Se začátkem června přišly první horké dny a Brňané neodolali osvěžení v kašnách a fontánách.
Nejvíce lidí bylo vidět na opraveném prostranství před Janáčkovým divadlem, kam jich chodí každý den stovky. Strážníci je však začali od fontán vykazovat, jak potvrzují zážitky Dagmar Weisbauerové z minulé soboty, se kterými se svěřila na Facebooku.
„V parku před Janáčkem zouváme boty a jdeme čeřit vodu do bazénku. Pomáhají nám v tom hejna dětí. Pohodu náhle naruší šestičlenné komando městské policie, které v bezelstném dovádění spatřuje hrozbu ucpání trysek a zničení vodního reklamního banneru za miliony. Naše chabé oponování, že nikde není napsáno, že do vody se nesmí, uzemňuje policistka slovy, že taky nikde není napsáno, že se tu nesmí podřezávat lidi, a neděláte to. Aneb postavili jsme park za miliony, ale chodili nám tam lidi,“ parafrázovala Weisbauerová hru Divadla Járy Cimrmana Hospoda na mýtince.
Mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem říká, že do parku u Janáčkova divadla přišla hlídka kvůli několika stížnostem kolemjdoucích.
„Volali nám, že se tam koupe velké množství lidí, někteří plavou přímo ve fontáně, proto na místo vyrazila hlídka,“ popsal Ghanem.
Lidé a psi se nekoupou jen před divadlem. Vyhledávají také třeba fontánu před JAMU, nově spuštěné fontány na Obilním trhu, vodní schody pod Petrovem nebo památník holokaustu na náměstí 28. října.
V Brně totiž žádná vyhláška koupání ve fontánách nebo osvěžování v kašnách nezakazuje. Strážníci tak mohou lidem pouze domlouvat v případě, kdy hrozí ničení majetku nebo budí veřejné pohoršení.
Navíc na stranu koupajících se lidí se postavili i někteří politici.
„Každý moderní vodní prvek po celém světě se staví primárně na to, aby se v něm v létě šlo osvěžit. To, že to návštěvníci prostranství okamžitě pochopili a do vody ve vedrech lezou, je super,“ řekl v internetové diskusi třeba Matěj Hollan (Žít Brno), náměstek brněnského primátora.
„Kdyby tato fontána byla dole v parku, snad bych to ještě brala. Ale tohle má být reprezentační prostor před divadlem. Fontána není a jistě nebyla určena ke koupání kohokoli,“ oponovala mu Květoslava Kudličková.
Na Západě je koupání v kašnách běžné
Desítky lidí však fotografiemi a osobním svědectvím dokládaly, že koupání v kašnách je v západní Evropě běžné a nikdo se nad ním nepozastavuje.
„Velmi důstojné místo před Rijksmuseum a vedle Van Gogh Museum v Amsterodamu. Turisti smáčejí smradlavé nohy vytažené z tenisek po nachozených kilometrech, děti jsou většinou z okolí,“ komentovala Zdeňka Lazoková svoji fotografii koupajících se lidí ve fontáně v nizozemské metropoli.
„V německém Trevíru je spousta kašen, děti se tam koupou a brodí. Popravdě mě nenapadá, že bych někdy někde viděl, že policisté vyhazují někoho z fontány,“ popsal Jakub Kodym, který dlouhodobě žije v Lucembursku.
Další diskutující přidávali podobné postřehy z Londýna, Paříže nebo Curychu. A někteří připomněli, že český pavilon na právě probíhající výstavě Expo v Miláně je mezi návštěvníky velmi populární právě kvůli tomu, že je před ním mělký bazén, v němž se mohou brouzdat lidé.
Starosta Brna-střed Martin Landa (Žít Brno) říká, že není potřeba bránit lidem v osvěžení, a argumentuje právě praxí běžnou na Západě.
„Názory koalice se sice celkem rozcházejí. Ale před několika dny jsme měli poradu radnice s policií, bavili jsme se i o kašnách a za nás zaznělo, že pokud nedochází k poškozování majetku města, není důvod lidi vyhánět,“ řekl starosta Landa.
Nadcházející vstřícnost potvrzují i strážníci. „Sledujeme, co říkají představitelé města, a hlídky budou podle toho jednat. Primárním účelem kontrol nebude vykazovat lidi z kašen. Pouze pokud by šlo o ohrožení zdraví, znečištění nebo ničení majetku,“ dodal mluvčí strážníků Ghanem.
Architekt: Lidé mohou sedět, dívat se a povídat si. Koupat ne
Brněnskému architektovi Jaroslavu Černému, který prostranství před divadlem navrhl, se koupání ve fontáně nelíbí.
„Je to odpočinková plocha pro lidi, kteří chodí do divadla, mohou si tam sednout, dívat se, povídat si. Ale neměli by tam jezdit na skateboardech, které ničí schody, a fontána také není určena ke koupání,“ říká architekt. „Nečekal jsem, že to lidé budou takto využívat. Líbí se mi ale, že si tam rychle zvykli chodit, že je prostranství živé,“ dodal.
Podle Jozefa Kasaly, ředitele městské firmy Veřejná zeleň města Brna, která má na starosti vodní prvky v centru, není voda v nich vhodná ke koupání.
„Je ošetřená běžnou bazénovou chemií, takže citlivější lidé mohou dostat vyrážku. Koupání v kašnách vidíme neradi, zatěžuje to provoz, musíme častěji vyměňovat filtry,“ popsal Kasala. „Snažíme se ale být k lidem vstřícní, pokud něco nepoškozují,“ dodal.