Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Školáci fotící nevábné obědy poznali, jak dospělí reagují na kritiku

  18:57
V polovině února začali dva školáci z brněnské základní školy v Antonínské ulici fotit nevábná jídla ze školní jídelny a zveřejňovat je na Facebooku. Snímky zaujaly média, sociální sítě i Českou školní inspekci. Chlapci navíc od té doby zjišťují, jak dospělí reagují na to, když děti upozorní, že se jim něco nelíbí.

Jídla ze školní jídelny, jako jsou houbová omáčka, čevapčiči s lepivou kaší či hrášek na bílo, nezpůsobí zrovna sbíhání slin. Fotky od školáků se rychle šíří po internetu. | foto: Sebastián Antonín

O problému s jídelnou mezi sebou ve škole mluví učitelé a žáci. Jenže navzdory řadě silných prohlášení, která se autorů fotografií - Sebastiána Antonína a Otakara Káni - přímo dotýkají, se s nimi zatím nikdo z vedení školy ani z jídelny nebavil.

Od vedoucí školní jídelny si přesto na webu Lidovky.cz například mohli přečíst obvinění, že fotky byly zmanipulované a jídelna zvažuje právní kroky kvůli poškození pověsti.

Starosta městské části Brno-střed, která je zřizovatelem školy, zase na svém facebookovém profilu napsal, že žádný problém neexistuje. „Nakonec se zjistilo, že fotografie, které byly podkladem pro novinový článek, vznikly během dlouhé chvíle dvou puberťáků, kteří smíchali přílohy různých jídel,“ zhodnotil starosta Martin Landa (Žít Brno) po návštěvě jídelny, kde se kritizovaná jídla vaří.

„Že jsme fotky zmanipulovali, nám před třídou vyčetla i jedna z učitelek,“ popisuje Sebastián Antonín.

Na názor chlapců ani jejich rodičů se ale nikdo neptal. Ani proto, aby se zjistilo, proč fotky zveřejnili.  Ani proto, aby upřesnili okolnosti jejich vzniku či případnou manipulaci. Tu přitom děti popírají. „Chtěli bychom, aby se jídlo zlepšilo,“ říká Antonín. (Chlapec je synem redaktorky MF DNES Kláry Kubíčkové. Redakce nicméně fotky a příběh zveřejnila bez ohledu na tuto skutečnost.) 

Podle psychologa Václava Mertina z Univerzity Karlovy, který se zabývá pedagogickou psychologií či školním poradenstvím, přitom takové rozzlobené reakce dospělých napovídají spíše tomu, že sami mají máslo na hlavě. A že chtějí zabránit tomu, aby se o problému mluvilo.

„Děti mají právo vyjadřovat se k věcem, které se jich týkají. Jídlo, které jim servírují v jídelně, se jich jistě týká. A i když se dospělým nemusí zamlouvat způsob, kterým chlapci na problém upozornili, je to důkaz jediné věci - že jsme je my dospělí ještě nenaučili korektně kritizovat. Člověk se učí všechno, i správnou formu kritiky,“ upozorňuje psycholog Mertin.

Obědy fotil v době, kdy na ně nebyl přihlášený

S psychologem, přesněji řečeno školní výchovnou poradkyní, chce dění kolem obědů řešit i ředitel školy Leopold Trněný. Zveřejnění fotek totiž chápe jako pedagogický problém.

Potíž ale podle něj nespočívá v tom, co chlapci kritizovali a zda nemohou mít pravdu, byť třeba jen částečnou. Poukazuje hlavně na to, že mají Facebook, ačkoliv je jim teprve dvanáct let. Oba sice sociální síť používají po dohodě s rodiči, v jejích interních pravidlech se ale píše, že je přístupná až od třinácti let.

Problém je podle ředitele školy také v tom, že jeden z chlapců fotil obědy v době, kdy na ně nebyl přihlášený. „A podle školního řádu se ve škole nesmí fotit vůbec,“ dodává Trněný.

Při delší debatě o celé kauze se navíc pedagog sám od sebe zmiňuje o potrestání. Vzápětí dodává, že to rozhodně nemá v úmyslu, protože zveřejnění fotek chápe jako klukovinu.

 „Nechtěl jsem to s kluky řešit, abych nezasahoval do šetření školní inspekce. Potřebujeme si v tom sami udělat jasno a zaujmout stanovisko. Určitě se k tomu chystáme,“ vysvětluje ředitel.

Proč ale chlapci už od jarních prázdnin nepřímo čelí kritice školy, když si v tom sám ředitel i jeho zástupkyně Bohumila Borkovcová potřebují nejprve udělat jasno, to neumí ani jeden z nich říci.

Rádi by ale chlapcům vysvětlili, jak svůj názor příště vyjádřit lépe. „Když měli kluci problém s jídlem, mohli přijít za třídní učitelkou nebo za námi, máme i školní parlament. Nebo se na nás mohli obrátit jejich rodiče. Nic takového se nestalo, na jídlo si nikdo nestěžoval,“ říká Trněný.

Rodiče si na kvalitu jídla stěžovali už dřív

Problém s kvalitou jídla už se přitom na škole před třemi lety řešil i s rodiči žáků. Názor na výsledek se ale různí. Vedení školy tvrdí, že se vše zlepšilo, řada rodičů ten dojem nemá. „Syn mi říkal, že se nic nezměnilo. Pouze několik dní v jídelně visel leták o kvalitě školních jídelen v zahraničí, kde je to ještě horší,“ popisuje matka jednoho ze školáků, která si nepřeje uvést své jméno.

Schůzka s chlapci se podle Trněného uskuteční zřejmě tento týden. A zástupkyně ředitele se sejde i s rodiči obou žáků. Ti ji ale o schůzku požádali minulý týden sami, když viděli, jaké nepřímé kritice, náznakům a dohadům Sebastián s Otakarem čelí. „Chtěli jsme si vyjasnit situaci,“ říká matka Eva Káňová.

Na nic se dětí naopak nechce ptát šéfka školní jídelny Vlasta Machálková, která prohlásila, že děti fotky jídel upravily. „Budu to s nimi řešit, jen když se na tom domluvím s vedením školy,“ řekla Machálková a dál se o věci nechtěla bavit.

A jasno má i starosta Landa, který se na radnici dostal s uskupením Žít Brno - tedy s hnutím, které vzniklo jako satirická skupina kritizující bývalé vedení města. Problém se podle Landy nyní chlapců vůbec netýká, byť debatu odstartovaly právě jejich kritické komentáře na Facebooku. Podle Landy jde především o kvalitu jídla a dodržování norem.

  • Nejčtenější

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Radnici vadí rušná hospoda, její provozovatel si stěžuje na šikanu

Až ve fyzické napadení místního obyvatele údajně přerostl spor okolo hospody U Vodičků v brněnských Černých Polích....

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Propojení brněnských nemocnic provází stížnosti, nejistota i strach

Propojení městských nemocnic v Brně silně pokulhává. Značná část zaměstnanců špitálu u Milosrdných bratří kritizuje...

Deník Ukrajinky: Včelařství sice nevyšlo, ale budu pracovat jako učitelka

Oksana Černij pochází z Volyňské oblasti. Do Česka přijela se svou maminkou, synem, dcerou a dvěma vnuky 4. března. Je...

Na čtyřech místech v Brně praskl vodovod, na vině může být i vedro

Dopravní komplikace způsobila série poruch vodovodních potrubí na několika místech Brna. Nejhorší byla situace v...

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...