Lidem ze sídlišť na okrajích Brna chybí tramvaje, školky i lékař

  15:01aktualizováno  15:01
Bydlení na okrajích Brna sice pro mnoho lidí představuje zlepšení jejich životního stylu, přináší ale i mnohé strasti. Lidé z nových sídlišť se obtížně dopravují do centra Brna, protože na prodloužení tramvají nejsou peníze. Navíc jim chybí i lékaři, místa ve školkách či hřiště. Řeč je o sídlišti Kamechy, Bohunickém kampusu, Lesné a Soběšicích.

Nové sídliště Kamechy mezi Bystrcí a Žebětínem začalo růst v roce 2007 a zatím zde bydlí asi dva tisíce obyvatel. | foto: MF DNES

Na okrajích Brna se staví tak rychle, že na to město ani dopravní podnik nestíhají reagovat. Lidem chybí školky, hřiště i obyčejné lavičky. Dostat se ráno do práce hromadnou dopravou je pro tamní obyvatele zkouška nervů. Ucpaným autobusům by ulevila tramvajová doprava. Na prodloužení linek však chybí peníze.

nová sídliště v brně

Kamechy
Lidé ze sídliště na okraji Bystrce by potřebovali, aby linka 52 jezdila častěji. Také tramvaj číslo 3, jezdí totiž jen ráno a k večeru. Bohunický kampus
Jezdí sem stovky studentů, trolejbusy jsou přeplněné, ale prodloužení tramvaje je zatím v nedohlednu. Lesná, Soběšice
V obou částech se mohutně staví, autobusové linky podle starostky Brna-severu Sabiny Tomíškové (ODS) nebudou brzy stačit.

Nové sídliště Kamechy mezi Bystrcí a Žebětínem začalo růst před třemi lety a zatím zde bydlí asi dva tisíce obyvatel, za čtyři roky to bude přes pět tisíc.

Developeři se snaží nové byty co nejrychleji zaplnit a přitom v Kamechách lidem chybí i to základní - například služby lékaře. Do ordinací musejí dojíždět.

V nových bytech bydlí hlavně mladé rodiny a i o místa ve školce je čím dál větší rvačka.

"V Bystrci je školek šest, ale všechny jsou obsazeny, museli jsme letos devadesát dětí odmítnout," řekl starosta Bystrce Vladimír Vetchý (ČSSD). Novou školku v Kamechách postaví nejdříve za rok.

Do práce a zpět domů

Největší problém je doprava do centra. "Vytrvale žádáme dopravní podnik o prodloužení linky číslo tři celodenně až na Ečerovu, ale zatím jsme to neprosadili," popsal Vetchý.

Stěžují si mu hlavně maminky s dětmi a staří lidé, kterým dělá cestou do města přestup u vozovny v Komíně velké potíže. Navíc od sídliště je zastávka Ečerova vzdálená asi kilometr do kopce.

Od 12. prosince dopravní podnik alespoň zavedl ve špičkách z Kamech na tuto tramvajovou zastávku autobusovou linku 54. "Bude v provozu ve špičkách pracovních dnů jako posila," nastínil ředitel dopravního podniku Bedřich Prokeš. Nové linky však v roce 2011 vznikat nebudou, protože městský podnik nemá peníze na investice.

Bohunice zaplní studenti

O tisíce obyvatel se rozrostou i Bohunice, kde Masarykova univerzita vedle kampusu postaví byty pro studenty. Dopravní spojení je už teď podle studentky Heleny Vávrové na hranici únosnosti.

Spojení s centrem bude potřebovat i vědecké centrum CEITEC, které vznikne v sousedství a zaměstná stovky vědců. Problémy si uvědomuje i vedení města. "Ne vždy se územní rozvoj plánuje podle možností MHD. Developeři musí počítat, že doprava má limity," řekl první náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

Pomoci by mohla nová tramvajová linka prodloužená ze zastávky Osová pod Mikuláškovým náměstím až k bohunické nemocnici, kterou schválilo ještě minulé zastupitelstvo. "Je to investice kolem miliardy, protože tramvaj povede v podzemí a navíc do kopce, což je velký technický problém," vysvětlil Kotzian.

Město se podle něho do tak velké investice v nejbližších letech nepustí. Cestujícím zatím ulehčí tím, že upraví nástupní ostrůvky na Mendlově náměstí, aby zde mohly zastavovat kromě běžných trolejbusů i kloubové vozy 25 a 26.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Totemy i sošky. V Brně vystavují předměty ze zemí, kudy cestovali H+Z

V brněnském Paláci šlechtičen se koná výstava Tamtamy času, která návštěvníky...

Nedávné sté narozeniny Miroslava Zikmunda si připomínají i v Brně. V Paláci šlechtičen cestovateli skládá hold výstava...

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

VIDEO: Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu, poté zkusil utéct

Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu

V divokou honičku se minulý čtvrtek změnila policejní kontrola na Břeclavsku. Řidič před hlídkou začal zběsile ujíždět...

Najdete na iDNES.cz