Brněnská koupaliště jsou připravena, první dny budou pro otužilce

  16:19aktualizováno  16:19
I když teploty kolem 10 stupňů Celsia a nepříjemný studený vítr nutí lidi oblékat kabáty a bundy, provozovatelé brněnských koupališť dokončují přípravy na léto. Na Riviéře a na Kraví hoře chtějí sezonu zahájit už příští sobotu, zbytek to plánuje až o týden později.

Koupaliště Riviéra v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podle meteorologů se příchod slunečnějšího počasí zatím úplně nechystá, a tak první dny na koupalištích budou spíš pro otužilce. Na Riviéře, která pojme denně až osm tisíc lidí, se na letošek přitom speciálně připravili na velké nápory lidí.

„Poučili jsme se z připomínek návštěvníků a pro letošek udělali několik vylepšení,“ říká náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Na Riviéře tak vylepšili hlavně kasy, které kvůli loňské více než stotisícové návštěvnosti nestíhaly.

„Vybudovali jsme dvě nové klasické pokladny a jeden automat, umožnili jsme nákup po internetu přes e-shop, takže lidé nemusejí stát u vstupu. Postavili jsme nové převlékárny, zónu s lehátky, devět party stanů, aby se lidé mohli schovat ve stínu, a novinkou jsou animační programy pro děti a dospělé, aby si návštěvníci mohli nejen zaplavat, ale i zatančit, něco si vyrobit nebo se vzdělat,“ vypočítal Hladík.

A zlepší se i občerstvení. Nově přibudou stánky se zmrzlinou, s kávou, palačinkami a čerstvými ovocnými šťávami. K dispozici bude bezlepková strava a saláty.

Zdražování o desetikoruny

Lidé ale také zaplatí o něco víc než loni. Celodenní vstupné stoupne ze 180 na 200 korun a o dvě desetikoruny podraží i dopolední a odpolední koupání.

Rodina dá místo loňských 390 nově 450 korun. Důvodem je zdražení vstupních nákladů, hlavně energií.

Základní ceník vybraných koupališť v Brně

  • Riviéra

dopolední 100 Kč
odpolední 120 Kč
celodenní 200 Kč
rodinné 450 Kč

  • Zábrdovice

odpolední 70 Kč
celodenní 130 Kč
rodinné 390 Kč

  • Kraví Hora (červenec, srpen)

dospělí celodenní 150 Kč
děti 6–15 let, senioři 80 Kč
děti do 6 let zdarma

  • Biotop – Komárov

dospělí celodenní 100 Kč
děti od 6 do 15 let 50 Kč
rodinné vstupné 180 Kč

Podraží i další koupaliště, které provozuje městská společnost Starez-Sport, koupaliště v Zábrdovicích, kde celodenní lístek vyjde dospělého na 130 korun (loni 110 korun), rodinné vstupné stoupne ze 300 na 360 korun.

Výjimkou bude první otevírací den 1. června. „Protože připadá na Den dětí, projdou děti do 14 let zdarma,“ poznamenala mluvčí společnosti Starez-Sport Michaela Radimská.

Žádné velké novinky provozovatelé nechystají. Návštěvníci se naopak musejí připravit na to, že se kvůli opravě Zábrdovického mostu ze směru z Cejlu do areálu auty nedostanou. Dá se tam ovšem zajet od Staré osady.

A s odsunutými zastávkami MHD musejí v červnu počítat kvůli opravě Křižíkovy ulice i lidé mířící na koupaliště Královo Pole, které otevírá také 1. června. I tam mají děti vstup zdarma.

Po celý červen bude otevřeno od 10 do 20 hodin za zvýhodněné celodenní vstupné 150 korun. V červenci a srpnu je otevřeno od 9 do 21 hodin a vstupné je o 30 korun vyšší. V ceně vstupenky je celé léto zapůjčení lehátek, vodní atrakce, sportoviště, dětský park a trampolíny pro malé děti.

V červnu otevře první biotop

Naopak jednodušší cestování budou mít po celoroční opravě Údolní ulice lidé, kteří vyrazí na koupaliště na Kraví hoře. To otevírá 25. května a radnice Brna-střed, která koupaliště a okolní sportoviště na Kraví hoře provozuje, spojí zahájení s 15. výročím jeho novodobé podoby.

