Těžba písku ohrozí zdroj pitné vody pro Hodonínsko, bojí se Moravané

  18:00aktualizováno  18:00
V záplavové zóně na Hodonínsku se chystá rozsáhlá těžba štěrkopísku. Obce, vodohospodáři i lidé v okolí mají strach, že ohrozí strategický zdroj pitné vody. Kontroverzní záměr nyní posuzují úředníci ministerstva životního prostředí.

Těžařská společnost Jampílek Lázně Toušeň hodlá na Hodonínsku těžit v místech, kde se nachází zdroj pitné vody pro Hodonínsko. Ilustrační snímek | foto: Philips

Na pomezí Hodonínska a Uherskohradišťska se chystá těžba štěrkopísku. V okolí však vzbuzuje velké obavy. Mezi Bzencem, Veselím nad Moravou, Moravským Pískem a Uherským Ostrohem se totiž nachází i strategický zdroj pitné vody pro Hodonínsko. Ten navíc leží v záplavové zóně.

Odpůrci projektu se proto obávají, že by se při vyplavení štěrkovny mohl znehodnotit. Středočeská těžařská firma Jampílek se však hájí, že tak katastrofický scénář se nenaplní. Obavy označila za "humbuk", za nímž je ve skutečnosti jen konkurenční boj.

"V případě znečištění zdroje by byla ohrožena dodávka vody pro sto třicet tisíc lidí z okresu," tvrdí vodohospodářka Martina Škodáková.

K těžbě štěrkopísku už byla podle ní vydána řada záporných stanovisek. "Postavila se proti němu města Veselí nad Moravou a Moravský Písek, Povodí Moravy, Česká inspekce životního prostředí či hygienici," vyjmenovává Škodáková další odpůrce tohoto záměru.

Obrovské podzemní naleziště kvalitní pitné vody je nenahraditelné i podle Petra Michny z odboru životního prostředí ve Veselí nad Moravou.

"Pokud úředníci těžbu povolí, může dojít ke znečištění strategického zdroje i kvůli úniku ropných látek z velkého množství aut a strojů, které se tady budou pohybovat," připomněl další riziko Michna.

Kdyby taková situace nastala, způsobila by v okrese podle něho obrovské komplikace. "Musely by se rozběhnout náhradní zdroje pitné vody a to by stálo nemalé peníze," vysvětlil.

Jedna firma už v místě písek těží

Těžařská společnost Jampílek Lázně Toušeň má však v rukou protichůdný posudek. Podle něj k žádnému katastrofickému scénáři dojít nemůže.

"Hodonínský VaK je z toho naprosto šílený. Přitom jen kousek od místa, kde chceme těžit my, těží ve stejném ochranném pásmu písek už roky jiná společnost. Ta však paradoxně nikomu nevadí," tvrdí majitel těžařské firmy František Jampílek.

"Jenže druhá společnost je od zdroje vody vzdálená kilometry, zatímco v tomto případě by šlo o pouhé stovky metrů," oponuje Jampílkovi vodohospodářka Škodáková.

Do sporu se vloží i ministerstvo životního prostředí. Posoudí vlivy na životní prostředí a vydá stanovisko. "Protože nebyly dosud vyřešeny všechny problematické body záměru, nelze říci, kdy se tak stane," uvedl Petr Kučera z tiskového odboru ministerstva.

Proti těžbě je i občanské sdružení Zelená hráz a získalo již okolo tisícovky podpisů. "Bojíme se, že nám budou praskat domy a bude nás omezovat obrovský hluk," vzkazuje své obavy těžařům Marta Žacová, která se pod petici také podepsala.

Mezi Bzencem, Veselím nad Moravou, Moravským Pískem a Uherským Ostrohem se nachází i strategický zdroj pitné vody pro Hodonínsko.

Mezi Bzencem, Veselím nad Moravou, Moravským Pískem a Uherským Ostrohem se nachází i strategický zdroj pitné vody pro Hodonínsko.


Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

VIDEO: Brněnská lvice se opásala pneumatikou, mláďata k hraní nestrhla

Pneumatika

Speciální ozdobu si v minulých dnech pořídila lvice Kivu z brněnské zoo, která si přes tělo „navlékla“ pneumatiku...

Tanec pomáhá lidskému mozku, zlepšuje pozornost i řeč, ukázal výzkum

Ilustrační snímek

V rytmech country, jazzu i afrických tanců se půl roku pravidelně vlnili zdraví lidé nad 60 let a lidé s mírnou...

VIDEO: Muž vystrčil zadek na strážníky. Prý nevěděl, jak to v Brně chodí

Opilý mladík vystrčil holý zadek na strážníky v autě

Nezvyklý pohled se naskytl brněnským strážníkům jedoucím ve středu brzy ráno poblíž hlavního nádraží. Před jejich...

Najdete na iDNES.cz