První náměstek hejtmana Jiří Crha (ODS) stojí v čele dvacetitisícového Blanska a na krajské úrovni si k tomu opět přibral dopravu. Další obdobně velké okresní město – Vyškov – vede jako starosta Karel Jurka (ODS), který se na hejtmanství věnuje školství, se svojí pravou rukou Romanem Celým (KDU-ČSL), jenž se zabývá i krajskou sociální a rodinnou politikou.
Brnu-sever coby druhé největší městské části s bezmála 50 tisíci obyvatel šéfuje Martin Maleček (Starostové pro jižní Moravu). Ten už třetí volební období řeší oblast územního plánování a opět si tak „střihne“ souběh dvou vysokých funkcí.
Existují i političky, bouřily ženy na zastupitelstvu. V čele kraje chybí, uznal Grolich |
Poprvé si jej naopak vyzkouší starosta Brna-jih David Grund (ODS) mající v gesci investice kraje. Šestici politiků s více funkcemi dotváří František Lukl (Starostové pro jižní Moravu), který je hlavním mužem v desetitisícovém Kyjově. Na kraji se zabývá kulturou, cestovním ruchem a památkovou péčí a je zároveň i šéfem Svazu měst a obcí.
Ve všech případech se jedná o velká města, případně brněnské části, kde vládnoucí politici řeší spoustu záležitostí na každodenní bázi. Nejsou třeba „pouze“ členy zastupitelstva, které se schází jednou za pár měsíců. Logicky se tak jen stěží můžou naplno v podobném nasazení věnovat funkci ve vedení kraje.
Jen dva politici se „slevou“
I tak ze zmiňovaných politiků působí na hejtmanství coby neuvolnění, tedy ne za plný plat, pouze dva z nich – Lukl a Maleček. Mezi radní s kumulací funkcí patří i Marek Sovka (TOP 09), jenž se zabývá regionálním rozvojem a přípravou projektů souvisejících s dostavbou dukovanské elektrárny a jinak působí jako starosta Branišovic na Brněnsku s několika stovkami obyvatel.
Jak „supermani“ své vytížení obhajují? „Obě funkce jsem zastával už v minulém období. Nemělo to negativní vliv na agendu. Investovali jsme maximum peněz do dopravy od založení krajů. Říkal jsem v kampani, že tak chci pokračovat, a získal jsem podporu voličů,“ hlásí Crha.
Uvolněné krajské funkceHejtman: 163 673 korun Jde o částky vyplácené měsíčně |
Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) vlastní kumulaci funkcí odmítá, nicméně u kolegů mu nevadí. „V drtivé většině jsou to lidé, kteří tady pracovali už v minulém období. Na jejich fungování neshledávám jakýkoliv nedostatek. Například u Jiřího Crhy uvedu dvě a půl miliardy v posledních dvou letech do silnic, největší počet proinvestovaných akcí. Je důležité, aby za námi byly výsledky – a ty jsou. A budou určitě i v tomto volebním období,“ slibuje Grolich, jenž byl v pondělí opět zvolen hejtmanem.
Podle politologa z Masarykovy univerzity Otty Eibla je souběh více postů spíš už běžnou praxí, která dává smysl v případě kariérního postupu a může přinášet benefity například v podobě efektivnějšího výkonu politiky. „Je ale otázkou, zda se dá víc vysokých funkcí stihnout. Hodně záleží na tom, jak politik nakládá s časem, jak mu pomáhá jeho tým,“ upozorňuje expert.
Téma kumulace pozic vytáhla na jednání opoziční zastupitelka Petra Rédová Fajmonová (Stačilo!). „V dnešní době, kdy naše asociální vláda jedná s občany tak, jak jedná, kdy žijí dva miliony lidí na hranici chudoby a řešíme problémy, jaké řešíme, jsou vaši náměstci připraveni vzdát se svého druhého uvolněného platu? Nepřijde vám to amorální vůči době, která teď momentálně je?“ dotazovala se hejtmana s tím, že jí je však jasné, že souběh funkcí neberou jako potíž.
Jí zmíněný postup nikdo z těch, jichž by se mohl týkat, zvolit nehodlá. Jen na krajské úrovni si tak měsíčně přijdou nejméně na 131 tisíc korun.
Ve stínové radě ANO odsunul lídryni VojtaAčkoliv kandidovala v zářijových volbách coby lídryně hnutí ANO, šéfkou jihomoravské stínové vlády se nestala. Místo znojemské exstarostky Ivany Solařové vsadili straníci na zkušeného politika Milana Vojtu. Ten byl v minulém volebním období šéfem zastupitelského klubu a pozici obhájil na další čtyři roky. „Kolegové chtěli zúročit jeho zkušenosti a orientaci v krajské politice víceméně okamžitě. Nemusí se ji učit takzvaně od začátku. Ivana Solařová jako expertka na finance bude bezesporu přínosem v této oblasti. Vnímáme to tak, že se budou báječně doplňovat,“ zdůvodnila novou hierarchii krajská předsedkyně hnutí Alena Schillerová. Stínovým radním pro dopravu se stal exmístostarosta brněnské části Královo Pole Petr Souček. Bývalá první žena Vyškova Karin Šulcová dostala na starosti sociální a rodinnou politiku. Náměstek ředitele vyškovské nemocnice Pavel Horáček má v gesci životní prostředí, cestovní ruch spadá pod mikulovskou starostku Jitku Sobotkovou. Majetek a investice řeší pohořelický místostarosta Patrik Pařil. Součástí historicky první jihomoravské stínové vlády jsou čtyři ženy. Vojta coby její šéf, a tedy kandidát na hejtmana, si pod sebe vzal zdravotnictví, jemuž se věnoval už jako radní v předminulém volebním období. Tuto gesci má mimochodem nově na starost i první muž kraje Grolich. Proti skončenému období hodlá být ANO mnohem více vidět a slyšet. Jeho opoziční vláda má pravidelně zasedat podle termínů zastupitelstva a vyjadřovat se k jednáním rady i aktuálním tématům. „Žádná opoziční pohodička, ale tvrdá profesionální práce každého z našeho týmu. Chceme být akceschopnou opozicí, která prosadí maximum svého programu a bude dýchat současné krajské koalici na záda,“ pronesl Vojta. Na pondělním ustavujícím jednání zastupitelé ANO odmítli při volbě zvednout ruku pro Grolicha i ostatní členy rady. „Nikdo nebyl požádat o podporu našeho zastupitelského klubu,“ vysvětlil Vojta. |