Lachtani medvědí v bednách absolvovali dvanáctihodinovou cestu letadlem i autem. Po dlouhém putování se hned nedočkavě vrhli do vody.
Kdy vyrazit do zoo
|
Její teplota jim nedělala sebemenší problém, jsou totiž zvyklí na ledové podmínky severních moří. Jejich domovem je oblast Beringovy úžiny, podle které v brněnské zahradě pojmenovali jednu část Beringie.
Lachtanímu samci a dvěma samicím budou ošetřovatelé hledat nová jména.Ta současná ruská jsou totiž do češtiny obtížně přeložitelná.
Akce kulový blesk v lachtaním provedení
I věk zvířat je nejistý. "Dopředu jsme dostali informace, že přivezou čtyřletou a šestiletou samici a šestiletého samce. Když ho ale teď vidím, tak mi na šest let přijde dost malý," okomentoval první setkání s novými přírůstky ředitel zahrady Martin Hovorka.
Trojice lachtanů medvědích se nastěhovala do prázdného výběhu, ve kterém ještě v pondělí bydlela lachtanice Gejša. Ta odjela do lipské zoo, kde bude mít šest společníků svého druhu, lachtanů jihoafrických. Do budoucna ale chystají chovatelé pro nové obyvatele lepší expozici.
Fotogalerie |
Dostat lachtany do zoo nebylo podle jejího ředitele jednoduché. "Největší problémy jsou s veterinární dokumentací, z východu se běžně zvířata moc nedováží," vysvětlil ředitel.
Tento druh lachtanů má v současnosti jen několik zahrad na světě, v České republice je Brno jedinou zoo, která se jimi může pyšnit.
Zvláštností lachtanů medvědích jsou velké rozdíly mezi velikostí samce a samičky. Zatímco lachtan dorůstá do velikosti dvou metrů a 270 kilogramů, lachtanice váží pouhého půl metráku.
Výměnou za lachtany poputuje do zoo v Rostově na Donu, která převoz zprostředkovala, lední medvědice Kometa. Narodila se loni medvědímu páru Coře a Umcovi. Do Ruska odcestuje na konci zimy (o lední medvědici Kometě a jejím bratrovi Nanukovi si přečtěte více zde).