Landův drak není k smíchu. Bohužel

  12:59aktualizováno  12:59
V neděli večer jsem absolvovala druhou premiéru Tajemství Zlatého Draka Daniela Landy, Zdenka Plachého a Jiřího Šimáčka v brněnském Národním divadle. Zjištění, že jde o komedii roku, mi bohužel ve svém blogu na iDNES.cz vyfoukl Jan Šmikmátor.

Jana Soukupová | foto: MF DNES

V neděli večer jsem absolvovala druhou premiéru Tajemství Zlatého Draka Daniela Landy, Zdenka Plachého a Jiřího Šimáčka v brněnském Národním divadle. Zjištění, že jde o komedii roku, mi bohužel ve svém blogu na iDNES.cz vyfoukl Jan Šmikmátor.

Na kafi

Diář Jany Soukupové

Pravidelný fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

Vzhledem k faktu, že mi jeho řádky na webové adrese http://smikmator. blog.idnes.cz/c/58787/TajemstviZlateho-draka-komedieroku.html pomohly nedělní premiéru nakonec ve zdraví přežít, doporučuji je i zde ctěnému čtenářstvu.

Ale přestože jsem o tomto představení ledacos přečetla předem, jak se v neděli ukázalo, na výsledek jsem tak úplně připravená nebyla. Domnívám se, že na podobný špíl mne nemohlo připravit vůbec nic.

Celá záležitost zpočátku vypadá jako docela předpokladatelná detektivka produkovaná Českou televizí nebo pokleslejším Hollywoodem. I s vyšetřovatelem - alkoholikem, který je sprostý jako kanál a nemá daleko k domácímu násilí, takže se mu pochopitelně hroutí manželství.

Že jsou dialogy nenápadité i toporné a rodinné výjevy připomínají jednu z méně povedených epizod Bakalářů, na to si dnes televizní divák už zvyknout mohl. Jenže v okamžiku, kdy se nad zhroucenou manželkou vyšetřovatele (v domácích pantoflích) objeví démonický Merkurius neboli Daniel Landa v černém plášti a začne nad ní rukama cosi čarovat, je jasné, že o pouhou detektivku nebo bakalářskou rodinnou story nejspíš nepůjde.

Když se z křečovitě napsaných dialogů začala klubat pravá podstata Zlatého Draka (visícího i mezi vnějšími sloupy budovy Národního divadla), musím přiznat, že jsem se nedokázala smát.

Brutální primitivismus "duchovního poselství" té hry mne totiž zastihl ukolébanou počátečním dojmem zdánlivě neškodné a zapomenutelné komunální inscenace.

Všechno je myšleno opravdu vážně, tak smrtelně, že ani lebky rozvěšené v závěrečné scéně a Landova píseň Smrtihlav to nemůžou myslet smrtelněji. Nikde ani stín laskavosti. Kladné postavy jsou vlastně buďto prohnilé - nebo je jejich dobro tak křečovitě VELKÉ, že se ve své nesmiřitelnosti dopracovává až k jakési zaslepené zvrácenosti.

Láska je bezdotyková a projevuje se bojem o moc nad tím druhým nebo pokusy ovlivnit jeho podvědomí - nejlépe šíleným koktejlem z magie či hypnózou. Postavy vlastně jen trpí a trpí, navíc u toho velkohubě žvaní o kladných citech, které nikde nevidíme, protože je v praxi nikdo nijak neprojevuje. Jediná intimní "mezilidská" chvíle se tak symbolicky odehraje na patologii, kde se patolog nad mrtvolou hlavní hrdinky sblíží s vyšetřovatelem vyprávěním historky, jak našel svou udrogovanou šestnáctiletou dceru v kanalizační rouře.

"Kalí vodu pán nakažený morem? Kalí!/ Malého človíčka v brýlích přelet můry vyděsil./ Tak začal kolem sebe plácat. Zběsile ze všech sil./ Ale byl moc slabý na to, aby zabil." To není část lékařské zprávy o psychiatrické diagnóze, po které by měly následovat vybrané medikamenty, aby dotyčný jedinec neohrožoval své okolí, tenhle text v představení zpívá Daniel Landa.

Je mi už docela dost let a nijak se netoužím prát s Landovými hošíky oděnými do saténových trenýrek, kteří na konci představení v rámci "toho pravého poselství" buší v jakési psychedelické tělocvičně do boxovacích pytlů.

Ani s jejich guruem, který hlásá: "Ztrácíš právo něco si přát, když se vzdáváš/ Ze strany na stranu sebou vláčet necháváš." A zavelí: "Bojuj a pak možná zachráníš vadnoucí růže./ Nečekej marně, že někdo nezištně pomůže."

Ale i tak mi nezbývá než bez ironie dosvědčit: Tajemství Zlatého Draka není jen hloupé představení k smíchu, je to zvrácené a nelaskavé poselství, které se navíc tváří spasitelsky.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Komise rozhodla. Do čela brněnské nemocnice doporučila Vajdáka ze Zlína

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Výběrová komise v pátek doporučila kandidáta na nového ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle informací...

Zaměstnanec si odnášel toxický kyanid, chtěl z něj vyrobit stříbro

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý zaměstnanec odcházející z noční směny plánoval odnést z fabriky v Kuřimi na Brněnsku kilo vysoce...

Mladík se probudil až na konečné, tak rozkopal zastávku. Pak se šel udat

Mladík ve vzteku prokopl výplň zastávky

Neobvyklý případ řešili o víkendu brněnští strážníci. Třiadvacetiletý mladík ve vzteku poničil zastávku, posléze se k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz