Kvůli škrtům Nečasovy vlády přijdou regiony na dotacích o 340 milionů

  7:47aktualizováno  7:47
Regionům se zkomplikovala cesta k evropským penězům. Stát chce v příštím roce zrušit sedmiapůlprocentní příspěvek na projekty usilující o dotace z regionálních operačních programů. Co ale ušetří státní kasa, zaplatí na jihu Moravy žadatelé.

Kvůli úsporným opatřením Nečasovy vlády bude v příštím roce na jihu Moravy a Vysočině chybět asi 340 milionů korun. O finance přijde asi 180 projektů. Ilustrační foto | foto:  Dan Materna, MAFRA

Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška bude v nejbližších letech na jihu Moravy a na Vysočině chybět asi 340 milionů korun. O příspěvek přijde asi 180 projektů.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek na mimořadné tiskové konferenci ČSSD (7.6.2010)"Rozhodnutí Nečasovy vlády o škrtech kofinancování regionálních operačních programů EU nepředcházela žádná diskuse s regiony, ani analýza faktických dopadů. Neváhám použít pro toto rozhodnutí označení paskvil," řekl Hašek.

Zastavení dotací ohrozí i rozestavěné projekty

Dosud tvořil příspěvek Evropské unie pro žadatele z veřejného sektoru 85 procent z projektových nákladů, o zbývajících 15 procent se podělil investor a stát. Teď bude muset žadatel sehnat dvojnásobnou sumu.

Zrušení příspěvku se týká také už schválených projektů. "Dotace se vyplácí průběžně, proto se to dotýká také rozestavěných projektů. Poté, co příjemce vynaloží vlastní prostředky, teprve předloží účet pro vyplacení evropských peněz," popsala ředitelka Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod Marta Sargánková.

"S příspěvkem jsme počítali pro dofinancování řady projektů v příštím roce," dodala Sargánková.

V Brně o státní příspěvek přijde například chystané zpřístupnění podzemí nebo nový pavilon zoo Beringie. "Je to přenášení problémů na regionální rozpočty. Takové rozhodnutí považuji od vlády za podpásový úder," komentoval situaci brněnský primátor Roman Onderka.

Realizace žádného projektu v Brně ale ohrožena není. "Postupujeme podle plánu a nemáme žádné signály, že by se stavba měla přerušit," řekl Aleš Svoboda, který je vedoucí projektu na zpřístupnění brněnského podzemí včetně kostnice pod kostelem u sv. Jakuba.

Jihovýchod zastavil příjem nových žádostí o dotace

Výbor Regionální rady Jihovýchod zastavil nejméně do 17. září příjem nových žádostí a nebude ani uzavírat další smlouvy na již schválené dotace.

"Kvůli nejistotě, kterou vyvolalo rozhodnutí Nečasovy vlády, budeme nuceni zastavit příjem žádostí, protože nemůžeme garantovat žadatelům, zda dostanou dosud právně zajištěné spolufinancování ze státního rozpočtu," vysvětlil hejtman Michal Hašek, který výboru předsedá.

Výbor v pondělí pozastavil výzvy na budování regionální a turistické infrastruktury, urbanizačních center a veřejných služeb. Právě do silnic putují z rozpočtů obcí, měst a krajů desítky milionů. Teď se ještě prodraží.

O příspěvek přijdou také soukromí žadatelé, kteří už tak musí dát na investici dohromady větší balík peněz. Unie zaplatí pouze asi polovinu nákladů a kvůli náhradě státního příspěvku si budou muset vzít nový úvěr.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Komise rozhodla. Do čela brněnské nemocnice doporučila Vajdáka ze Zlína

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Výběrová komise v pátek doporučila kandidáta na nového ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle informací...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Tříletá dívka balancovala v okně deset metrů nad zemí, její matka spala

Brněnská městská policie si převzala nová auta

Tříleté dítě ve čtvrtek zachraňovali strážníci v Brně. Dívenka se pohybovala na parapetu otevřeného okna deset metrů...

Najdete na iDNES.cz