Prozatím byly objeveny tři řadové hroby, očekávají se ještě nálezy dalších. „Jsou orientované směr východ-západ, zatímco výkopové práce probíhají směr sever-jih, odhalí se proto jen části hrobů,“ řekla archeoložka Matějíčková z brněnské pobočky Ústavu archeologické a památkové péče s tím, že hroby mohou pocházet ze slovanského období. Není však zatím vyloučené, že jsou mnohem starší.
Kromě kosterních pozůstatků v pohřebišti v Brněnské ulici nalezli také úlomky železných předmětů, které mohou pomoct určit konkrétní časové období. Jsou ovšem silně zkorodované. Před analýzou je proto čeká důkladné čištění.
Prvotní nález lebky se týkal dospělého jedince. Stavbaři lebku odhalili při odkrývání hlíny u jedné z trubek vedoucích pod zemí. V místě budují přípojku k jednomu z rodinných domů. Prozatím práce nezastavili, archeologové je nicméně mají pod kontrolou.
„Objevené nálezy se zadokumentovávají přímo na místě,“ poznamenal starosta Drago Sukalovský (STAN).
Archeologové našli u Brna zbytky keltské osady, nejvíc je zaskočil příkop |
Podle něj však ani zdaleka nejde o nejstarší nález v Kuřimi. Tím je hrob asi desetileté dívky z mladší doby kamenné, tedy zhruba z období 5 300 let před našim letopočtem. V lokalitě Záhoří na okraji města se našly pozůstatky keltské vesnice.
„Evidujeme víc nálezů. Celá Kuřimská kotlina je osídlena tisíce let,“ řekl Sukalovský s tím, že nedaleko místa nejnovějšího nálezu vedla kupecká stezka z Brna na sever.