Dluhy za nájem jižní Moravu tíží, města je řeší splátkami i vyhazovem

  7:44aktualizováno  7:44
Dluhy na nájemném v městských bytech se na celé jižní Moravě vyšplhaly k desítkám milionů. Radnice se neplatičům začaly bránit a uzavírají smlouvy na dobu určitou, v krajních případech sahají k exekucím, výpovědím z nájmu či dokonce soudním vystěhováním.
Města na jižní Moravě řeší narůstající počet dlužníků, kteří za byty neplatí nájem. (Ilustrační snímek)

Města na jižní Moravě řeší narůstající počet dlužníků, kteří za byty neplatí nájem. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Některé rodiny v kraji dokonce končí v azylových domech. "Rostoucí nájmy nám generují nové a nové neplatiče a my už musíme situaci řešit," řekl starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Právě v Mikulově, který vlastní zhruba čtyři stovky bytů, už dluhy na nájemném dosáhly čtyř milionů korun. Radnice tak musela sáhnout k nejradikálnějšímu řešení, což je vyklizení bytu.

Smutný příběh

S obavami chodí každé ráno vybírat poštovní schránku čtyřicetiletá samoživitelka Martina z Hodonínska. Po rozchodu s partnerem se uchýlila se čtyřmi dětmi do městského bytu. Složila sice tříměsíční kauci, na nájemné jí už ovšem nezbývá. Přišla totiž o práci. Když sečte příjmy a výdaje, zůstane jí po zaplacení nájmu s inkasem dva tisíce korun na měsíční živobytí pro pět lidí. Přestala za bydlení platit. Čeká, jak město, od kterého má byt teprve pár měsíců pronajatý, zareaguje.

"Takové případy máme nyní tři, kromě toho k 30. listopadu dostalo šest lidí výpověď z bytu," přiblížila přitvrzení mikulovské radnice Blanka Řežábková ze společnosti Tedos, která byty v Mikulově spravuje.

1,3 milionu korun přitom dluží jen nájemníci z bytového domu v Brněnské ulici. Několik vystěhovaných rodin, především matek s dětmi, se tak ocitlo v mikulovském azylovém domě.

Znojmo žaluje stovky zadlužených nájemníků

Dluh 13,3 milionu korun na nájemném naskočil také ve Znojmě. "Výrazně narůstající dluhy sice neevidujeme, ale i tak stoupají ročně o zhruba dvě stě tisíc korun," uvedla mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová.

Dalších pět milionů korun dluží přitom podnikatelé, kteří si od města pronajali obchůdek či provozovnu k podnikání. "Z více než tisíce neplatičů máme nyní 875 zažalovaných," upřesnila Bártová.

Náklady na vymáhání dluhů se pohybují od deseti do patnácti tisíc korun. "Téměř ve všech případech je musí zaplatit dlužník," vzkázala znojemská mluvčí.

2,3 milionu dluží neplatiči v Břeclavi a na 7,5 milionu korun jim už narostly dluhy v Hodoníně. "Město nyní dořešuje staré případy. Vystěhovat dlouhodobé neplatiče je teď ale mnohem jednodušší. Po novelizaci zákona má totiž město možnost vystěhovat neplatiče po třech měsících i bez soudu," popsala šéfka Městské bytové správy v Hodoníně Jana Bimková.

Přesto města zatím řeší dluhy problematických nájemníků spíše splátkovými kalendáři. "Pokud je samospráva rozumná, k radikálním krokům nepřistoupí," věří předseda Sdružení pro ochranu nájemníků Pavel Březa.

Podle něho totiž rodin, které kvůli neustále rostoucím nákladům na bydlení a živobytí nebudou na nájemné mít, bude do budoucna přibývat.

Nejčtenější

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hokejové Brno hlásí posilu, přivábilo zkušeného obránce Michálka

Obránce Zbyněk Michálek při tréninku českých hokejistů  v Praze před Channel...

Hokejisty Komety Brno posílil šestatřicetiletý obránce Zbyněk Michálek. Dlouholetý hráč NHL a držitel dvou medailí z...

Brzký konec elegána. Ale splnil jsem si všechno, tvrdí Holek

Mario Holek

Z Brna, které jej před jedenácti lety vystřelilo do fotbalového světa, to Mario Holek dotáhl až do národního týmu. Ve...

Brno otevře na dolním nádraží další čekárnu, vytvoří ji osm kontejnerů

Novou čekárnu na brněnském dolním nádraží má tvořit osm mobilních kontejnerů.

Okolí dolního vlakového nádraží v Brně, které nyní používají tisíce lidí denně kvůli roční výluce hlavního nádraží,...

Další z rubriky

Stavědla na brněnském nádraží mají jít k zemi, památkáři o ně bojují

Stavědla, jak jim železničáři říkají, slouží na hlavním nádraží v Brně už od...

S nynější rekonstrukcí zabezpečovacího zařízení na hlavním vlakovém nádraží v Brně mají zmizet také historická stavědla...

VIDEO: Sochaři z osmi tun ledu vytesali katedrálu i hokejového brankáře

U brněnské nákupní Galerie Vaňkovka budou přibližně týden k vidění ledové sochy...

Až dva a půl metru do výšky se tyčí ledové sochy oslavující brněnské motivy, které se v pátek objevily u nákupní...

Sucho pomohlo kůrovci zmnožit generace, v zimě hrozí stromům vyvrácení

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Pustoprázdné holiny po velkoplošné těžbě odumřelých stromů zůstaly po loňském roce uprostřed jihomoravských lesů. Může...

Najdete na iDNES.cz