Kraj chce zrušit logopedickou školku v Rosicích, rodiče se brání

  8:51aktualizováno  8:51
Jihomoravský kraj hodlá zrušit logopedickou mateřskou školku v Rosicích. Speciální mateřinku chce přesunout do Ivančic, kde funguje i zařízení pro neslyšící děti. Někteří z rodičů dětí, které školku navštěvují, však se změnou nesouhlasí. Školka má podle nich úspěchy a dětem by změna nemusela prospět.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Andrea Vančíková ze Zastávky u Brna vozí denně syna do speciální logopedické mateřské školky v Rosicích. Její syn trpí vadami řeči, navíc je hyperaktivní. Rosická školka je jediným zařízením v okrese, kam mohou docházet děti, které mají problémy s mluvou.

"Syn komolil slova a nešlo mu rozumět," popisuje Vančíková. Za dva roky, co její ratolest navštěvuje zařízení, zaznamenala zlepšení.

Chlapci rozumí nejen jeho máma, ale i kamarádi. Trvalo však dlouho, než Vančíková našla místo, kam by její syn chodil rád. "Vystřídali jsme dvě školky. Se synem to není jednoduché. Zlepšení přišlo ve chvíli, kdy začal navštěvovat školku v Rosicích," říká Vančíková.

Ubývá dětí a musí se šetřit, zdůvodňuje kraj

Teď však hrozí, že bude muset opět hledat nové místo. Kraj totiž plánuje přesunout rosickou školku pod hlavičku dětského domova v Ivančicích, kde funguje i speciální mateřinka pro neslyšící děti. Což by znamenalo pro mnohé rodiče komplikace.

"Musel bych syna vozit. Do práce bych tak chodil později, a tím pádem ho i později vyzvedával. Navíc si nedokáži představit v zimě cestu po serpentinách do Ivančic," stěžuje si Karel Schuster z Rosic, který má ve školce pětiletého syna.

 "Hůře mluvil, učitelky se mu však věnovaly a udělaly obrovský kus práce. Tato školka je totiž ferrari mezi školkami," nešetří chválou Schuster.

Kraj vysvětluje svůj záměr potřebou šetřit. Dalším argumentem je i úbytek dětí. Blíže však první náměstek jihomoravského hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL) rozhodnutí nechtěl komentovat.

Logopedickou školku by mohlo financovat město

"Je to nemilé zjištění. Když bylo po volbách, kraj nás ujišťoval, že se nic rušit nebude a věci zůstanou při starém. Mrzí to i proto, že jsme kdysi s krajem jednali o možnosti převzít školku. Toto jednání se však nepodařilo dotáhnout do konce," uvedl rosický starosta Jaroslav Světlík.

Ten se bude nyní snažit kontaktovat krajské radní a zvrátit nynější rozhodnutí. I za cenu toho, že by město platilo chod školky. "Peníze bychom našli," ubezpečil Světlík. Podle starosty by byla potřeba částka okolo milionu korun ročně.

O zachování školky ve městě stojí i její současná ředitelka Jana Brunclíková, která se prozatím nemusí bát o místo. Pokud zařízení v Rosicích skončí, i ona by se měla stěhovat do Ivančic. "Školka je rodinného typu. Je malá, navštěvuje nás okolo třiceti dětí. Mají individuální výuku, a tudíž se jim věnujeme v maximální možné míře," popsala Brunclíková.

Podle ní je u vad řeči třeba zasáhnout včas. "Náprava vad výslovnosti je nejvhodnější v předškolním věku, protože čím závažnější je nedostatek, tím hůře a déle se odstraňuje. Při současných nárocích, které jsou na děti ve škole kladeny například zavedením výuky cizího jazyka již od první třídy, je vhodné, aby dítě nastoupilo do základní školy bez vážnějších problémů," upozornila Brunclíková.

Rosickou školku tak navštěvují děti od čtyř do šesti let. Ty jsou přijímány pouze na základě doporučení Speciálně pedagogického centra, tedy musí být u nich rozpoznán nějaký problém. Jde například o nemluvnost, řečovou neplynulost, poruchy hlasu či sem docházejí děti po operacích rozštěpu patra a rtu.

Za ředitelku se staví i místostarostka Ostrovačic Ludmila Zmeškalová, která v rosické školce dříve pracovala. "V Ivančicích je velké zařízení, na které děti z Rosic nejsou zvyklé. Bude tak dlouho trvat, než se adaptují," upozorňuje Zmeškalová.

Možné dopady však mírní ředitelka ivančického zařízení Marta Špalková. "Vady řeči nejsou těžké zdravotní postižení, děti by se měly přizpůsobit," říká Špalková. Ani s místem pro děti by neměl být problém. Školka v Ivančicích by měla projít rekonstrukcí. Brunclíková však v současnosti ví pouze o čtyřech rodičích, kteří by byli ochotni denně dojíždět do Ivančic.

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Hromadné nehody aut u Brna ucpaly oba směry D1, zranili se dva lidé

Hromadná nehoda pěti aut na západním okraji Brna zastavila v úterý ráno provoz...

Dvě hromadné nehody dopoledne omezily provoz v obou směrech na dálnici D1 poblíž Brna. Nejprve se na západním okraji...

Rakousko ocenilo exprimátora Vokřála za historické smíření vyhnání Němců

Čtyřiapadesátiletý brněnský primátor Petr Vokřál a lídr místní kandidátky hnutí...

Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku dnes dostal bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO)....

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz