Pátek 17. ledna 2020, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. ledna 2020 Drahoslav

Kolaudace na brněnském letišti je finta, tvrdí komise. Nájem navrhne ukončit

  14:06aktualizováno  14:06
Společnost Letiště Brno nedodržela dohodu, která jí zaručuje výhodné šedesátileté podnikání na lukrativních krajských pozemcích v Tuřanech. K takovému závěru směřuje kontrolní skupina složená z jihomoravských koaličních i opozičních zastupitelů. Firma to odmítá.

Podle zjištění MF DNES chce komise krajskému úřadu doporučit, aby nevýhodné smlouvy na dlouhodobý pronájem pozemků i samotného letiště vypověděl a vyjednal výhodnější podmínky.

Fotogalerie

Původně kraj pronajal parcely soukromé firmě Brno Airport Logistic Park, která však sfúzovala s Letištěm Brno. Povinnosti vyplývající ze smluv tak přešly na ně. Mezi podmínkami dohody s krajem kvůli užívání pozemků u letiště na 60 let se píše, že do května 2017 na nich bude stát alespoň jedna zkolaudovaná stavba jako základ budoucí logistické zóny.

Kraj nedávno na dotazy MF DNES odpověděl, že společnost požadavek včas splnila – tím, že provedla kolaudaci inženýrských sítí, konkrétně optických kabelů a přípojky nízkého napětí.

Kontrolní skupina má však názor jiný. „Podle dokumentů, které máme k dispozici, se potvrzuje mé podezření. A sice, že firma nesplnila podmínky smluv zaručující věcné břemeno na užívání dotčených pozemků na šest desítek let. Máme právní posudky, které říkají, že kolaudace inženýrských sítí se nepočítá. Přímo ve smlouvě s krajem je totiž definováno, co je myšleno stavbou,“ přiblížil závěry kontrol koaliční zastupitel Petr Kunc (TOP 09), který vznik speciální skupiny inicioval.

Kraj couvá. S Letištěm Brno chce smlouvy znovu probrat

MF DNES měla možnost do jedné ze smluv nahlédnout. Z ní plyne, že výstavba má spočívat zejména ve vybudování skladových, distribučních, manipulačních a výrobních prostor. Dále pak budov pro kanceláře či nákladní dopravu. Samotné inženýrské sítě jsou pro naplnění projektu nedostačující.

S výsledky šetření Kunc seznámí zastupitelstvo. „Hejtmanství by nyní mělo vypovědět smlouvy na pronájem pozemků i samotného letiště a domluvit lepší podmínky. Tedy vyjednat nájem na kratší dobu a za rozumné peníze. Firma má teď platit nájemné do výše odpisů, což je v podstatě nic,“ zdůraznil Kunc.

Vedení kraje je podle radní pro oblast majetku Taťány Malé (ANO) připraveno s Letištěm Brno vyjednávat. Malá dokonce stáhla z jednání rady nové smlouvy zaručující firmě další podnikání na zmiňovaných krajských pozemcích.

„Přemýšlela jsem o té situaci a diskutovali jsme o tom i na schůzi vedení kraje. Chceme s letištěm jednat, zda vůbec zřizovat věcná břemena, na kolik let a za kolik peněz. A netýká se to jen dotčených pozemků, ale i užívání letiště jako takového. Ve vedení kraje jsme se dohodli na konkrétních krocích. Zatím je ale neprozradím. Je slušné nejprve tuto věc projednat s druhou stranou,“ nastínila Malá.

Vše je v naprostém pořádku, tvrdí majitelé Letiště Brno

Akcie společnosti Letiště Brno nyní vlastní investiční skupina Accolade, která důrazně popírá, že neplní závazky vůči hejtmanství.

„Dotčené pozemky jsou součástí tuřanského letiště od okamžiku, kdy společnost Letiště Brno převzala provozování od státního podniku Česká správa letišť. Smlouva následně přešla podle zákona na Jihomoravský kraj a ten se tak stal pronajímatelem namísto zmiňovaného státního podniku. V postavených halách je v souladu se stavebním zákonem povoleno jejich užívání nájemci v rámci zkušebního provozu, což je naprosto obvyklý postup,“ uvedl mluvčí letiště a majitelů Jakub Splavec.

Upozornil také, že vedení společnosti s postupem speciální kontrolní skupiny zastupitelů nesouhlasí.

„S jejím iniciátorem, panem Kuncem, jsme se chtěli sejít, abychom mu problematiku vysvětlili, protože podle nás se jeho jednání zakládá na neznalosti tématu a jeho vyjádření pro média v této věci neodpovídají skutečnosti. Z našeho pohledu je všechno v naprostém pořádku a podle platných smluv,“ dodal Splavec.

Nájemní smlouvy byly podepsány už v roce 2007 za hejtmana Stanislava Juránka (KDU-ČSL). Aby si kraj po deseti letech pohlídal, zda firma splnila podmínky, doporučila dříve i advokátní kancelář KŠD Legal v analýze smluv, kterou nechal vypracovat ještě Juránkův nástupce Michal Hašek (ČSSD).

Kontroverzní smlouvy na pronájem pozemků i samotného letiště byly i velkým tématem před posledními krajskými volbami. Především hnutí ANO slibovalo, že smluvní strany prověří. Učinilo tak před dvěma lety, ještě před vznikem logistického parku. Na žádné změny však kraj zatím nepřistoupil.

  • Nejčtenější

Nálezce pokladu v lese zůstane bez odměny, přiznal použití detektoru

První lednový víkend se Jiřímu Pernicovi splnil sen. Při svých toulkách lesem s detektorem kovu na Blanensku totiž...

O „e-shopu“ na známky za 400 milionů jsem předem nevěděl, zlobí se Babiš

Premiér Andrej Babiš kritizoval Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) za to, že neinformoval vládu o zakázce na...

Holčička donošená umírající matkou je zdravá a usměvavá, vzkázala rodina

Už téměř pětiměsíční holčičce, která se loni v Brně narodila matce ve stavu mozkové smrti, se daří dobře. Rodina to...

Muž se chlubil videem, kde má sex s mladistvou. Je stíhaný za dětské porno

Tajná nahrávka soulože z vánočního večírku dostala do problémů mladíka z Blanenska. Jeho partnerkou totiž byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Učitelka bila žáka. Matka ho přišla do školy hlídat, ze třídy ji vykázali

Pohlavky i bití do zad musel podle zjištění České školní inspekce snášet žák páté třídy základní školy na Slovanském...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Muž skočil před policisty do novomlýnské přehrady, našli ho utonulého

Policie na novomlýnských nádržích na Břeclavsku odpoledne pátrala po muži, který před policejní hlídkou skočil do vody....

Loutkovodiči rozhýbali horolezeckými lany sedmimetrového kovového rytíře

Největší česká kovová loutka vysoká 7,6 metru se „prošla“ po brněnském výstavišti. Otevřela tak veletrhy cestovního...

Pacienty roztřídí lékaři hned ve vstupní hale, nemocnice už se chystají

Zřízení nové sítě urgentních příjmů ve většině nemocnic je prioritou vlády, potvrdil tento týden v Brně premiér Andrej...

Hladina Nových Mlýnů stoupne. Ptáky ochrání vlnolamy, kostel pytle s pískem

Kvůli suchu se bude uměle zvyšovat hladina novomlýnských nádrží. Aby voda neohrozila chráněné ptáky, je nutné zvednout...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.

Najdete na iDNES.cz