Lední medvědice Cora se opět chystá na porod, do boxu tentokrát nemusí

  15:26aktualizováno  15:26
Chovatelé z brněnské zoologické zahrady netrpělivě očekávají další porod lední medvědice Cory. Matce populárních medvíďat Billa a Toma se mláďata narodila naposledy před rokem, obě ale po pár hodinách sežrala. Na radu kolegů z Ruska nastávající matka tentokrát nebude zavřená v porodním boxu.

Lední medvědice Cora z brněnské zoologické zahrady je podle chovatelů březí, mláďata by mohla na svět přijít ještě během listopadu. | foto: Zoologická zahrada Brno

Čtrnáctiletá samice je ve výběhu sama. Její partner Umca byl přesunut jinam, v případě odchovu mláďat by jim totiž mohl ublížit. Chovatelé očekávají, že Cora porodí v nejbližších dnech. Poslední dobou totiž skoro nejí a to je podle nich známkou blížícího se porodu.

V minulých letech medvědici vždy zavírali do porodního boxu, aby měla naprostý klid. Letos se jí do něj kvůli teplému počasí příliš nechtělo a brněnští chovatelé se s prosbou o radu obrátili na kolegy v Moskvě, kteří mají s chovem ledním medvědů bohaté zkušenosti. Ti jim pro tentokrát poradili jiný postup.

"Cora patří ke zvířatům, kteří proti zavírání trošku protestují. Bylo proto rozhodnuto, že ji do boxu uzavírat nebudeme, ale vytvoříme jí co nejoptimálnější podmínky," komentovala mluvčí brněnské zoo Monika Brindzáková.

Medvědice Cora

Medvědice Cora je v brněnské zoologické zahradě od roku 2000. Poprvé byla březí v roce 2005, svá mláďata ale zadávila. Také o rok později žádné ze dvou mláďat nepřežilo první dny. 

V roce 2007 Cora přivedla na svět dvojčata, o které se od první chvíle vzorně starala. Tom a Bill se stali miláčky brněnské zoo. Z moravské metropole putovala patnáctiměsíční medvíďata do zoologických zahrad v Praze a Gelsenkirchenu.

listopadu 2010 Cora opět přivedla na svět dvě medvíďata, ale matkou zůstala jen tři dny. Pak opět obě mláďata zadávila. Podobná situace se opakovala i v loňském roce. Podle záznamu z kamer samice krátce po porodu zjistila, že mláďata nežijí a pozřela je. 

Podle ní byl proto od tohoto pondělí omezen pohyb chovatelů v medvědinci a pro návštěvníky byla také zcela uzavřena cesta kolem výběhu ledních medvědů. 

K porodu se sice Cora do boxu zřejmě uchýlí, ale ani potom ji v něm chovatelé uzavřít nemusí. "Když se ukáže, že se nechce nechat zavřít, tak se box nechá otevřený," dodala Brindzáková s tím, že ruští chovatelé podobným způsobem mláďata ledních medvědů běžně s úspěchem odchovávají.

Nastávající maminku nyní chovatelé bedlivě sledují prostřednictvím kamer. "Tyto záběry budou po porodu dostupné i veřejnosti na webu zoologické zahrady," doplnila mluvčí. 

Mláďata se musí co nejdříve napít mateřského mléka

Ledním medvědům se většinou rodí dvě až tři mláďata. Samice si je hned po porodu položí na přední tlapy a zahřívá je svým dechem. Pokud je mládě dostatečně silné, doplazí se k matčině bradavce a napije se takzvaného colostra, prvního mateřského mléka, ve kterém má ty nejdůležitější látky pro své přežití.

V případě, že toho mládě není schopno, matka jej většinou zadáví nebo pozře již mrtvé. Velí jí tak její instinkt, který ji tímto způsobem ochrání od predátorů, které by mohla mrtvá mláďata přilákat.

Právě to se v Cořině případě stalo v minulých letech. Samice byla po úspěšném odchovu Billa a Toma březí i v letech 2010 a 2011. V obou případech ale mláďata krátce po narození sežrala.

Pokud medvíďata tentokrát přežijí prvních několik dnů, čeká je v dalších týdnech hlavně spánek a jídlo. Od čtvrtého týdne se už začínají stavět na všechny čtyři nohy, souvislé chůze jsou ale schopna až ve druhém měsíci života. Od dvanácti týdnů už běhají. Do výběhu by se mohla podívat asi po čtyřech měsících.

Autor:

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Brno má nejvíc ambulancí v Evropě, pacienti ale čekají i řadu měsíců

Ilustrační snímek

V evropské zdravotní péči se Brno pyšní výjimečnou pozicí. Na počet obyvatel má totiž nejvíce ordinací ambulantních...

Vepřo knedlo zelo ve formě zmrzliny neprošlo, ale plísňový sýr boduje

Alžběta Floriánová a Aneli Mrázová (na snímku) nabízí své Brnuky na Zelném...

Lidé na jižní Moravě zaplatí za originální zmrzlinu i 55 korun. Zákazníky lákají hlavně kvalitní suroviny a neobvyklé...

Za brutální kopance do hlavy kvůli jogurtům dostal násilník čtyři roky

Muž brutálně napadl jiného kvůli jogurtům

Čtyřletý trest dostal Pavel Major za to, že v únoru v Brně zkopal jiného muže do bezvědomí. Brutálního útoku se...

Najdete na iDNES.cz