Ivančicko bude mít lepší vodu, ale stavbaři musejí ochránit sysly

  14:29aktualizováno  14:29
Vodohospodáři budují u řeky Jihlavy nový systém úpravy vody s podzemním filtrováním. Nikde jinde v Česku takový není. Stavaři však musejí dávat pozor na kolonii syslů, která v místě žije.
Stavba, která měla na Ivančicku a Rosicku zajistit zvýšení kapacity zdrojů vody a její zkvalitnění, slavnostně začala v září. Dokončení je daleko. (ilustrační foto)

Stavba, která měla na Ivančicku a Rosicku zajistit zvýšení kapacity zdrojů vody a její zkvalitnění, slavnostně začala v září. Dokončení je daleko. (ilustrační foto)

Stavba, která by měla na Ivančicku a kolem Rosic u Brna zvýšit kapacitu vodních zdrojů, začala už na podzim. V ivančické úpravně se budou filtrovat a mísit vody z nových i regenerovaných vrtů a z řeky Jihlavy.

"Voda z řeky nasákne přes vrstvy štěrkopísku do podzemí, odkud bude pomocí vrtů přečerpána zpátky do nádrží," popsal metodu místopředseda Svazku vodovodů a kanalizací Ivančice Tomáš Hájek.

Nová technologická linka následně upraví vodu na pitnou, která se bude rozvádět čerpacími stanicemi a kapacitním potrubím do upravených vodojemů. Tento neviditelný způsob čištění sám o sobě jedinečný není, v Ivančicích ho však ještě navíc zkombinují s tradiční povrchovou variantou v betonových vanách.

"Kapacity vodních zdrojů jsou v této oblasti nedostatečné, a je nezbytné jejich navýšení a doplnění novými. Díky rekonstrukci povrchu akumulačních nádrží a výměně trubního vystrojení však dojde i ke zlepšení její kvality," uvedl již dříve Hájek, který byl pověřen řízením projektu.

Celkem je v plánu vybudovat nebo obnovit dvaadvacet kilometrů vodovodního potrubí, kompletní je nyní zhruba kilometr. Úprava čeká čerpací stanice Moravské Bránice, Ivančice a Padochovka i vodojemy v Ivančicích, Oslavanech, Rosicích a u obce Kratochvilka.

Kvůli zvýšení kapacity zdroje v Ivančicích se bude rekonstruovat i tamní úpravna vody. Projekt zahrnuje rovněž výstavbu a rekonstrukci stávajících výtlačných a přívodních řádů a přestavbu objektů Skupinového vodovodu Ivančice-Rosice.

Hladký průběh rekonstrukce maří syslové

Výstavba přečerpávacího systému ovšem narazila na menší zádrhel. V jednom ze zasažených míst totiž žije několik chráněných syslů obecných.

"Ve čtvrtek máme jednání s ochránci životního prostředí a zástupci krajského úřadu. Monitorují stav syslů na vymezeném území a společně budeme konzultovat, jak celou věc vyřešit," vysvětluje Hájek syslí situaci.

Výskyt vzácného zvířete však není problém náhlý, vědělo se o něm, už když se o modernizaci vodovodů začalo přemýšlet. Tudíž se z nalinkovaného plánu vlastně neustupuje.

"Krajský úřad udělil výjimku pro stavbu na zmíněném místě již před několika lety," potvrzuje Jitka Větrovcová z Oddělení druhové ochrany.

"Převážil veřejný zájem na zajištění kvalitní pitné vody pro několik obcí nad zájmem ochrany přírody - tedy zachování poměrně malé kolonie sysla," dodává Větrovcová, která má v oddělení na starosti právě zmíněného hlodavce.

Ochránci nicméně zadali zástupcům vodárny několik podmínek, které musí dodržet.

"V areálu vyznačíme místa, kde jsme v létě zaznamenali výskyt syslů, a do nich nebudou moci pracovníci stavby zasahovat. Záleží ale také na tom, až se syslové probudí ze zimního spánku. A zda vůbec zimu přežijí," dodává Větrovcová.

V minulém století byl sysel obecný na českém území běžným zvířetem, mnohdy označován za škůdce. Dnes se však vyskytuje zřídka, v Jihomoravském kraji nejvíce na vinicích poblíž Velkých Pavlovic.

Kuriózní místo si chráněné zvíře vybralo kousek za Brnem u hotelu Atlantis, kde působilo jako atrakce pro návštěvníky. I odsud ovšem sysel vymizel - při loňské kontrole kvůli menší stavbě u hotelu nebyl nalezen ani jeden.

Autoři:

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

Chci otevřít Provázek režisérům i dalším divákům, plánuje nová principálka

Umělecká šéfka Divadla Husa na provázku Anna Davidová.

Velké plány má nová principálka brněnského Divadla Husa na provázku Anna Davidová. Jako umělecká šéfka nastoupila na...

Brňané znovu propadají chalupářství, ceny víkendových sídel letí nahoru

Chatové osady poblíž Brna, jako je ta u Nebovid, jsou obsazené téměř výhradně...

V pátek konečně opustit kancelář, vypnout internet a vyrazit z města na venkov. Právě to je sen mnoha Brňanů, kteří se...

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz