Vizualizace bytu na Lesné v ulici Barvy.

Vizualizace bytu na Lesné v ulici Barvy. | foto: All Inclusive Development

Život na vysoké noze. Luxusní byty za 10 milionů jdou v Brně na dračku

  • 28
Skvělá lokalita s nádhernou vyhlídkou, soukromí, moderní úsporné technologie a drahé designové materiály, „suché“ parkování, nejlépe pro dvě auta, jedna i více teras, vlastní hlídací služba nebo domovní sauna či bazén. To jsou věci, které bytu dávají nálepku VIP.

V Brně jich vzniká ročně jen pár desítek. Stojí až 90 tisíc korun za metr a jdou na dračku. Staví se roztroušeně po celém městě, ale hlavně na Lesné, v Králově Poli, v Černých Polích, v Masarykově čtvrti nebo přímo v centru.

Jsou většinou součástí novostavby s „běžnými“ byty, ale mají něco navíc. Podle odborníků a makléřů jsou pryč nejdříve, stejně jako naopak ty nejlevnější, malometrážní.

„Cena odpovídá lokalitě, velikosti a provedení. Tyto byty pak vznikají pro konkrétního klienta například tak, že se v horním podlaží spojí tři menší byty v jeden prostorný. Jsou to ale ojedinělé případy. Obecně podmínky pro stavbu luxusních bytů v Brně nejsou,“ konstatuje šéf správní rady Asociace brněnských architektů a stavitelů Marek Vinter.

Podle něj existuje minimum projektů, kam lze tyto byty umisťovat. „Když se podíváte do inzerce, v celém Brně je k dispozici všehovšudy sedm bytů v ceně nad 9 milionů korun. To není žádný trh,“ míní Vinter.

Předem vytipované movité zákazníky má například brněnská realitka MIG. „Byt většinou nabídneme konkrétním lidem. Ti mají peníze a na vhodné luxusní byty čekají. Často se do nich nestěhují, ani je nechtějí pronajímat. Kupují je třeba pro své děti,“ vysvětlil makléř kanceláře Roman Šebela.

Důležitá je „dobrá“ adresa

Podle Ivora Ševčíka ze společnosti All Inclusive Development má v podstatě každá čtvrť nějakou „dobrou“ adresu, záleží na umístění. „Někdo chce být přímo v centru, někdo preferuje klidný okraj města s předzahrádkou a terasou. Ve městě se klienti ptají spíš po menších bytech, protože se v nich méně zdržují, jsou v práci nebo za zábavou. Na okraji zase mohou být byty větší pro rodiny, které mají blíže k přírodě,“ popsal Ševčík.

Zatímco za metr čtvereční ve standardním bytě dají lidé zhruba od 55 do 60 tisíc korun, v tom lepším stojí od 65 tisíc do 70 tisíc a v těch exkluzivních až 90 tisíc, takže podle velikosti vyjdou na 10 až 12 milionů. A značka VIP zahrnuje i kompletní servis, aby budoucího majitele nezatěžovaly záležitosti prodeje, správa bytu, úklid či opravy. Prostě zvedne telefon a správce sežene právníka i instalatéra.

Podle Ševčíka je psychologická hranice 10 milionů. „Nad ní už jsou byty hůř prodejné,“ poznamenal. I drahé byty si kupují zákazníci na hypotéku. „ Jedná se většinou o vyšší střední třídu – lékaře, advokáty či manažery. Většinou mají původní kvalitní bydlení, které pronajímají, a to jim pomáhá splácet.“

Zatím nejdražší byt prodal Ševčík na Lesné v ulici Barvy letos na jaře. Čtyři pokoje na ploše 90 m2 s nádhernou vyhlídkou přes zlom Lesné a na Obřany stály 6,7 milionu. „O jeden až dva miliony korun dražší byty dokončujeme ve stejné lokalitě a už jsou zadané,“ doplnil.

Mezi VIP projekty v Brně lze zařadit například nedávno dokončenou lokalitu Mezírka v sousedství hotelu Continental nebo nyní vznikající objekt Porta Resoluta v Husovicích.

Milion za parkování v centru

Byty v Mezírce, dokončené v létě, jsou už prodané. Jejich ceny se pohybovaly podle velikosti a pater od 5 do 10 milionů korun, byty v Resolutě stojí od 8 do 12 milionů. „Přidanou hodnotou Mezírky byla poloha pět minut od centra, parkování, za které si lidé rádi připlatili i milion korun, velkorysý sklep, komory na chodbě a také zabezpečení s hlídací službou a kamerami na chodbě,“ upřesňuje Dušan Přikryl ze společnosti Gaute, která byty nabízí.

Luxusní byty v Brně

  • Staví se hlavně v lokalitách Lesná, Černá Pole, Královo Pole, centrum města, Masarykova čtvrť.
  • Za metr čtvereční dají lidé až 90 tisíc korun. Nejdražší byty se podle polohy, orientace a rozlohy pohybují kolem 10 milionů korun. 
  • Jsou zpravidla součástí projektu bytů ve střední cenové kategorii, mají však větší rozlohu přes 100 metrů čtverečních a výjimečnost – terasu, jinou dispozici, designové řešení koupelen a podobně.
  • Jsou například v projektech Ponavia rezidence v Králově Poli, Neumanka v Masarykově čtvrti, Mezírka u hotelu Continental, Porta Resoluta v Husovicích, na Lesné v ulici Barvy, Lofty Brno v ulici Staňkově.
  • Novou obytnou čtvrť Pod Hády chystá společnost Trikaya v areálu zchátralé a nevyužívané továrny Ergon v Brně-Maloměřicích a Obřanech. Společnost MIG pustí do „oběhu“ byty od architektonické kanceláře RAW v Králově Poli.

Dům Porta Resoluta na pomezí městských částí Černá Pole, Lesná a Husovice má být hotový na konci příštího roku. Kromě „šetřících“ technologií a kvalitních materiálů skýtá luxusní výhled do parku nad Husovicemi a na velkou část Brna.

„Prodávat jsme začali letos v březnu a drtivá většina už je prodaná nebo rezervovaná,“ poznamenal Přikryl. A za luxusní bydlení si zaplatí i obyvatelé Ponavia rezidence a budoucí obyvatelé Neumanky v Masarykově čtvrti, které na trh „poslala“ developerská firma Trikaya.

„Ponavia v Králově Poli na ulici U Červeného mlýna patří spíše do střední kategorie, ale ve vnitrobloku vznikne menší bytový dům se sedmi unikátními mezonetovými byty a vlastními zahradami. Byty v podstatě nabízejí komfort rodinného domu v centru města,“ popsal František Šudřich ze společnosti Trikaya. Stejná firma staví na poslední volné stavební parcele v Masarykově čtvrti bytové domy Neumanka. Jsou terasovitě poskládané na jižním svahu a mají výhled na údolí řeky Svratky. Součástí tohoto projektu je i soukromá sauna pouze pro obyvatele domů.

A nový projekt v Králově Poli se chystá „vypustit“ i kancelář MIG. Chybět tam nebudou ani byty za 10 a 12 milionů korun. Dům projektovala architektonická kancelář RAW. „Ctí styl první republiky, je liniově čistý, světlý s kulatými rohy a balkony. Byty jsou osázené nejlepšími materiály a technologiemi,“ upřesnil Šebela.