Kyjovská nemocnice bude mít nového ředitele, ten dosavadní končí

  16:01aktualizováno  16:01
Dosavadní ředitel kyjovské nemocnice Josef Pejchl se rozhodl, že v lednu ze své funkce odstoupí. Údajně chce přijmout jinou pracovní nabídku a za odchodem z ředitelského křesla nejsou nátlaky kritiků, kteří ho v něm neviděli rádi. Odchází tak na vlastní žádost a kritiku své práce nadále odmítá.

Josef Pejchl | foto: MF DNES

"Myslím, že své úkoly jsem splnil, etapa se uzavírá a je čas odejít," vzkázal ve středu Pejchl. V čele nemocnice je od loňského listopadu, kdy byl po rezignaci Igora Kalixe pověřen jejím řízením. Už od počátku si však vytvořil řadu nepřátel a po celou dobu svého působení v kyjovské nemocnici čelil ostré kritice značné části personálu a místních politiků.

Pejchlovy mise v dalších nemocnicích

Josef Pejchl byl před lety odvolán z postu ředitele havlíčkobrodské nemocnice. A to kvůli heparinovým vraždám, které se staly za jeho působení. Pejchl čelil obvinění, že neohlásil vraždy spáchané Petrem Zelenkou. Stíhání Pejchla bylo ale podle ministerstva spravedlnosti protizákonné.

Pejchla znají i ve znojemské nemocnici, kam před dvěma roky nastoupil jako krajský zmocněnec. Měl pohlídat investice spojené s mnohamilionovou rekonstrukcí budov, neboť se objevila podezření ze zmanipulování zakázek.

Kyjovský starosta František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých), který po jeho odchodu volal v poslední době nejhlasitěji, nevěří, že by Pejchl odcházel dobrovolně. "V žádném případě si nemyslím, že je to jeho svobodné rozhodnutí. Děkuji hejtmanovi a zřizovateli nemocnice, že přiměli ředitele Pejchla k odchodu. Zvítězil tak zdravý rozum," reagoval starosta.

Nedávnou mediální přestřelkou mezi oběma vyvolanou Luklovými otevřenými dopisy krajským radním jen vyvrcholily dlouhodobé spory o vedení nemocnice v Kyjově. Došly dokonce tak daleko, že starosta Lukl hrozil složením své funkce, pokud kontroverzní ředitel nemocnice neodstoupí z funkce.

Podle lidí z nemocnice Pejchl některé zaměstnance zastrašoval

O co šlo? Zaměstnancům nemocnice i vedení města vadily odchody lékařů a zdravotního personálu v posledním roce, čtyři neobsazené primariáty, ohrožený chod interny a neurologie a přetížená psychiatrická ambulance v důsledku vynuceného odchodu primáře. To vše kladli za vinu právě řediteli nemocnice Josefu Pejchlovi.

Kritici mu vyčítali i to, že dalším dvěma dlouholetým primářům "doporučil" zvážení dalšího setrvání ve funkcích, a objevilo se několik podezření, že vedení nemocnice svým oponentům vyhrožuje.

"Zavládlo tady zastrašování a všeobecná represe. Ten člověk vypovídá velmi kvalitní lidi, a to nejen z oblasti zdravotní péče, ale například i z technického úseku. Kvůli němu odchází lidé, kteří tuto nemocnici táhli dvacet i třicet let," popsal už v dubnu situaci jeden z lékařů, jehož jméno redakce zná. Pejchl ale vše odmítá a stojí si za tím, že odchází po dobře odvedené práci kvůli jiné nabídce.

Odchod Pejchla z funkce, k němuž má dojít v závěru ledna, hejtmana Michala Haška (ČSSD) nijak nepřekvapil. "Očekával jsem to. Je to logický krok, který, jak doufám, přispěje ke zklidnění rozjitřené atmosféry v kyjovské nemocnici," uvedl hejtman.

Nemocnice za Pejchlova vedení skončilo v plusu

Jisté je, že Pejchl v čele nemocnice uskutečnil od loňska řadu výrazných změn. Obměnil management a podle jeho zastánců výrazně zlepšil hospodaření. Letos v září nemocnice skončila se ziskem 5,5 milionu korun, loni ve stejném období měla ztrátu 19 milionů korun.

Zavedl rovněž přísný systém evidence pohybu léků a zdravotnického materiálu. Jako ředitel řešil i problémy s reklamacemi špatně provedených staveb v areálu nemocnice. V Kyjově si ale nadělal řadu nepřátel.

Koncem letošního roku pak vznikla petice, která volala po jeho odvolání. Petice argumentovala údajnou "personální devastací" nemocnice. "Ukazuje se, jak moc některým lidem spojeným s bývalým vedením vadí rozkrývání zdejších kauz a nepořádku," reaguje na kritiku odcházející Pejchl. Kraj jako zřizovatel nemocnice začne nyní hledat nového ředitele.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Profíkům jsme vyfoukli objev století, vzpomíná průzkumník Amatérské jeskyně

Mezi dvanáctkou amatérských speleologů, kteří v roce 1969 objevili Amatérskou...

Uplynulo přesně 50 let od okamžiku, kdy se skupina dvanácti amatérských speleologů prokopala v Moravském krasu do...

Sucho pomohlo kůrovci zmnožit generace, v zimě hrozí stromům vyvrácení

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Pustoprázdné holiny po velkoplošné těžbě odumřelých stromů zůstaly po loňském roce uprostřed jihomoravských lesů. Může...

VIDEO: Z Brna podruhé vyjel Kometa Expres, tentokrát do Ostravy

Speciální vlak Kometa Expres vyrazil s brněnskými hokejisty i jejich fanoušky k...

Přibližně hodinu trvalo „naloďování“ brněnských hokejových fanoušků do speciálního Kometa Expresu. Ten po poledni...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz