Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Radní Pospíšil bude tajemníkem magistrátu, vedení Brna za to sklízí kritiku

  14:03aktualizováno  14:03
Kritické hlasy ze zvedly proti vedení Brna, které do klíčové funkce tajemníka magistrátu vybralo dosavadního náměstka primátorky za ČSSD Olivera Pospíšila. Dlouholetý brněnský politik usedne do křesla už příští týden.

Oliver Pospíšil se stal novým tajemníkem brněnského magistrátu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Patří mezi služebně nejstarší brněnské politiky. Dvě volební období působil ve vládě sociálního demokrata Romana Onderky a půlku má za sebou v té současné, kterou vede Markéta Vaňková z ODS.

Fotogalerie

Od dubna ale její náměstek pro bydlení Oliver Pospíšil (ČSSD) přehodí výhybku a vymění politickou židli radního za úřednickou. Tu nejdůležitější v Brně.

Mezi 13 kandidáty totiž vyhrál výběrové řízení na post tajemníka magistrátu, jehož současný šéf Pavel Loutocký po více než 27 letech služby odchází do důchodu.

Ve výběrové komisi seděli ze zákona zbylí náměstci a primátorka, která nového tajemníka, zodpovědného za bezmála 1 300 podřízených, do funkce jmenuje. Ta zároveň odráží kritiku, že tendr byl Pospíšilovi ušitý na míru a že jde o „trafiku“.

„Strach z politického ovlivnění nemám, protože je to člověk se svým názorem, který bude postupovat v souladu se zákonem a svým svědomím. Neobávám se, že by se apolitická funkce stala funkcí politickou,“ uvedla Vaňková.

Kromě manažerské zkušenosti je podle ní největší Pospíšilovou předností fakt, že magistrát zná z pozice samosprávy i státní správy a rozumí i chodu městských částí. „Šlo o standardní výběrové řízení. Po hodnocení písemné práce, výsledku psychologických testů a pohovorů komise vybrala nejvhodnějšího uchazeče,“ prohlásila Vaňková.

Jenže ještě před finálním verdiktem se rozjela vlna kritiky zejména z řad hnutí Žít Brno, které bylo součástí minulé koalice.

Exnáměstek pro kulturu Matěj Hollan a jeho kolega Martin Freund tvrdí, že komise nemohla být nestranná, že dlouholetý jasně profilovaný politik negarantuje nezávislost státní správy a že nevolený tajemník může ovlivňovat chod klíčového úřadu na dlouhé roky. „Je to jasná politická trafika,“ poznamenal Hollan.

Stejně to vidí i exprimátor Petr Vokřál (ANO). „Co k tomu říct? Je to zkrátka podle hesla standardních stran aneb o zasloužilé funkcionáře je potřeba se postarat,“ řekl Vokřál, který postup za běžný rozhodně nepovažuje.

„Takhle se to neřeší, i když Olivera Pospíšila znám jako slušného člověka. Že bude končit pan Loutocký, jsme věděli, ale dohodli jsme se, že výměnu nebudeme dělat do voleb právě proto, aby to nebylo zpolitizované. Chtěl jsem otevřené řízení a vybrat nejlepšího,“ reagoval Vokřál s tím, že z pozice tajemníka lze zásadním způsobem ovlivňovat dění v Brně.

Podezření se nikdy nezbaví, míní protikorupční sdružení

Podle odborníků teprve čas ukáže, co tento krok přinese. „Tyto přesuny se dějí a záleží na konkrétním městě, zda je to špatně, nebo dobře,“ podotkl brněnský politolog Michal Pink.

A zdůraznil, že politik a tajemník jsou dvě rozdílné role. „Politik může do svých rozhodnutí promítat své postoje, zatímco tajemník je striktně vázán zákonem o obcích, takže musí často rozhodovat i proti svému vnitřnímu přesvědčení,“ tvrdí Pink.

Navíc míní, že přestup politika Pospíšila do křesla úředníka voliče nijak neovlivní. „Není tak výraznou osobností, jako byl například bývalý primátor Onderka, takže podle mě to na ně žádný zásadní vliv mít nebude,“ doplnil Pink.

Oliver Pospíšil (49)

  • Vystudoval obor materiálové inženýrství na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně, věnoval se oceňování nemovitostí a byl obchodním manažerem výzkumného centra AdMaS.
  • Od roku 1995 je členem ČSSD. O tři roky později se stal řečkovickým zastupitelem a post čtyřikrát obhájil. Od roku 2002 je i městským zastupitelem, v letech 2006 až 2014 byl náměstkem primátora Romana Onderky (ČSSD).
  • Poté čtyři roky předsedal kontrolnímu výboru, po posledních volbách se stal náměstkem primátorky pro oblast bydlení. Od dubna bude tajemníkem magistrátu.

