Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Hitler by nevadil, Beneš ano. Komunisté tak výstavku o letci zatrhli

  10:34
Dva a půl tisíce Čechoslováků se za druhé světové války dalo do služeb britského Královského letectva. 110 z nich pocházelo z míst, která dnes tvoří Brno. Právě osudy i jednotlivé portréty těchto odvážných rodáků přibližuje nová publikace RAF: Místo narození Brno, jejímž vydavatelem je město a jeho archiv.
Snímek ze sbírky Jaroslava Popelky, který vyšel v knize RAF: Místo narození...

Snímek ze sbírky Jaroslava Popelky, který vyšel v knize RAF: Místo narození Brno. | foto: RAF: Místo narození Brno

Kniha je nádherně vypravená a obsahuje pozoruhodnou kolekci fotografií. Vzniknout mohla díky celoživotnímu poslání neúnavného sběratele fotografií brněnských pilotů RAF a předního znalce této oblasti Jaroslava Popelky.

Spoluautorku knihy Michaelu Zemánkovou z Moravského zemského archivu s tímto mužem paradoxně seznámil až pražský archivář Vojtěch Šustek.

„Jeho strýc a pan Popelka byli přátelé. Sbírku znal, věděl, jak pan Popelka půjčuje fotografie historikům i laikům, kteří se rozhodli psát o letcích, a věděl také, kolik toho o letcích ví,“ vypráví Zemánková o vzniku knihy.

Když se archivářka setkala s kolegou Šustkem, prý si ji sám vybral a chtěl, aby o letcích něco napsala.

„Vzal mě za panem Popelkou a mně se zalíbila sbírka i její uspořádanost, jak bylo vše popsané a také to, jak o ní pan Popelka nadšeně mluví a jak ty letce zná,“ vzpomíná archivářka, která stanovila podmínku, že kniha nebude jen o letcích, ale i o sbírce, takže Jaroslav Popelka se stane spoluautorem knihy.

Vývěska o letcích RAF byla za normalizace zjevením

„O letcích z jednotlivých regionů toho vychází celkem hodně, téma je populární, takže jsem chtěla něco navíc, hlavně hodně kvalitních fotek a jejich popisy, které budou bohaté na jména, jak je právě pan Popelka ztotožnil s letci,“ uvedla Zemánková.

RAF: Místo narození Brno

  • Kniha se 264 vzácnými fotografiemi ze života letců anglického Královského letectva, kteří se narodili v Brně, vděčí za svůj vznik ojedinělé sbírce brněnského nadšence a znalce Jaroslava Popelky.
  • S ním ji textově připravila Michaela Zemánková z Moravského zemského archivu.
  • Vydání Městem Brnem a Archivem města Brna inicioval pražský archivář Vojtěch Šustek.
  • Na 296 stranách vázané knihy lze nalézt také textový vhled do života před válkou, útěku z nesvobodné vlasti a působení brněnských letců v Anglii i ve výcvikových střediscích.
  • Cena knihy je 580 korun.

„A protože archivářská obec není tak velká, oslovila jsem kolegyni Radanu Červenou z Archivu města Brna, jestli by neměli zájem knihu vydat. To se ve spolupráci se Statutárním městem Brno i povedlo,“ dodává autorka.

Pečlivému autorovi a obětavému zapůjčovateli předmětů z vlastní sbírky Jaroslavu Popelkovi je v úvodu knihy věnována zvláštní kapitola od Vojtěcha Šustka nazvaná symptomaticky Vývěsní skříňka v Marešově ulici v Brně. Tam se totiž v tuhých normalizačních letech 1976 až 1981 vyskytoval na tu dobu vcelku neuvěřitelný obsah.

I když začátek komunistické vlády, která po puči v roce 1948 poslala drtivou většinu hrdinných pilotů RAF do svých koncentračních táborů, byl už pryč, ani normalizační komunisté nijak neprotežovali odkaz skvělých mužů bojujících proti Hitlerovi v řadách britského letectva.

Naopak, tvářili se, že tento zahraniční odboj vlastně neexistoval. A tak i když skříňka patřila oficiálně prorežimnímu Českému svazu protifašistických bojovníků (ČSPB), „její obsah vyvolával u většiny čtenářů značné a současně i příjemné překvapení“, jak píše pražský archivář.

Povědomí české veřejnosti bylo mizivé

„To si v plnosti dokáže představit pouze ten, kdo si ještě pamatuje šedivou a dusivou atmosféru tehdy komunisty ovládané společnosti,“ dodává Vojtěch Šustek, jenž zažil ono velmi příjemné překvapení na začátku 80. let, kdy ho na skříňku upozornil jeho otec.

„Od otce jsem se také dozvěděl, že majitelem fotografií a autorem těchto malých výstav, které jsou každý měsíc aktualizovány a obměňovány, je kamarád mého strýce Jaroslav Popelka,“ píše Šustek, co předcházelo jeho tehdejší návštěvě v husovickém domku pana Popelky.

„Dodnes si pamatuji, jak silný dojem na mne učinila sbírka tisíců fotografií našich letců, jejich zápisníky, osobní věci a dopisy,“ vzpomíná archivář, jak mu tehdy Jaroslav Popelka zapůjčil dokonce válečný deník jednoho z brněnských letců Jindřicha Breitcetla.

„Ten, kdo není pamětníkem společenských poměrů 80. let, si už asi nedokáže představit, jak mizivé bylo tehdejší povědomí české veřejnosti o mužích, kteří prošli válkou v řadách RAF. Přitom v té době jich ještě mnoho žilo v Československu a také v exilu,“ dotvrzuje Vojtěch Šustek obrovskou nespravedlnost komunistické totality vůči jedněm z největších hrdinů Československa ve 20. století.

Žili tiše, ale moc se jich bála dál

Přitom v 70. a začátkem 80. let žilo jen v Brně ještě víc než šedesát válečných letců. A pravidelně se scházeli s kolegy z jiných míst republiky. Jejich samostatná sekce ČSPB byla však v říjnu 1977 oficiálně rozpuštěna.

„Samozřejmě že letci se scházeli dál na různých místech v Brně,“ vzpomíná v knize Jaroslav Popelka například na restaurace hotelů Metropol, Slovan nebo Grand. Třicetiletého fandu přivedl mezi své druhy dodnes v Brně žijící pilot RAF Emil Boček.

Všichni tenkrát žili „tiché a nenápadné“ životy, takže kromě rodiny a nejbližších přátel nikdo nevěděl, co mají za sebou. Ke svému mladému obdivovateli se ale chovali přátelsky a vstřícně. Radili mu a pomáhali s jeho sbírkou.

Osud pětiletého fungování Popelkovy vývěsky je ovšem také příznačný. Když v líšeňském kulturním středisku udělal na podzim 1980 výstavku o pilotovi RAF i zdejším rodákovi Jindřichu Breitcetlovi, jakýsi mladý funkcionář žádal odstranění fotografie, kde letec hovořil s prezidentem Edvardem Benešem.

„Kdybych tam dal fotografii Hitlera, tak by vám to nevadilo,“ ohradil se Jaroslav Popelka a dodal, že Beneš byl tehdy vrchním velitelem naší zahraniční armády, takže tam jeho fotka zůstane.

Funkcionáři ČSPB ho následně vyloučili ze svých řad, protože „nesplnil podmínky jejich organizace“. A to byl v roce 1981 i konec výstav ve skříňce v Marešově ulici, protože jako soukromá osoba nemohl tehdy Popelka dostat k podobné činnosti povolení od tehdejších úřadů. Ve sbírání materiálů však obětavý fanda pokračoval nezištně dál.

  • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Další potíže s ledem ustály lépe Vítkovice, Pardubice jsou krok od semifinále

Třetí utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi brněnskou Kometou a Vítkovicemi narušily problémy s ledovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

Vzpoura šimpanzů. V hodonínské zoo tři utekli, hrozilo, že se dostanou ven

V Zoo Hodonín v neděli utekli tři šimpanzi z expozice do obslužné chodby a hrozilo, že se dostanou do areálu zoo....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svému nádoru říká Evžen. Udělal si v mé hlavě mejdan, říká foodblogerka

Premium Nádoru, který se usadil v její hlavě, říká Denisa Zajícová mužským jménem Evžen. Zpočátku se tvářil docela nevinně,...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Dům praskl od střechy až k zemi, hasiči ho museli zabezpečit před zřícením

Celé čtvrteční odpoledne mělo několik jednotek hasičů práci na zabezpečení domu v Mešovicích u Uherčic na Znojemsku....

Na jižní Moravě se lidem chov zvířat nevyplatí, odolávají jen vinohrady

Představa o jižní Moravě jako top chovatelském a zemědělském regionu je dlouhodobě zažitá, ale minimálně podle...

Svému nádoru říká Evžen. Udělal si v mé hlavě mejdan, říká foodblogerka

Premium Nádoru, který se usadil v její hlavě, říká Denisa Zajícová mužským jménem Evžen. Zpočátku se tvářil docela nevinně,...

Teplo chceme letos zlevnit ještě jednou, říká ředitel Tepláren Brno

Zatímco před zimou kvůli drahému zemnímu plynu vyletěly Brňanům částky za teplo na více než dvojnásobek, od 1. března...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...