Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. října 2021 Nina

Přinesu novou energii, která na kraji chybí, říká jihomoravský lídr Pirátů

  10:23
Ještě donedávna si Lukáš Dubec užíval jen předsednictví Pirátů na Znojemsku a kontroloval tok peněz ve finančním výboru své domovské Vranovské Vsi, kde žije okolo 250 obyvatel. Pak se však rozhodl ucházet o nejvyšší křeslo v Jihomoravském kraji a pirátští kolegové jej podpořili.

Šestatřicetiletý Lukáš Dubec pracuje ve strojírenské firmě jako projektant a programátor obráběcích strojů. Je dobrovolný hasič, ve volném čase si rád zahraje třeba fotbal. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Jsem skromný člověk, byli to ale právě moji přátelé a spolustraníci, kteří mě přiměli kandidovat na lídra,“ říká uchazeč o post hejtmana Lukáš Dubec, který zatím v žádných volbách mandát nezískal.

Pracujete ve strojírenské firmě jako projektant a programátor obráběcích strojů. Proč byste měl být najednou hejtmanem kraje, kde žije přes milion lidí?
A proč ne? Jsem člověk, který se delší dobu zapojuje do občanského a politického života, mám čistý štít, protože nejsem zatížen žádnou pochybnou minulostí a kauzami. Spolu s dalšími kolegy můžeme do zastupitelstva přinést novou krev a energii, která tam dnes chybí.

Nebudete pro voliče příliš neznámý, na rozdíl od dvojky kandidátky, podnikatele a stávajícího krajského zastupitele Jiřího Hlavenky? Toho jste ostatně marně přesvědčovali, aby byl lídrem.
Porovnávat se s Jirkou Hlavenkou je opravdu těžké. Na druhou stranu si nemyslím, že je třeba být extra známý, i když se to od lídra čeká.

Spoléháte se tedy spíše na to, že voliči Pirátů se zaměří na značku nebo celostátního předsedu, jako je tomu u hnutí ANO?
Myslím, že půjde o takový mix. Strany mají obecně tvrdé jádro voličů, dost lidí se ale podívá i na program nebo také osobnosti na kandidátce. Je však jasné, že práce vrcholných politiků je více vidět.

Co hlavního vytýkáte současnému vedení kraje?
Podle mě nemá vizi a strategii pro další rozvoj. Nejsou nové nápady a vše jede v zajetých kolejích.

Jak byste to chtěl změnit?
Jedním ze směrů je, že se kraj musí rozvíjet rovnoměrně. Když se podíváme do minulosti, upřednostňovalo se Brno, což je logické, když je to druhé největší město v Česku. Měli bychom ale podporovat i regiony, aby odtud lidé neodcházeli.

Myslíte tak i na sebe a svůj region, když v programu máte jako stěžejní bod zlepšení železničního spojení mezi Znojemskem a Brnem?
Dá se to tak samozřejmě interpretovat, ale oblastí, kde je nutné investovat do silnic, železnice nebo i jiných způsobů přepravy, je více.

Zásadním heslem Pirátů je dlouhodobě transparentnost. Píšete o nutnosti otevřených výběrových řízení i na malé zakázky, aby úřady přímo neoslovovaly stále stejné dodavatele. Na druhou stranu ale mluvíte o nutnosti podporovat lokální ekonomiku a místní firmy v obcích, tedy aby výběrová řízení zvýhodňovala právě podnikatele z daného regionu. To si přece odporuje.
Tím, že výběrová řízení budou otevřenější, tak to umožní lokálním dodavatelům, aby se do nich přihlásili.

Čísla Lukáše Dubce

5krát už kandidoval ve volbách, vždy bez úspěchu.

8 let je členem České pirátské strany.

3 zastupitele má nyní krajský koaliční klub Zelených a Pirátů.

Tomu rozumím. Ale když například Hodonín vypíše výběrové řízení, přihlásí se tam firmy z Hodonína a z Uherského Hradiště, tak ty druhé už budou v nevýhodě, protože jsou z jiného regionu. Tak je to podle vás správně?
Pokud se na to budeme dívat z hlediska lokální ekonomiky, tak ano.

Je však taková diskriminace některých podnikatelů v souladu s transparentností, kterou prosazujete?
Podle mě ano. Pořád ta výběrová řízení budou transparentní, protože jsou otevřená.

Mluvíte o tom, že najdete způsoby, jak do kraje přilákat nové lékaře a sestry. Už jste ty způsoby našli?
Ony už nějak zavedené jsou, ve spolupráci s obcemi chceme ale nabídnout něco víc. Například příspěvek na zřízení ordinace nebo na přepravu lékaře mezi obcemi, protože je nemožné, aby byl doktor v každé vsi.

Na jakou částku tato podpora Jihomoravský kraj vyjde?
Bohužel nemám v hlavě čísla, kolik by třeba byly náklady na ordinaci. Její vybudování však může být otázka statisíců. Záleží také, jestli má obec nějaké volné prostory.

Všiml jsem si, že se tematicky hodně snažíte cílit na starší populaci, abyste nebyli spojováni jen s tím, že jste strana mladých. Mimo jiné slibujete vznik programů na kulturní vyžití pro seniory, třeba zájezdy do divadel. Jak si to představujete?
Nemusí to ani organizovat kraj, ten může podpořit iniciativy, které vznikají ve městech a obcích. Například v Břeclavi takové programy mají a kraj by na ně mohl přispět.

