Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Kraj rychle stárne, města a obce reagují pomalu

  10:32
Průměrný věk Jihomoravanů se za posledních dvacet let zvýšil o více než čtyři roky. Znamená to, že zdejší populace rychle stárne. Trochu uklidňující zprávou ale je, že některá města či obce s tím již začínají počítat a snaží se tomuto trendu přizpůsobit. Zatím však jen pozvolna.
Průměrný věk v kraji narostl o více než čtyři roky. Ilustrační foto

Průměrný věk v kraji narostl o více než čtyři roky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Že se průměrný věk v kraji zvýšil o 4,2 roku, vyplývá ze zprávy statistiků, kterou nyní vydali. V roce 1991 totiž činil průměrný věk na jižní Moravě 36,7 roku a vloni už 40,9 roku. A tento trend bude podle demografů pokračovat.

"Shodou okolností tajemník právě v těchto dnech dokončuje návrh na přestěhování pokladny, ověřování listin a dalších úředních agend do přízemí. Máme sice na radnici výtah, přesto to chceme lidem přiblížit," uvedl kyjovský starosta František Lukl.

Bezbariérové město

Příkladů, jak usnadnit pohyb, ale mají v Kyjově více. Po městě už jezdí tři nízkopodlažní autobusy, přibývá bezbariérových přechodů a chodníků a aktuálně řeší i to, aby to lidé v místní části Nětčice neměli tak daleko na autobus. Proto tady vznikne další zastávka.

Vyškov zase dal vloni do chodníků šestnáct milionů korun a upravoval je, aby se po nich lépe chodilo. "Myslím si dokonce, že jsme ve srovnání s ostatními městy v tomto o krok vepředu," uvedl místostarosta Roman Celý.

Na druhé straně je i tam co vylepšovat. Například část úředníků vyškovské radnice sedí v budově bývalého zámku a pohyb po ní není ideální. A další úředníci sídlí v objektu bývalého okresního úřadu a z radnice je to přes poměrně frekventovanou křižovatku.

Upravit přechody městu nedovolili

"Zastupitelé však již schválili, že se bude rekonstruovat objekt, který město koupilo kousek od radnice. Úředníky z nevyhovujících budov nastěhujeme v budoucnu právě tam a při opravě se samozřejmě bude počítat s tím, aby byl bezbariérový," dodal Roman Celý.

Ne vždy je však jednoduché tyto dobré úmysly prosadit. "Měli jsme snahu upravit některé přechody, ale narazili jsme. Nedostali jsme povolení k tomu, abychom jen v určitých místech snížili chodníky," vylíčil starosta městské části Brno-jih Josef Haluza.

Městská část měla navíc chodník i rozřezat a instalovat do něj vodicí lišty pro nevidomé. Z investice za dvacet tisíc byla tak najednou pětkrát dražší záležitost. "Do toho jsme však už jít nemohli, a tak jsme nakonec nepomohli nikomu," řekl Haluza.

Na zelenou někteří přejít nestihnou

Po Brně se ale mnohým lidem opravdu špatně chodí. "Bydlím v Lesné a nejvíce mi vadí přechody na Tomkově náměstí. Jsou na nich velmi krátké intervaly pro chodce. Lidé, kteří hůř chodí, nemají šanci přejít silnici na zelenou," posteskla si sedmašedesátiletá Jana Nováková.

A problémy mají starší lidé i s veřejnou dopravou. "Do starých autobusů se velmi špatně nastupuje. Ty nové, nižší, jsou mnohem lepší," říká pětašedesátiletá Zdeňka Zlámalová z Brna-Bystrce. Navíc si posteskla, že i čekání na spoje, hlavně o víkendech, je někdy hodně dlouhé.

Na to, že tyto zdánlivé maličkosti budou znepříjemňovat život stále většímu množství lidí v kraji, upozornili nedávno i demografové. Nastínili pravděpodobný vývoj do roku 2066 a vyplynulo z něj mimo jiné, že na jižní Moravě se bude rodit o polovinu méně dětí než nyní a naopak přibude starších lidí.

Tak například letos žije v kraji 183 tisíc seniorů nad pětašedesát let, a pokud se demografové nepletou, tak v roce 2066 jich může být až 332 tisíc.

V kraji vyrostou domovy pro seniory

Domovy důchodců ovšem už nyní praskají ve švech a každý z nich má ne desítky, ale stovky dalších žádostí o umístění. "Žádostí máme na šest set a lůžek jen 225," uvedla například ředitelka Domova pro seniory v brněnské Nopově ulici Jarmila Figurová.

Kraj proto již připravuje stavbu devíti objektů. "Ve třech domovech v kraji se budou stavět nové pavilony, a to v Kyjově, Blansku a Zastávce," nastínil krajský radní Jiří Altman.

Fakta

Průměrný věk rok 1991 - 36,7 roku rok 2009 - 40,9 roku Index stáří - v roce 1991 připadalo na 100 dětí 65,1 obyvatel starších 65 let - v roce 2009 připadalo na 100 dětí 114,2 obyvatel starších 65 let Počet stoletých a starších rok 2000 - 27 lidí rok 2009 - 84 lidí Pramen: Český statistický úřad

Nové domovy kraj postaví v Brně, Újezdu u Brna, Hustopečích,Miroslavi, Bučovicích a v Ivančicích. Celkem by se mělo dostat do domovů dalších asi pět set seniorů.

"Přístavby stávajících domovů už jsou někdy ve fázi výběrových řízení a ještě letos by se měly stavět. A u těch nových to vypadá tak, že například Bučovice již mají vydané stavební povolení a u dalších se vybírá projektant," dodal radní.

Stárnutí obyvatel není jen problém kraje, ale celého světa. A i ten už se na něj připravuje. V minulých letech například proběhl ve třiatřiceti městech světa rozsáhlý výzkum nazvaný Města přátelská seniorům, který zmapoval, s jakými bariérami se v nich starší lidé setkávají.

Ukázalo se například, že nemají v blízkosti dostatek zdravotnických zařízení či centra, ve kterých by se mohli scházet. Není ani dost dobrovolníků, kteří by jim obstarávali nákupy a další pomoc. V Česku pak na tyto problémy upozorňuje Rada vlády pro seniory a stárnutí populace.

  • Nejčtenější

Rath uznal chyby. Bude léčit lidi, a shánět peníze na peněžitý trest

Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil věznici v Brně, kde si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za...

Na ARO leží neočkovaní. Není tu nikdo s třetí dávkou, řekl Válek v Brně

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes vyjeli na první oficiální návštěvu do...

Hra o nové nádraží v Brně. Trumfy drží Křetínský, který koupil Zvonařku

Třetí nejbohatší Čech získal klíčové pozemky u chystaného vlakového nádraží. Brno, které se o jejich zisk snažilo roky,...

Brněnský tramvajový tunel ve skále je dostavěn, za rok bude v provozu

Dělníci už mají za sebou hrubou stavbu tramvajového tunelu na Žabovřeské ulici v Brně. V příštích měsících je čekají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fialův kabinet slíbil jižní Moravě více peněz, teď ze slov couvá

Už roky představitelé jižní Moravy upozorňují, že právě jejich region dostává v přepočtu na obyvatele nejmenší podíl...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Do chátrajících lázní chtějí vrátit procedury i odkaz architekta Fuchse

Před devadesáti lety mohli Brňané poprvé navštívit městské lázně v Zábrdovicích. Po desetiletích chátrání jim nyní...

Chlapec vyděsil matku, po neshodě omylem nastoupil do jiné tramvaje

Chvíle strachu prožila v Brně matka, jejíž syn nečekaně nastoupil do jiné tramvaje a odjel. Na další zastávce navíc...

Ženě z Brna se zaběhl jorkšír, druhý den byl na internetu na prodej

Nešťastná pejskařka se o víkendu obrátila na městskou policii v Brně. Žena uvedla, že se jí v pátek při venčení ztratil...

Americký Honeywell v Brně roste, do nového závodu hledá sto lidí

V brněnské pobočce americké společnosti Honeywell začnou nově vyvíjet a testovat zařízení pro automatizaci skladů. Bude...

Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?
Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?

Obezita je onemocnění, se kterým si moderní medicína umí dobře poradit. Prvním krokem na cestě ke zdravějšímu organismu by proto měla být návštěva...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...