Ivančicko bude mít lepší vodu, ale stavbaři musejí ochránit sysly

  14:29aktualizováno  14:29
Vodohospodáři budují u řeky Jihlavy nový systém úpravy vody s podzemním filtrováním. Nikde jinde v Česku takový není. Stavaři však musejí dávat pozor na kolonii syslů, která v místě žije.
Stavba, která měla na Ivančicku a Rosicku zajistit zvýšení kapacity zdrojů vody a její zkvalitnění, slavnostně začala v září. Dokončení je daleko. (ilustrační foto)

Stavba, která měla na Ivančicku a Rosicku zajistit zvýšení kapacity zdrojů vody a její zkvalitnění, slavnostně začala v září. Dokončení je daleko. (ilustrační foto)

Stavba, která by měla na Ivančicku a kolem Rosic u Brna zvýšit kapacitu vodních zdrojů, začala už na podzim. V ivančické úpravně se budou filtrovat a mísit vody z nových i regenerovaných vrtů a z řeky Jihlavy.

"Voda z řeky nasákne přes vrstvy štěrkopísku do podzemí, odkud bude pomocí vrtů přečerpána zpátky do nádrží," popsal metodu místopředseda Svazku vodovodů a kanalizací Ivančice Tomáš Hájek.

Nová technologická linka následně upraví vodu na pitnou, která se bude rozvádět čerpacími stanicemi a kapacitním potrubím do upravených vodojemů. Tento neviditelný způsob čištění sám o sobě jedinečný není, v Ivančicích ho však ještě navíc zkombinují s tradiční povrchovou variantou v betonových vanách.

"Kapacity vodních zdrojů jsou v této oblasti nedostatečné, a je nezbytné jejich navýšení a doplnění novými. Díky rekonstrukci povrchu akumulačních nádrží a výměně trubního vystrojení však dojde i ke zlepšení její kvality," uvedl již dříve Hájek, který byl pověřen řízením projektu.

Celkem je v plánu vybudovat nebo obnovit dvaadvacet kilometrů vodovodního potrubí, kompletní je nyní zhruba kilometr. Úprava čeká čerpací stanice Moravské Bránice, Ivančice a Padochovka i vodojemy v Ivančicích, Oslavanech, Rosicích a u obce Kratochvilka.

Kvůli zvýšení kapacity zdroje v Ivančicích se bude rekonstruovat i tamní úpravna vody. Projekt zahrnuje rovněž výstavbu a rekonstrukci stávajících výtlačných a přívodních řádů a přestavbu objektů Skupinového vodovodu Ivančice-Rosice.

Hladký průběh rekonstrukce maří syslové

Výstavba přečerpávacího systému ovšem narazila na menší zádrhel. V jednom ze zasažených míst totiž žije několik chráněných syslů obecných.

"Ve čtvrtek máme jednání s ochránci životního prostředí a zástupci krajského úřadu. Monitorují stav syslů na vymezeném území a společně budeme konzultovat, jak celou věc vyřešit," vysvětluje Hájek syslí situaci.

Výskyt vzácného zvířete však není problém náhlý, vědělo se o něm, už když se o modernizaci vodovodů začalo přemýšlet. Tudíž se z nalinkovaného plánu vlastně neustupuje.

"Krajský úřad udělil výjimku pro stavbu na zmíněném místě již před několika lety," potvrzuje Jitka Větrovcová z Oddělení druhové ochrany.

"Převážil veřejný zájem na zajištění kvalitní pitné vody pro několik obcí nad zájmem ochrany přírody - tedy zachování poměrně malé kolonie sysla," dodává Větrovcová, která má v oddělení na starosti právě zmíněného hlodavce.

Ochránci nicméně zadali zástupcům vodárny několik podmínek, které musí dodržet.

"V areálu vyznačíme místa, kde jsme v létě zaznamenali výskyt syslů, a do nich nebudou moci pracovníci stavby zasahovat. Záleží ale také na tom, až se syslové probudí ze zimního spánku. A zda vůbec zimu přežijí," dodává Větrovcová.

V minulém století byl sysel obecný na českém území běžným zvířetem, mnohdy označován za škůdce. Dnes se však vyskytuje zřídka, v Jihomoravském kraji nejvíce na vinicích poblíž Velkých Pavlovic.

Kuriózní místo si chráněné zvíře vybralo kousek za Brnem u hotelu Atlantis, kde působilo jako atrakce pro návštěvníky. I odsud ovšem sysel vymizel - při loňské kontrole kvůli menší stavbě u hotelu nebyl nalezen ani jeden.

Autoři:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

Nájemné v Brně bude dražší. Městské části plánují velké opravy bytů

Povodňový dvojdomek v Bílém Kostele se blíží dokončení.

Obvod Brno-sever chce opravit za stovky milionů korun městské byty. Omezí proto slevy na nájemném, které tak zdraží až...

Věrní diváci přijdou do letního kina i za deště, říká jeho organizátorka

Monika Šimková ze spolku Noční motýl se stará o letní kino na nádvoří radnice...

Momenty, kdy vítr strhl plátno letního kina nebo kdy chlapík z bufetu zachraňoval vlastním DVD představení, či týdny,...

Z parkování v modrých zónách teče Brnu méně peněz, než odhadovalo

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Příliv peněz z rezidentního parkování a z pokut od motoristů, který měl pokrýt další rozvoj modrých zón v Brně, vázne....

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.

Najdete na iDNES.cz