Na „zlatý padák“ v podobě dvou ročních platů upozornil zastupitel Pavel Jajtner (KDU-ČSL), který s lídry dalších opozičních stran poslal starostce Ivaně Solařové (ANO) otevřenou výzvu s žádostí o nápravu a vysvětlení, co radní k uzavření takové smlouvy vedlo.
Mluvčí radnice Pavel Kovařík následně odpověděl, že zmíněná pasáž ve smlouvě byla pouhým omylem.
„Použitím nesprávného vzoru a písařskou chybou došlo bohužel k záměně standardního dvouměsíčního odstupného za dvouleté. Tato písařská chyba již byla opravena,“ uvedl Kovařík s tím, že příprava i podpis smlouvy byly vedeny dobrou vírou a tepelné společnosti kvůli pochybení nevznikly žádné dodatečné náklady ani škody.
Sám Svoboda se odvolal na toto vyjádření.
Jde o účelové tvrzení, tvrdí opoziční zastupitel
Jajtnera nicméně takové vysvětlení neuspokojilo a vnímá jej jako ryze účelové. Upozorňuje, že devítičlenná rada města smlouvu z 1. prosince loňského roku bezvýhradně schválila a omyl vyšel najevo až po upozornění opozice. „Dále tedy budu trvat na zevrubném vysvětlení na mimořádném zastupitelstvu 7. února,“ oznamuje.
Svobodovo jmenování do čela Znojemské tepelné společnosti přitom vyvolalo kritiku ještě předtím, než se přišlo na jeho královské odstupné. Funkce tradičně připadá politikovi, ale dosud ji vykonával bez honoráře, zatímco bývalý elitní plavec pobírá 40 tisíc korun měsíčně s nárokem na mimořádné odměny.
Jajtner rovněž upozorňuje, že Svoboda se o energetickou politiku Znojma nikdy nezajímal a do diskuse o ní se na zastupitelstvu nijak nezapojil. „Vždy sám sebe proklamoval jako odborníka na sport. Jiné vysvětlení, než že se jedná o ‚trafiku‘, mě nenapadá,“ přemítá.
Znojmo má první starostku v historii. ANO se dohodlo s SPD a Znojmáky |
Bývalý starosta Jakub Malačka (Naše Znojmo) tvrdí, že Svobodův nově placený post zvyšuje cenu tepla všem odběratelům, protože tržby z energií jsou jediným zdrojem příjmů městské společnosti, což považuje za obzvláště nemorální. Proti tomu se Svoboda ohrazuje.
„Já jsem jen zastupitel. Bývalý jednatel (někdejší místostarosta Jan Grois – pozn. red.) byl placený z města a ještě v dalších několika x funkcích s odměnou v řádech milionů korun ročně z peněz daňových poplatníků. Znojemská tepelná generuje zisk a já jsem placen z něj, tudíž nejsem placen z peněz daňových poplatníků,“ sděluje.
Zisk však firma vytvoří jen v případě vyšších tržeb, tedy plateb od lidí, než jsou její náklady.
Starostka: Funkci se bude věnovat naplno
Starostka Solařová vysvětluje, že se funkce stala placenou kvůli tomu, že ji jednatel bude plnit zodpovědně a naplno, zvlášť v současné složité ekonomické situaci.
„Bylo a stále je potřeba Znojemskou tepelnou stabilizovat, protože předchozí vedení podle všeho o fungování společnosti příliš nejevilo zájem. To opravdu nejde dělat od stolu při výkonu jiné náročné funkce, jako byla v případě pana Groise ta místostarosty Znojma,“ zmiňuje Solařová s tím, že na hájení zájmů společnosti i jejích klientů má Svoboda odpovídající kvalifikaci. „Mimochodem, takto se můžeme zeptat, jakou kvalifikaci měl pro výkon funkce jednatele Jan Grois,“ podotýká.
Podle místostarostky a lídryně SPD ve Znojmě Petry Svedíkové Vávrové se do nákladů společnosti a tím pádem i do cen tepla nepromítl Svobodův plat, ale neopodstatněné externí studie za statisícové částky, které zadávalo předchozí vedení. „Plat plně odpovídá náročnosti této funkce,“ zdůrazňuje.