Lesopark i rozhledna na Kamenném vrchu získaly kouzlo první republiky

  7:50aktualizováno  7:50
Napřed to bylo špičkové sanatorium, které se neslo na vlně meziválečného rozkvětu Československa. Po roce 1948 však nastalo období zkázy. Nyní se novolískovecký lesopark na Kamenném vrchu dočkal odškodnění. Jeho součástí je i opravená čtyřmetrová funkcionalistická rozhledna.

Rozhledna na Kamenném vrchu v lesoparku nad ulicí Raisovou v Brně po opravě připomíná spíše altán. | foto: Petra Mášová, MF DNES

K rozhledně by mohla přibýt další, bezmála třicetimetrová vyhlídková věž, protože stromy v okolí funkcionalistické věže povyrostly do té míry, že zabraňují dobrému výhledu do okolí.

"Sama jsem již někdy nedoufala, že se nám to povede. Park byl v tak špatném stavu, že se uvažovalo i o jeho uzavření," přiblížila opravy lesoparku starostka Nového Lískovce Jana Drápalová (Strana zelených). Jeho dominantou je opravená funkcionalistická rozhledna z konce dvacátých let, která byla donedávna posprejovaná a ulamovaly se z ní kusy betonu.

Rozhledna na Kamenném vrchu v lesoparku nad ulicí Raisovou v Brně před

Rozhledna na Kamenném vrchu v lesoparku nad ulicí Raisovou v Brně před rekonstrukcí.

Historický snímek rozhledny na Kamenném vrchu v lesoparku nad ulicí Raisovou v

Historický snímek rozhledny na Kamenném vrchu v lesoparku nad ulicí Raisovou v Brně z meziválečné doby.

Oprava rozhledny byla pojata volněji. "Například původní prosklené dveře jsme si nemohli ani dovolit, ani tehdejší zábradlí by dnes nevyhovovalo," popsala autorka opravy rozhledny - architektka Vanda Štěpánová.

Rozhledna se proto proměnila v jakýsi altán. "Přidali jsme lavici a kohoutek s tekoucí vodou, aby tu lidé mohli i posedět nebo se nasvačit," dodala architektka z Ateliéru Štěpán.

Ani zbytek areálu není kopií ze začátku dvacátého století. "Tehdy fungoval jako park blízkého sanatoria, tudíž se zákonitě musela spolu s funkcí změnit i podoba," říká Štěpánová.

Důkazem toho je i nádrž, která vznikla na místě bývalého bazénku. "Chtěli jsme zachovat vodní prvek, tak jsme vybetonovali dno a z někdejšího bazénu pro pacienty je nyní půl metru hluboká okrasa či pítko pro zvěř," dodala.

Uvidí Brňané až na Pálavu?

Čtyři metry vysoká věž nenabízí zrovna úchvatný výhled. Ten totiž kazí stromy, které v minulých desetiletích v parku vyrostly. "To jsme samozřejmě věděli a opravu jsme dělali proto, abychom zachránili funkcionalistickou památku," říká starostka Drápalová.

Lesopark na Kamenném vrchu

Před první světovou válkou byl založen jako součást sanatoria Městské nemocenské pojišťovny - pokladny. Stála tam řada objektů: koupaliště, lehárna, kuželna, vyhlídková věž (byla postavena v roce 1928 ve funkcionalistickém stylu podle návrhu architekta Rullera), rosarium, ženský pavilon, vodojem.
V roce 1948 byla z politických důvodů zrušena a v budově byla zřízena městská nemocnice, přičemž objekty v lesoparku podlehly devastaci. V současné době je v bývalém sanatoriu Doléčovací a rehabilitační oddělení Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně.

Přeci jen by se za nějaký čas mohli Brňané z Kamenného vrchu rozhlédnout až k Pálavě. Už na to existuje projekt na novou rozhlednu, která by stála jen pár metrů od té funkcionalistické. Má mít tvar válce, měřit 28 metrů a působit dojmem nakloněné věže. "Kromě svislého ocelového schodiště ji totiž tvoří šikmý dřevěný plášť," vysvětluje autorka projektu Štěpánová.

Její cena se ovšem vyšplhala na deset milionů korun, je tedy otázky, kdy se začne stavět.

Kromě druhé rozhledny by park v budoucnu mohly doplnit také variace na další původní prvky, jako byla lávka, lehárna či amfiteátr. I tam jsou zatím brzdou peníze.

Už jen zmíněná cena za novou rozhlednu by převyšovala náklady na současné opravy parku. Ty stály přibližně deset milionů. "Polovina byla z evropských fondů, o zbytek se podělila městská část a Brno," uvedla Drápalová.

Nejnákladnější položkou byla úprava zeleně, která vyšla na pět milionů. "Vykácelo se na pět set stromů a znovu se vysadilo sedmnáct. Kromě stromů se musel odstranit menší porost na asi patnácti tisících metrech čtverečních," popsal práce zahradní architekt Petr Förchtgott.

Podle starostky se však našly hlasy, které byli proti. "Upozorňovali na to, že park i s rozhlednou stejně zase zničí vandalové," řekla Drápalová. Ta se vandalů obává také.

Kvůli obavě z poškození jsou také přístupové dveře ke schodišti rozhledny většinu času zavřené. "Uvažujeme, že budeme rozhlednu otevírat pravidelně v určitý čas. V budoucnu bychom na lesopark mohli najmout správce," dodala.

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Hromadné nehody aut u Brna ucpaly oba směry D1, zranili se dva lidé

Hromadná nehoda pěti aut na západním okraji Brna zastavila v úterý ráno provoz...

Dvě hromadné nehody dopoledne omezily provoz v obou směrech na dálnici D1 poblíž Brna. Nejprve se na západním okraji...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

V Brně nečekaně objevili středověkou zeď s gotickými portály

Brněnští archeologové na kopci pod svatopetrskou katedrálou nečekaně objevili...

Zhruba čtyřicet metrů dlouhá zeď na severní straně kopce pod svatopetrskou katedrálou v Brně přinesla nečekané...

Najdete na iDNES.cz