"Mám s Milosrdnými bratry dobré zkušenosti, rodila jsem tady už jednou a byla jsem spokojená. Jen teď nevím, jestli je to bezpečné," říká třicetiletá žena z Brna, které se blíží termín porodu. Stále váhá, jestli nezvolit jinou porodnici.
Vedení nemocnice však pacienty ubezpečuje, že není důvod k obavám. Navíc se do případu "lékařských rebelů" vložili brněnští politici. Náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS) začala jednat s lékaři o jejich možném návratu. To, jestli nemocnice pojede naplno, by mohlo být jasné tento týden.
"Situaci řešíme od minulého týdne," popsala Bohuňovská. Právě ona má na starosti zdravotnictví a včera se sešla se čtyřmi anesteziology, kteří trvají na svých výpovědích.
Nemocnice Milosrdných bratříAreál v Polní ulici je nejstarší souvisle fungující městskou nemocnicí na Moravě a po pražské Nemocnici Na Františku druhou nejstarší v Česku. Na konci prosince při akci Děkujeme, odcházíme tam podalo výpověď 30 lékařů z osmapadesáti. Po dohodě ministra zdravotnictví Leoše Hegera s odboráři na konci února se většina lékařů vrátila na svá místa. Problém nastal na oddělení anesteziologie, kde výpověď k 1. březnu nestáhlo osm lékařů z devíti. Kvůli tomu na funkci 28. února rezignoval dosavadní šéf oddělení Pavel Hude. Důvodem odchodu "rebelů" jsou spory se současným ředitelem nemocnice Josefem Drbalem, který je ve funkci od ledna. |
Odkládají se operace, v provozu jsou dva sály ze čtyř
Na schůzce byl také bývalý primář oddělení Pavel Hude. Ten sice z nemocnice neodchází, ale poté, co se jeho kolegové vzbouřili, složil funkci. "Jednání se vyvíjí slibně," potvrdil Hude.
Podle Bohuňovské se lékaři nesnaží nemocnici potopit. "Ještě se v týdnu sejdeme. Bližší informace nebudeme zatím zveřejňovat," prohlásila náměstkyně.
V nemocnici, kde zatím pracují narychlo nasmlouvaní anesteziologové, miminka na svět přicházejí. Horší je to s operacemi. "Provoz porodnice není nijak omezen a slouží tam pořád stejný počet lékařů," popsal ředitel Milosrdných bratří Josef Drbal.
Stále tam však odkládají plánované operace jako například odstranění vaječníků či vyoperování cyst. A neodkladné případy převážejí do jiných nemocnic. "Každý den operujeme na dvou sálech. Když se operovalo na sto procent, byly v provozu čtyři," podotkl Drbal.
Jsme ochotni se vrátit, říkají lékaři
Jedním z hlavních důvodů odchodu anesteziologů je právě nové vedení nemocnice. Konkrétně ředitel Josef Drbal, který do funkce nastoupil v lednu.
"Chtěli jsme, aby nám zaručil, že přijme zpět všechny lékaře, kteří podali výpovědi. Nebo alespoň řekl, které přijmout nechce," popsal anesteziolog Jaroslav Kutý, který minulý týden po 26 letech z nemocnice také odešel. "Když se situace vyřeší, jsme ochotni se opět vrátit," uvedl lékař.
Josef Drbal už měl podobný problém v minulosti. Když dříve šéfoval v hodonínské nemocnici, také jej lékaři hned nepřijali.
Krizovou situaci nastartovala celostátní akce Děkujeme, odcházíme, během které podávali lékaři na popud odborů hromadné výpovědi. Nemocnice Milosrdných bratří v Brně je jediným zařízením v kraji, kde přetrvávají problémy. Jinde už lékaři výpovědi stáhli.
Dohromady nemocnice v kraji opustilo 35 lékařů z 567, kteří výpovědi na popud akce Děkujeme, odcházíme podali. Celkem na jihu Moravy pracuje 2 888 lékařů.