Lidé protestovali proti stavbě rezidence Erasmus v Králově Poli

  20:11aktualizováno  20:11
Ani déšť neodradil stovku demonstrantů, kteří se v pondělí sešli v Králově Poli. Důvod? Nesouhlas se stavbou luxusních kolejí Vysokého učení technického (VUT). Za jednoho z viníků problematické kauzy označují i VUT, které se obvinění brání a od problémů s projektem se distancuje.

Organizátorka petice proti stavbě rezidence Erasmus Hana Ptáčková stojí u místa, kde má objekt vyrůst. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V polovině srpna zrušili úředníci magistrátu Erasmu stavební povolení, jejich rozhodnutí ovšem ještě nenabylo právní moci. Zástupce investora stavby, firmy Aikona, má v plánu se odvolat. O definitivním výsledku tak rozhodne až krajský úřad.

"Na pozemku, který patří VUT, se tak stále staví. Proto jsme se rozhodli uspořádat demonstraci a upozornit na nekalosti kolem stavby," uvedl jeden z iniciátorů protestu Ivan Otevřel.

VUT se nezapojuje a nebrání pracem

Předsedkyni Sdružení vlastníků ulic Klatovská a Hrnčířská Haně Ptáčkové vadí hlavně to, že se do kauzy nezapojuje VUT a nebrání pracem na svém pozemku. "Členové akademického senátu nereagovali na naše srpnové dopisy. To zvýšilo naše obavy, že je celá kauza zatížena korupcí," shodla se Ptáčková s Otevřelem.

Rektor brněnské techniky Karel Rais řekl, že se zástupci sdružení mluvil na konci června. "Garantuji, že pracovníci školy jednali správně. VUT není ani investorem ani stavebníkem projektu. Budova bude pouze stát na našem pozemku. Do stavby nemůžeme zasahovat," vysvětlil Rais. Podle něj tak zodpovědnost padá na Aikonu. Situaci bude řešit až po verdiktu krajského úřadu.

Firma má nejasnou strukturu

Zástupci sdružení vlastníků si však stěžují, že v celé kauze je více nejasných otázek. "Nevíme, proč si škola vybrala za investora firmu s nejasnou vlastnickou strukturou a sídlem v Lucembursku," řekla Ptáčková.

Rais vysvětlil, že se investoři z Aikony ozvali brněnské technice sami. Kvestor VUT Vladimír Kotek před časem MF DNES potvrdil, že Aikona byla jediným kandidátem, pro kterého se rozhodla správní rada školy i její akademický senát.

"Škola měla vypsat výběrové řízení"

David Ondráčka z Transparency International však upozornil na to, že VUT je veřejnou institucí a její vedení proto podle něj mělo vypsat výběrové řízení, i když se jedná o prodej majetku. "Jednali jsme v souladu s legislativou," je však přesvědčen Kotek.

Odbor územního a stavebního řízení zrušil stavební povolení Aikony, magistrát ale stále jedná o směně pozemků VUT a města. Erasmus by totiž měl stát částečně na brněnským pozemcích. Pokud by městské pozemky získalo VUT, musela by Aikona na oplátku u rezidence vybudovat veřejné parkoviště.

Proti směně v minulém týdnu hlasoval náměstek primátora Martin Ander (SZ). "Kontrolní orgán zrušil stavební povolení, proto není na místě, aby se pozemky měnily," uvedl Ander. Zato primátor Roman Onderka si nepamatuje, jestli pro směnu zvedl ruku. "Na zasedáních projednáváme dvě stě bodů. Rozhodně bych však nehlasoval pro něco, co by porušovalo zákon," vysvětlil. Dodal, že požádal představitele VUT, aby na dalším zasedání správní rady, jejímž je předsedou, celou věc objasnili.

Autoři:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček skončí v čele boskovické nemocnice.

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

Opilý návštěvník hudebního klubu pil hostům nápoje a pokousal barmana

Ilustrační snímek

Nezvladatelného návštěvníka brněnského hudebního klubu museli v sobotu nad ránem krotit zdejší strážníci. Opilý muž...

Najdete na iDNES.cz