Nebořte ho. Lidé brání funkcionalistický dům pod Kraví horou

  9:22aktualizováno  9:22
O zachování vily v Lužické ulici pod brněnskou Kraví horou bojují obyvatelé jejího okolí. Podle nich by demolicí město přišlo o jeden ze tří domů urbanistického celku stavitelů Václava Dvořáka, Viléma Kuby a jeho bratra Aloise. Ti patří mezi nejvýznamnější české stavitele meziválečného Brna.

Funkcionalistický dům pod brněnskou Kraví horou. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dům má nahradit novostavba. S projektem přišla brněnská společnost HSH Lužická zhruba před rokem. Podle Jiřího Hudečka, jednoho ze tří společníků firmy, jenž je známý veřejnosti hlavně jako ředitel Jihomoravského investičního centra, není původní dům památkově chráněný a je tak zdevastovaný, že v úvahu přichází jen demolice.

Fotogalerie

To ale protestující popírají. „Dům patří ke stavitelské avantgardě 20. a 30. let minulého století. Je oprýskaný, ale jinak zachovaný se všemi typickými prvky - okny, schodištěm a plochou střechou. Teď by měl ustoupit trojnásobně větší pětipodlažní novostavbě s hromadnými garážemi na hranici městské památkové zóny,“ říká architekt Petr Hubáček, jeden z autorů petice, již dosud podepsalo více než sedm desítek lidí.

„Zatím ale úřady nekladou investorovi žádné limity či odpor, spíše naopak,“ dodává Hubáček.

Dům v Masarykově čtvrti je součástí Brněnského architektonického manuálu, který již pět let vede návštěvníky Brna po urbanisticky nejzajímavějších místech města.

Stavební úřad demolici povolil

„Vily vznikly v době boomu řadových domů. Ty byly ekonomické, účelné, snadno se udržovaly a zabraly málo prostoru. Byly kompaktní a promyšlené,“ popisuje Petra Hlaváčková, jež tvořila texty k manuálu.

„Je škoda, že se takové domy neopravují při zachování původního vzhledu. Chápu, že je nutné je zmodernizovat, aby vyhovovaly požadavkům na současné bydlení, ale majitelé by měli zachovat fasádu a vnější vzhled, architektonické prvky nebo hmotu stavby,“ míní.

Podle autorů petice právě hmota stavby zachovaná nebude. „Chtějí na místě postavit 25 metrů dlouhý pětipodlažní dům, jedno patro pod zemí a čtyři nad zemí se čtyřmi luxusními byty a garážemi. Má zaplnit nejen celý stávající pozemek, ale i vedlejší parcelu, již dokoupili. Vůbec se to sem nehodí. Navíc chtějí zrušit předzahrádku a stavbu dovést až k chodníku, takže tím úplně poruší ráz ulice,“ namítá Hubáček.

Stavební úřad v Brně-Žabovřeskách už demolici povolil. Sousedé se odvolali. O to, aby ministerstvo zařadilo dům na seznam památek, usilují lidé z okolí už od března 2014, tedy dříve než dům koupila společnosti HSH. Jenže ministerstvo nic takového v úmyslu nemá.

„Je ukázkou dobré kvality tehdejší běžné stavební produkce, kritéria pro prohlášení věci za kulturní památku však nesplňuje. Některé stavební části vily již byly navíc v minulosti novodobě upraveny,“ komentovala případ mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Dům sice leží v ochranném pásmu památek, ale to v podstatě nic neznamená. „Je to jakýsi kordon kolem historického jádra, ale stávající, byť hodnotná, architektura chráněná regulativy téměř není,“ lituje Aleš Homola z Národního památkového ústavu Brno.

Stejný spor řeší v Praze

Podobný spor jako v Brně se rozhořel i v Praze. Lidé z Petřina tam bojují proti demolici funkcionalistické vily z roku 1939 podle návrhu ruského emigranta Pavla Simonova. A podobně jako za ně se postavil slavný architekt David Vávra, „Lužickou“ podpořila brněnská legenda, autor Ronda Ivan Ruller.

„Nesouhlasím s bouráním architektonicky zajímavého domu jen kvůli byznysu, proto jsem podepsal petici. A to, že není památkově chráněný, pro mě není argument. Dům by měl posoudit nezávislý znalec, který by řekl, jestli je bourání opravdu nevyhnutelné, a pokud ne, majitel by ho měl opravit,“ komentuje Ruller.

Podle Hudečka ale vládne kolem Lužické zbytečná hysterie. „Je to závist a sousedský spor. Realitní kancelář ho nemohla prodat. Dokonce šla dolů s cenou ze 12 na 8 milionů. Koupili jsme ho právě proto, že je v neobyvatelném stavu. Abychom ho zbourali a postavili tu něco hodnotného. Z toho důvodu jsme také oslovili nejznámější brněnské architekty,“ říká.

Nesouhlasí ani s tím, že by novostavba narušila charakter místní zástavby.

„Bude v podobném měřítku jako ostatní domy. Vybrali jsme nejsubtilnější návrh ze všech, od Architektonické kanceláře Burian-Křivinka. Ti mají za sebou takovou stavbu, jako je AZ Tower, takže by se k ohavnosti nepropůjčili,“ argumentuje.

Odpůrci se ale nevzdávají a oslovili městského architekta. „Budeme bojovat dál,“ říká iniciátor petice Hubáček

Podle majitele domu Hudečka to znamená jen to, že se stavba zdrží. „Stavět budeme, ale je jasné, že kvůli odvoláním to bude třeba za deset let. Do té doby vila spadne,“ reaguje Hudeček.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Modré pruhy se v Brně do konce roku rozrostou do dvojnásobku oblastí

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Už jen přibližně pět týdnů zbývá do startu nového systému rezidentního parkování v Brně. Ještě do konce roku se modré...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Najdete na iDNES.cz