Lékaři stále nevědí, kolik operací jim pojišťovny v lednu zaplatí

  16:20aktualizováno  16:20
Sedmdesát týdnů čekání na operaci kolena, devět měsíců na výměnu oční čočky. Čekací doby v jihomoravských nemocnicích mohou být po Novém roce i delší. Ani jeden ředitel totiž nemá na stole smlouvy se zdravotními pojišťovnami na příští rok.
Nemocnice na jihu Moravy ještě nemají podepsané smlouvy s pojišťovnami na příští rok (ilustrační snímek).

Nemocnice na jihu Moravy ještě nemají podepsané smlouvy s pojišťovnami na příští rok (ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Doposud jsme neobdrželi od Všeobecné zdravotní pojišťovny návrh rámcové smlouvy na příští rok, rovněž tak od dalších zdravotních pojišťoven, které na VZP vyčkávají," řekl ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík.

Pro nemocnice to znamená nejistotu, kolik péče a v jakém rozsahu mohou pacientovi přislíbit. Lékaři tak nyní netuší, kolik mohou objednat pacientů například na lednové zákroky.

"Nevíme nic, dokonce ani to, jestli tady po Novém roce budeme ještě pracovat," poznamenává jeden z manažerů nemocnice, který si nepřeje být jmenován.

Pro všechny je to citlivé téma, ředitelé se nechtějí vyjadřovat, aby dopředu nezhatili jednání s pojišťovnou. "Doktorka mi slíbila, že do letních prázdnin mi termín najde. Ale teď nemůže přislíbit přesné datum," svěřila se pětašedesátiletá Věra, která potřebuje vyměnit oční čočku kvůli šedému zákalu.

"Počkají do konce roku a dají nám nůž na krk"

Jihomoravský kraj má uzavřeno s pojišťovnami memorandum - pokud bude dodrženo, budou už změny minimální. Polovina nemocnic však s finančními ústavy nemá podepsanou ani první část dohody o počtu snižování lůžek.

"Situace je samozřejmě obtížná, protože nemáme nejmenší představu, co pojišťovny hodlají nasmlouvat, nemůžeme tedy v podstatě nic plánovat," řekl ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda.

Podle předběžné dohody už ví, že v příštím roce bude muset omezit třetinu operací totálních endoprotéz. "Čekací doba u nás je teď sedmdesát týdnů," podotkl Svoboda.

V následujících týdnech čekají nemocnice dramatická jednání. "Na domluvu máme čas do konce roku," uvedl Jiří Rod z Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ke konkrétním případům se nechce vyjadřovat.

"Obávám se, že počkají, až bude týden do konce roku, a pak nám dají nůž na krk," sdělil manažer jedné z nemocnic, který nechtěl zveřejnit jméno.

Už na konci letních prázdnin musely některé nemocnice přepisovat čekací doby. "Kvůli vyčerpání limitů dochází k prodloužením čekacích dob na operaci šedého zákalu. U pojištěnců VZP je to až na sedm měsíců," prohlásil v červenci Pavel Jajtner ze znojemské nemocnice.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Vstupenky pověsili ve foyeru divadla, rozebraly si je děti z chudých rodin

„Padělání vstupenky je trestné. Budou-li předloženy při kontrole dvě vstupenky...

Více než devadesát vstupenek už zavěsili návštěvníci brněnského divadla Polárka ve foyeru. Udělali tak radost dětem z...

Souzený podnikatel Zadeh viní justici ze spiknutí. Brzy padne rozsudek

Íránec Shahram Abdullah Zadeh veřejně obvinil státní zástupce a soudce, že...

Jeden z nejspletitějších případů, jakými se nyní zabývají české soudy, se chýlí k prvnímu rozsudku. Podnikatel Shahram...

Na vesnicích vybudují společné zahrady. Poslouží k výuce i setkávání

Ilustrační snímek

Na jižní Moravě vzniknou sdílené zahrady. Poslouží dětem k výuce i k příjemnému posezení. Takovou cestou jdou zatím tři...

Najdete na iDNES.cz