Dále považujete za důležitou ochranu kriticky významné infrastruktury, jako jsou vodovody nebo energetická soustava. Jaké vodárny nebo sítě vlastní kraj? Neslibujete něco, na co nemáte reálný vliv?
Nevlastní žádnou síť, ale můžeme pomoci se zajištěním peněz, s žádostmi o dotace od Evropské unie a státu či s ulehčením byrokracie pro obce i svazky obcí. Kraj má být prostředníkem mezi obcí a státem a pomáhat hlavně těm nejmenším. Takhle je to míněno.

Podobně se hodláte zasadit také o rychlejší projednání odvolání proti rozhodnutím podřízených správních orgánů na krajském stavebním odboru. Jde ale o státní správu, nikoli samosprávu. Jak je chcete jako politici řídit?
Můžeme jim pomoci se zaváděním metodik, případně zajistit urychlení procesů díky digitalizaci komunikace na krajském úřadě.

Ale tyto odbory komunikují v rámci státní správy. Asi těžko jako kraj zdigitalizujete stavební úřady ve městech po celém regionu, které komunikují s nadřízeným na krajském úřadě a kam od nich také chodí odvolání.
Ano, to souhlasím.

Jaké jsou vaše další priority?
Určitě boj se suchem, což se však nevyřeší ze dne na den. Vidím cestu v tom, že kraj může metodicky pomoci obcím, které nemají kapacitu problém řešit administrativně.

Někteří politici zmiňují, že kraj dává na boj se suchem málo peněz ze svého rozpočtu. Je i podle vás deset milionů korun málo?
Je to sice spousta peněz, ale vzhledem k tomu, že pít potřebujeme všichni a krajina vyžaduje vodu, tak je to rozhodně málo.

Jaká suma je adekvátní?
Klidně desetkrát víc, možná ještě větší částka.

Kde jinde byste na to vzal peníze?
To určitě ovlivní fakt, jaké do kraje poputují příjmy. Teprve na základě toho se odvine, kolik peněz bude možné poslat do jaké oblasti. Házet teď čísly je krásné, sám bych do toho dal i třeba miliardu.

Jak hodláte postupovat po volbách?
Naše strategie je v přípravě a zveřejníme ji asi týden před volbami. Jaké určíme programové priority, zatím nechci říkat, protože dokument zatím není schválený. Předpokládám však, že se v něm určitě objeví, že nepůjdeme do koalice s SPD a komunisty.

Hodně diskutovaná byla u Pirátů i koalice, kterou jste před dvěma lety uzavřeli v Brně s ODS, lidovci a ČSSD. Jak ji vnímáte?
Jde o ožehavé téma, ale myslím, že je dobře, jak to v Brně dopadlo, protože se nám daří prosazovat program a plnit to, co jsme slíbili. Vědělo se dopředu, že tohle spojení může být problematické, že mezi ostatní stranami existují vazby z minulosti. Ale zatím tady není žádná kauza ve smyslu, že by byl někdo obviněn, i když někteří poskytovali policii vysvětlení (primátorka za ODS Markéta Vaňková a její náměstek Robert Kerndl, pozn. red.).

Jaký volební výsledek považujete za úspěch?
Ten, který nám umožní se podílet na vedení kraje. Úspěchem bude, když získáme alespoň deset zastupitelů. To už je nějaká váha, kdy je koaliční partner brán vážně.

Rozhovory s lídry

Rozhovorem s Lukášem Dubcem (Piráti) pokračuje série představení hlavních stran, jež v říjnových volbách usilují o křesla v jihomoravském zastupitelstvu. 

Pořadí rozhovorů se odvíjí od posledního republikového výsledku sněmovních voleb.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsem vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíBrnoHodonínZnojmoVyškovBřeclavKyjov, další

  • Nejčtenější

Smrt na dně Macochy. Kdo zabil Pavla Švandu? Stopy míří ke třem estébákům

Před čtyřiceti lety ze dna propasti Macocha v Moravském krasu vytáhli tělo Pavla Švandy, zavražděného takřka s jistotou...

Hitlerova dálnice znovu před soudem. Kritici chtějí R43 vytlačit z Brna

Nekonečné spory o R43 znovu řeší soud. Kritici napadají plánovanou trasu přes Bystrc. Chtějí vést dálnici oklikou dál...

Zpěv do rána, zničená zeleň. Z turistů jsme už znechuceni, zní z obcí pod Pálavou

Premium Dolní Věstonice proslavila pravěká venuše. Obec pod Pálavou je magnetem na turisty. Pro místní lidi bohužel až příliš...

Kvalitní potravina za málo peněz neexistuje, říká zakladatel prodejen Sklizeno

Premium První prodejna Sklizeno otevřela před deseti lety naproti tehdejší hokejové hale Rondo v Brně. Firmě, která se chtěla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně zasahovali detektivové NCOZ, zřejmě kvůli ukrajinské mafii

V Brně v úterý večer zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu. Podle Radiožurnálu odnášela krabice ze...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Hitlerova dálnice znovu před soudem. Kritici chtějí R43 vytlačit z Brna

Nekonečné spory o R43 znovu řeší soud. Kritici napadají plánovanou trasu přes Bystrc. Chtějí vést dálnici oklikou dál...

Latinská Amerika na talíři. Břeclav si pochutnává na dobrotách z Guatemaly

Když Fredy Peréz Esteban opouštěl svou rodnou zemi a vydával se na cestu za lepším životem do Spojených státu, netušil,...

Hasiči si v Brně na semaforech přepnou zelenou, dojedou rychleji k zásahu

Modrá blikající světla hasičům umožňují projet jakoukoli křižovatkou klidně na červenou, jenže i tak se musí mít řidiči...

V karanténě je na jihu Moravy 200 tříd, k prodloužení prázdnin kraj nevyzve

Covidová nákaza nabírá na síle i v Jihomoravském kraji. Počet pozitivně testovaných ve středu překonal hranici 400 za...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...