Dejte malé zakázky místním bez soutěže, navrhují obce a hospodářská komora

  7:16aktualizováno  7:16
Obce i hospodářská komora chtějí rozvolnit pravidla veřejných zakázek, aby ty menší získali místní podnikatelé. Tvrdí, že tím podpoří lokální ekonomiku. Kritici namítají, že se tím vytvoří zbytečný prostor pro korupci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek ŠtěrbaMAFRA

Rekonstrukce silnic či menší opravy v ulicích jsou ve městech a obcích na denním pořádku. Firmy, které zakázky získají, však běžně pocházejí třeba z opačného konce republiky.

„Co je špatného na tom, kdyby to dostal někdo místní, klidně zastupitel?“ ptá se Michal Švagerka, šéf hodonínské pobočky Hospodářské komory ČR.

Chtěl by proto změnit praxi zadávání zakázek nezohledňující místo působení a novinku zahrnout do připravovaného projektu na podporu lokální ekonomiky, v němž má být Hodonínsko jedním z pilotních regionů.

I při současném ekonomickém růstu totiž tento okres trpí nadprůměrnou nezaměstnaností a trvale v něm klesá počet obyvatel.

„Česko se přibližuje vyspělejším ekonomikám, v rámci republiky se však v některých případech rozevírají nůžky mezi regiony,“ podotkl Filip Hrůza z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity, která se na zmíněném projektu podílí a zaměřuje se právě na samosprávy.

Kdyby malé zakázky dostali místní podnikatelé, obcím se to podle Švagerky mnohokrát vrátí tvorbou pracovních míst a celkového rozvoje regionu. „Dnes místní firma zakázku od obce nezíská, ale naopak přijde někdo z úřadu za ní, když chce sponzorské peníze na ples nebo jinou kulturní akci,“ uvedl.

Vznikl by prostor pro dohazování kšeftů, varuje právnička

Tvrdí, že v Česku se boj proti korupci vyhnal do extrému, kdy se soutěží i malé stavební zakázky do šesti milionů korun, ačkoli to zákon nevyžaduje. To potvrzuje třeba starosta Veselí nad Moravou Miloš Kozumplík (ODS).

„Pokud to neuděláme, hned se všichni ptají, co jsem za to já nebo další radní dostali,“ vysvětlil starosta, proč město raději soutěží i zakázky malého rozsahu. „Poslední roky je sice snaha o uvolnění pravidel, ale veřejné mínění už je stejně takové, že změnu by lidé brali negativně,“ dodal.

Obezřetnější postup však podtrhuje celá řada případů z minulosti, kdy zakázky z radnic zamířily ke „spřáteleným“ stavebním firmám. Na jeden z nich nedávno upozornila MF DNES ve Znojmě, kde si přilepšovala firma bratra současného starosty Jana Groise (ČSSD). Za poslední dva roky šlo nejméně o dva a půl milionu korun, znojemský starosta však pochybení odmítl.

Jako velké nebezpečí a prostor pro dohazování kšeftů příbuzným nebo známým vidí takovou změnu právnička protikorupční organizace Transparency International Sylvie Kloboučková. Podle ní by taková forma podpory místních firem nakonec mohla přinést víc škody než užitku.

„Veřejné zakázky nejsou primárně nástrojem, který má pomoci nastartovat lokální ekonomiku a podpořit tvorbu pracovních míst,“ upozornila Kloboučková.

Neuspěje podle ní ani argument Švagerky, že každá smlouva nad 50 tisíc korun musí být zapsaná ve veřejném registru. „Člověk sice vidí cenu, ale nemá srovnání, za kolik by to udělal někdo jiný,“ doplnila.

Dejme místním alespoň body navíc, navrhuje Lukl

Nicméně nápad má zastání u Františka Lukla (nez.), šéfa Svazu měst a obcí, který se na připravovaném projektu podpory lokálních ekonomik podílí. Ten by také uvítal, kdyby jako starosta Kyjova mohl více podpořit firmy působící přímo ve městě nebo nejbližším okolí. Hrozbu „malé domů“ jako případného trendu nepřipouští.

„Pokud se tak děje, jde o selhání jednotlivců,“ poznamenal Lukl.

Riziko ale nebere na lehkou váhu a vidí možný kompromis. „Třeba by se i nadále soutěžilo, ale firmy z regionu by za místní příslušnost získaly body navíc,“ navrhl Lukl řešení a odkázal k situaci v jiných zemích, kde pomoc pro místní firmy funguje.

Projekt na podporu lokální ekonomiky odborníci v současné době dokončují a plánují jej spustit příští rok. Celkově by díky němu chtěli nastavit dosud nefungující spolupráci mezi obcemi a soukromými podniky.

Podle Švagerky není výjimkou, že starosta ani nezná všechny firmy a živnostníky ve své obci, takže jim případně ani nemůže pomoci. A jeho slova potvrzuje i výzkum Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity. „Firmy mnohdy necítí podporu ani ze strany obcí, kde působí,“ řekla garantka výzkumu Lea Kubíčková.

Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Výstaviště chceme otevřít. Piráti navzdory koalici hájí Vokřálův plán

Předseda představenstva veletrhů Jiří Oliva říká, že Bauerův zámeček by mohl...

Po změně vedení Brna to vypadalo, že plán většího otevření výstaviště lidem, jak prosazoval bývalý primátor Petr...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Aktivisté končí se soudy kolem obchvatu Břeclavi, raději chtějí jednat

Kolem Němčic je obchvat za 46 milionů

Vleklý soudní spor týkající se břeclavského obchvatu, který vedly ekologické spolky Děti Země a Voda z Tetčic, je u...

Najdete na iDNES.cz