Kriminálka zjišťuje, zda Národní divadlo Brno a jeho šéf neplýtvali penězi

  6:00aktualizováno  8:38
Národní divadlo v Brně a jeho šéf Daniel Dvořák čelí po protestech zaměstnanců a škrtech ze strany města dalším problémům. Hospodaření scény totiž před dvěma týdny začala prověřovat jihomoravská kriminálka.

Šéf Národního divadla v Brně Daniel Dvořák | foto: Radek MičaMF DNES

"My o ničem nevíme. Žádní policisté tady nejsou a na provozu se to nijak neprojevilo," popsala mluvčí divadla Šárka Motalová. Kriminalisté se do kontroly hospodaření pustili na základě kritické zprávy bývalého náměstka divadla Reného Adámka. Tu sepsal letos v květnu a upozorňoval v ní na řadu případů, kdy divadlo bezdůvodně plýtvalo penězi.

Po analýze dokumentu policisté rozhodnou o dalším postupu. "Nyní sbíráme poklady. Zda bude zahájeno trestní stíhání, nelze nyní předjímat," uvedla jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák ani další jeho kolegové o vyšetřování netušili. "Nikdo mě neinformoval a ani jsem nebyl nikde vypovídat," reagoval Dvořák. A stejně jako dříve závěry Adámkovy zprávy odmítl. "Každého čtvrt roku probíhají ze strany města kontroly a audity, proto čekám, že bude vše v pořádku," dodal Dvořák.

Náměstkyně primátora pro kulturu o vyšetřování nevěděla

O policejním prošetřování divadla nevědělo ani vedení města, které je jeho zřizovatelem. Náměstkyně primátora pro kulturu Jana Bohuňovská (ODS) se o něm doslechla z médií. "Momentálně kontroluje hospodaření v divadle i magistrát. Policisté samozřejmě mohou začít vlastní šetření, a pokud se na město obrátí, budeme jim nápomocni," sdělila Bohuňovská.

Naopak autora kritické zprávy Adámka si už policisté předvolali. "Chtěli po mně vysvětlení zprávy. Nevím, co tak najednou, ale doufám, že se ledy konečně pohnuly," podotkl Adámek, který už nemá s divadlem nic společného.

Policejní mluvčí Vedrová nechtěla říct, zda kriminálka začala zkoumat hospodaření divadla z vlastní iniciativy, nebo na základě nějakého trestního oznámení. Doplnila také, že není neobvyklé, že se kriminalisté do případu pustili až půl roku poté, co se Adámkova zpráva objevila na veřejnosti. "Informace musíme sami prověřit. Není možné začít šetření jen na základě novinových článků," dodala mluvčí.

Dvořákova éra: protest operního souboru i kritizovaná činohra

Brněnští radní nechtějí do doby, než budou známy výsledky magistrátní kontroly a popřípadě i policejního šetření, dělat žádné závěry. Nejde přitom o první problémy divadla za Dvořákovy éry.

Před dvěma měsíci vyšli do ulic zaměstnanci operního souboru, kteří protestovali proti navrhovaným úsporným opatřením. Dvořák totiž jako jednu z možností šetření předložil plán na sedmiměsíční "odstávku" opery. (Více si přečtěte zde)

Nato zaměstnanci sepsali petici za záchranu souboru, kterou dodnes podepsalo 23 500 lidí. Odbory divadla a opoziční politické strany zároveň žádaly, aby byl Dvořák odvolán. Podle zaměstnanců ztratil jejich důvěru. Primátor Roman Onderka (ČSSD) sice odstávku odmítl, za ředitele se ale postavil.

Už několik měsíců se také diskutuje o umělecké úrovni činoherní scény. Podle některých kritiků je dramaturgie divadla špatná a kvalita inscenací velmi kolísá. Úspěšní herci jako Eva Novotná či Václav Vašák si už našli jiné angažmá. Podle vedení divadla je však umělecký šéf činohry Zdenek Plachý originální a málokdo ho chápe.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Další z rubriky

O Brně bude ještě hodně slyšet, myslí si městský architekt Sedláček

Hlavní městský architekt Michal Sedláček.

Brno má před sebou řadu velkých projektů, pro něž bude tento rok klíčový. Nová čtvrť v Jižním centru za miliardy korun,...

Na jižní Moravě chybí referenti i klíčoví úředníci, nezabraly ani příspěvky

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Jižní Morava má nouzi o úředníky. Radnicím chybí „obyčejní“ referenti i klíčoví vedoucí odborů, někde déle než rok....

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Najdete na iDNES.cz