Nicméně Marek Zelenka z protikorupčního sdružení Oživení v tom, že dlouholetý aktivní politik obleče „klotové rukávy“, riziko spatřuje. „Tajemník by měl být nestranný. A je velmi pravděpodobné, že rada i Pospíšil, byť byl tou nejlepší volbou, se nikdy nezbaví nálepky podezřelých. A každá rada, která přijde po nich, se musí potýkat s tajemníkem, ke kterému nebude mít už předem důvěru,“ má jasno Zelenka.

A „setnout“ šéfa magistrátu? Podle něj velký risk. „Je to reálně nejsilnější figura, i když se to nezdá. Podle zákona je zaměstnavatelem všech úředníků, rozhoduje, na jakých postech budou, má možnost je přeřadit na jinou práci, nebo úplně vyštípat,“ vyjmenoval Zelenka.

A ještě důležitější je nepsaná síla. „Má kontinuální přehled o všem, co se děje, protože je na všech radách a zastupitelstvech. Ví, co minulá rada udělala špatně, co dobře, a může informacemi ovlivňovat mínění té nové. Zároveň je nejlepší zdroj informací pro všechny zákulisní hráče,“ upozornil Zelenka.

Osobní neláska, reaguje na kritiku Pospíšil

Nový tajemník tvrdí, že se proti kritice o podjatosti, která běhá po sociálních sítích, nejde bránit. „Jsou to osočení, která vychází spíš než z faktů z nelásky lidí ze Žít Brno vůči mé osobě. Úřednický post není slučitelný s politickými aktivitami, takže ze všech odstoupím, a nevím, co víc proti tomu můžu dělat,“ uvedl Pospíšil, který ale zůstane řadovým členem ČSSD.

Nemyslí si ani to, že by 18 let v brněnském zastupitelstvu a celá dekáda v nejvyšším vedení města byly na překážku. „Znalost chodu magistrátu a historickou paměť považuji za kvalifikaci, ne za handicap,“ reagoval.

Do nejdůležitějšího úřadu v Brně nastoupí už příští středu. Jeho náhradníka v radě musí schválit zastupitelstvo, ale ještě není jasné, kdy se tak vzhledem ke koronavirové pandemii přesně stane.

Pokud to situace dovolí, mohlo by se uskutečnit v druhé polovině dubna. „Nepředpokládám, že bychom měli mít s kandidátem ČSSD problém,“ řekla Vaňková. Ve hře je ostatně zatím jediný adept – má jím být šéf představenstva městské společnosti Veletrhy Brno Jiří Oliva.

Oliver Pospíšil se před volbami v roce 2018 proslavil tímto klipem:

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

S rouškami, ale bez ohledů. Brňané mířili do přírody, dostávali pokuty

Roušku přes obličej a batoh na záda. Tisíce Brňanů vyrazily o víkendu do přírody. Někteří i na kole. Zamířili do...

Karanténa odřízla narkomany od drog. Bez náhražek mohou umřít, varují experti

Opatření proti šíření nákazy koronaviru zasáhla i do života lidí závislých na drogách. Kvůli uzavření hranic vyschly...

Firma nabízí lék na COVID-19. Není otestovaný, odmítá ho ministerstvo

Národní centrum tkání a buněk nabídlo ministerstvu zdravotnictví lék pro boj s koronavirem. Resort zdravotnictví však o...

Na jihu Moravy se testuje chytrá karanténa, projekt řídí armáda

Na jižní Moravě začalo testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti šíření nemoci COVID-19....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koronavirus může způsobovat záněty varlat a neplodnost, upozorňuje biolog

Už v únoru s neuvěřitelnou přesností předpověděl koronavirový vývoj v Itálii a upozorňoval na to, co se řítí do Česka....

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Vizionář Fuchs pozdvihl Brno, jeho unikátní lázně však chátrají

Architekt Bohuslav Fuchs, který dal tvář Brnu a angažoval se v lázeňství, se narodil před 125 lety. Zanechal po sobě...

Na jihu Moravy se testuje chytrá karanténa, projekt řídí armáda

Na jižní Moravě začalo testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti šíření nemoci COVID-19....

Sociální pracovníci shánějí bezkontaktní teploměry, jsou také vykoupené

V sociálních službách je kritický nedostatek bezkontaktních teploměrů. Přestože poskytovatelé těchto služeb mají podle...

Karanténa odřízla narkomany od drog. Bez náhražek mohou umřít, varují experti

Opatření proti šíření nákazy koronaviru zasáhla i do života lidí závislých na drogách. Kvůli uzavření hranic vyschly...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Influencer olizoval toaletu v rámci koronavirové výzvy. Nyní má COVID-19

V době šíření koronaviru obletěla svět sociálních médií nesmyslná výzva, která vybízí k tomu, aby lidé olízli sedátko...