Kuchařka vinařek nabídne recepty z vín i babičkovská jídla

  14:25aktualizováno  14:25
Kniha domácích receptů nazvaná Kuchařka moravských vinařek se právě objevuje v nákladu 2 500 kusů na pultech knihkupectví. Na své si přijdou gurmáni, kteří při vaření rádi experimentují. Třeba s vínem či čerstvými hrozny.

Vinařka Eva Kloudová vydává kuchařku s recepty z vín. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Celá "anabáze" kolem Kuchařky moravských vinařek začala před pár lety docela nevinně. To když si vinařky z jižní Moravy od Čejkovic u Hodonína až po ty na Znojemsku či Mikulovsku začaly předávat recepty na krajové speciality po babičkách na kouscích papíru mezi sebou.

Až po nějaké době Evu Kloudovou z Bakchantek, jak si Sdružení moravských vinařek říká, napadlo, že by byla věčná škoda se o krajové dobroty ze Slovácka, Podluží i dalších regionů nepodělit.

Po dvou letech bádání po receptářích maminek a babiček tak vzniklo první vydání. Z patnácti set kusů kuchařské učebnice nezbyl na knihkupeckých pultech jediný výtisk. Recepty na jídla probouzející vzpomínky na dětství si totiž vyžádali i krajané v Austrálii či Americe.

"A tak jsem se rozhodla, že po třech letech vydáme pokračování. Na čtyřech stovkách stran s obrazovou přílohou najdou milovníci jídla kromě dosud nepublikovaných vinařských receptů i desítky dalších dobrot z rodinných kuchařských skanzenů," láká Kloudová.

Kuchařka poradí i jaké víno k jídlu pít

Eva Kloudová knize originálních domácích pokrmů doplněných o horké gastronomické novinky vtiskla jako bývalá grafička knižní podobu. "Snažila jsem se, aby recepty s puncem tradiční moravské kuchyně, stokrát vyzkoušené a vařené z dostupných surovin jihu Moravy, dobře zapadly i do moderních trendů vaření," popisuje autorka knihy.

Mezi návody nechybí ani netradiční masa na víně či sladké dobroty ze šťavnatých bobulek a výrobků z nich. Třeba vánoční srdíčka z vinného želé, které některá vinařství na Moravě vyrábějí. Ke každému jídlu přitom vinařky doporučí, jaká odrůda vín vyvolá ten nejharmoničtější gastronomický zážitek.

"Platí, že k bílým masům podáváme vína bílá, k tmavým masům červená, která mají trpkost a kyselinku. Růžová se pak hodí ke všemu," radí vinařka základní pravidlo. A přidává i skvělý tip na sladké mlsání:

"Třeba k hořké čokoládě je výtečný Cabernet Sauvignon. Držte se při vaření z vína své intuice. A pokud přidáte k osvědčenému receptu svůj um, můžete dosáhnout nečekané harmonie chutí," vyzývá autorka všechny, kdo budou vařit podle nové kuchařky.

Domácí strava v sobě podle mikulovských Bakchantek ukrývá zvyky, tradice, vůně i chutě připomínající domov. "Není mnoho věcí, které se v rodinách předávají potomkům, jako jsou recepty jídel," říká autorka. Z kuchařky se čtenáři dozvědí, co se tradičně na Moravě jedlo o posvíceních, hodech a svátcích.

Že jsou sbírky receptů oblíbeným knižním artiklem, potvrzují knihkupci i čtenáři. "Doma mám celou polici kuchařských knih za tisíce korun. Jak nějaká nová vyjde, musím ji mít," těší se na další přírůstek Dana Jedličková z Mikulova. Kmotrou kuchařské učebnice se navíc před pár dny stala mikulovská rodačka a herečka Barbora Seidlová.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Brněnský koncertní sál poroste bez žaloby, vrátí se k prvnímu návrhu

Nové vizualizace ukazují druhou etapu rekonstrukce a nový koncertní sál mezi...

První výrazný verdikt má za sebou nová brněnská koalice. Primátorka Markéta Vaňková oznámila, že se jí podařilo...

Podnikatel Rusňák prodal část investiční skupiny DRFG, chce ji posílit

David Rusňák, zakladatel finanční skupiny DRFG.

Zakladatel investiční skupiny DRFG David Rusňák už není jejím jediným akcionářem. Pětatřicetiprocentní podíl získala...

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz