Návštěvníci v Lednici plivou žvýkačky na koberce a šlapou po záhonech

Seriál   16:11aktualizováno  16:11
Až 70 lidí pečuje o jeden z nejkrásnějších českých zámků a jeho rozlehlé zahrady. V Lednici je důležitý hlavně pořádek, aby nic nekazilo návštěvníkům prohlídku. Každodenní péči potřebuje i okolní park, který se rozléhá na 175 hektarech.

Na druhé nejnavštěvovanější místo na jižní Moravě se zaměřil poslední díl seriálu MF DNES Zákulisí letních cílů.

Fotogalerie

Stálých zaměstnanců je tu 45, v letní sezoně je doplňuje až 25 dalších pracovníků. Zámecké prostory, jež nejsou přístupné návštěvníkům, slouží často právě jim. Do většiny zámeckých prostor se však turisté podívají.

„Zámek je přístupný asi ze 70 procent. Místa, která návštěvníci nevidí, jsou jen hospodářské prostory, jež i za knížete sloužily jako zázemí. Dál jsou to depozitáře, ubytovny pro personál a prostory, které do 90. let využívala zemědělská škola,“ popsala kastelánka Ivana Holásková.

Náročnou práci mají uklízečky, které musí přístupné části zámku uklízet dvakrát denně – ráno a večer po skončení poslední prohlídky. Mezitím se věnují zázemí.

„K běžnému úklidu patří vytírání podlah, utírání prachu, vysávání koberců a přeleštění skleněných ploch,“ vyjmenovala Holásková. Všechno musí zvládnout čtyři uklízečky. Při nepříznivém počasí, kdy se do zámku nanosí hromady písku, jim pomáhají i průvodci.

V lednu bývá zámek pro návštěvníky uzavřený, protože se dělá velký úklid, kdy se například z lešení oprašují všechny stropy. V jarních měsících mají uklízečky se stálými průvodkyněmi k dispozici zdvihací plošinu, z níž umyjí všechna okna. „Velké mytí oken se dělá dvakrát do roka, jinak podle potřeby,“ přiblížila kastelánka.

Lidé hážou odpadky do váz i kolem košů

Nejvíce práce přidělávají neomalení návštěvníci. „Bojujeme s vyplivováním žvýkaček na koberce a odhazováním odpadků do váz,“ uvedla nešťastně Holásková. Dalším problémem je jídlo a pití během prohlídky. Naštěstí se však nestává, že by chtěl někdo něco ukrást nebo zničit.

Zákulisí letních cílů

Noční vloupání na zámku zažili jen jednou, ale to ještě v době, kdy neměli tak dokonalý zabezpečovací systém. „Někdo rozbil okno do knihovny a ukradl nějaké knihy a drobnosti jako svícny. Byla to škoda asi kolem milionu,“ objasnila Holásková s tím, že věci se jim nevrátily.

Některá pravidla nerespektují ani návštěvníci zámeckého parku, o který se stará dvacet zahradníků. „Lidé nám ničí hlavně kraje záhonů, jež jsou lemované travnatými koberci. Turisté se fotografují a nemohou se vyfotit 30 centimetrů od záhonu, ale musí vlézt přímo na ten rám,“ postěžoval si vedoucí zahradník Oto Bernad.

Často jim také děti běhají v buxusových plůtcích, ale nejvíce je trápí odpadky. „Dříve jsme je vyváželi jednou za týden, teď to musíme dělat obden,“ uvedl. Lidi ani příliš nezajímá, že jsou koše přeplněné, a hází smetí okolo.

Péči o park mají zahradníci rozdělenou do několika tříd podle náročnosti údržby. Nejvíc práce dají zahrady ve francouzském stylu v bezprostředním okolí zámku. „Kolem zámku trávníky sečeme dvakrát až třikrát do týdne. Každý den se musíme starat o okraje cest a záhony se musí neustále plet a tvarovat,“ popsal Bernad, jenž sám projektuje podobu zahrad.

Zalévají vodou z řeky

Vodu na zalévání berou z řeky Dyje. Pohání ji čerpadla umístěná v domečku Maurské vodárny, pak putuje do automatické závlahy kolem zámku.

Záhony se musí zalévat v noci, protože jinak děti závlahu otáčí, navzájem se polévají a květiny tak nedostanou dost vody. „Když jsou taková sucha jako letos, musíme čerpat vodu z rybníka i přímo ke stromům,“ řekl Bernad.

Zámecké zahradnictví tvoří několik velkých skleníků. „Jsou tady dochované od Lichtenštejnů a představují zázemí, kde si pěstujeme květiny, které sázíme před zámkem. Uskladňujeme tady i nádobové rostliny, jež jsou v letním období venku, ale přes zimu musí být v teple,“ řekl vedoucí zahradníků.

O květiny se starají dvě pracovnice. „Když se připravuje výsadba, což je asi 15 tisíc rostlin, tak pomáhají i děvčata, která jsou normálně zaměstnaná v parku,“ objasnil Oto Bernad.

Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Sucho pomohlo kůrovci zmnožit generace, v zimě hrozí stromům vyvrácení

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Pustoprázdné holiny po velkoplošné těžbě odumřelých stromů zůstaly po loňském roce uprostřed jihomoravských lesů. Může...

Výstaviště chceme otevřít. Piráti navzdory koalici hájí Vokřálův plán

Předseda představenstva veletrhů Jiří Oliva říká, že Bauerův zámeček by mohl...

Po změně vedení Brna to vypadalo, že plán většího otevření výstaviště lidem, jak prosazoval bývalý primátor Petr...

Cestovatele lákají do Brna historky z putování i poslední výdobytky vědy

Brněnské výstaviště hostí veletrh cestovního ruchu. Na české luhy a háje se...

Cestovatelská horečka na čtyři dny zachvátila brněnské výstaviště. Pod jednou střechou se tu potkávají vystavovatelé...

Najdete na iDNES.cz