„Chystáme celodenní program, promítání, koncerty, hry pro děti a vstup bude zdarma. Novinkou je automatická pokladna u vchodu,“ popsala mluvčí radnice Brna-střed Kateřina Dobešová.

Celkově zůstává vstupné na stejné úrovni jako loni. V červnu a září 100 korun, děti od 6 do 15 let polovic, o letních prázdninách pak 150 korun a děti 80 korun.

A od června otevře i první koupací biotop v Komárově, který k čištění nepotřebuje chemikálie, takže je vhodný pro alergiky a lidi s citlivou pletí. Patří pod městskou část Brno-jih a za vstup dají lidé za den 100 korun a odpoledne po 15. hodině polovinu. V červnu a v září je otevřeno od 10 do 20 hodin, v červenci a v srpnu už od 9 hodin. Za poplatek 50 korun je k mání lehátko. Za 20 korun se dá koupit jednorázová dětská plenka.

Na provoz se připravuje i soukromé koupaliště Dobrák v Králově Poli. „Zatím jsme ve fázi čištění a oprav po zimě. Rádi bychom otevřeli v sobotu 1. června, tehdy bude vstup zdarma. Jinak jsme od loňska nezdražili, takže dospělé celodenní vstupné je ve všední den 150 a o víkendech 170 korun, pro děti od 3 do 15 let 80 korun včetně vstupu do Funparku. Máme odpolední i dopolední vstupné. A kdo přijde večer od 20 do 21 hodin, dá padesátikorunu,“ popsal provozní koupaliště Tomáš Gálik.

Na Riviéře budou za rok kryté kurty i olympijský park

Jakmile se letos zavřou brány za posledními návštěvníky koupaliště Riviéra, najedou do areálu bagry a stavební stroje a začnou s výstavbou krytých kurtů na plážový volejbal.

„Doplní ty venkovní, ale zároveň budou sloužit větší část roku. K tomu vybudujeme zázemí se šatnami a restaurací. Je to první krok k tomu, aby Riviéra sloužila lidem celoročně,“ říká Martin Mikš, ředitel městské společnosti Starez-Sport, která areál v Pisárkách provozuje. V plánu následně je i rekonstrukce hlavní budovy.

„Studii už máme hotovou. Budova je nevzhledná a není moc využitá. My bychom do ní chtěli začlenit cvičební sály, wellness a další aktivity, které by se tam daly provozovat i v zimě,“ popsal Mikš. Stavba kurtů se zázemím přijde zhruba na 30 až 40 milionů, hlavní budova odhadem na 100 milionů.

Riviéru čeká letos i v příštím roce řada akcí, ale největší bude bezesporu Letní olympijský festival 2020. Město o něm jedná s Českým olympijským výborem. „Riviéra bude hlavním centrem, ale dalšími místy bude sousední policejní areál a velodrom na výstavišti a také přehrada, kde se soustředí vodní sporty,“ popsal radní pro sport Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Akce se uskuteční v době konání letní olympiády v japonském Tokiu od 24. července do 9. srpna. Město Brno už na ni přislíbilo 12,5 milionu korun.

Koupaliště Riviéra po rekonstrukci

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Všem pomáhal, říkají sousedé o zastřeleném místostarostovi

Policie a starostka obce Dražůvky se vyjádřili ke střelbě

Obyvatelé Dražůvek na Hodonínsku se vzpamatovávají z pro ně nepochopitelného útoku, při kterém místní muž zastřelil...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Když bude v Brně hrozit kolaps dopravy, pošlou auta z ucpaných ulic jinam

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Pokud se doprava v Táborské ulici v Brně zhorší natolik, že by se mohl opakovat dopravní kolaps ze začátku týdne,...

Další z rubriky

Pomoct s pátráním po syslech může i veřejnost, prozradí je třeba pískání

Sysel obecný.

S jarem nedávno skončil i zimní spánek syslů. Do terénu proto vyrazili výzkumníci, kteří po tomto kriticky ohroženém...

Kdo má psa, je zdravý, potvrdili vědci. Klesá riziko nemocí srdce a cév

Ilustrační snímek

Pes, nejlepší přítel člověka. Brněnští vědci teď navíc potvrdili, že i nejlepší způsob, jak prospět svému zdraví....

Co dřív bylo plevel, už nevadí. Teplejší klima mění zeleň ve městech

Pampeliška neboli smetanka lékařská (Taraxacum officinale). Ilustrační foto

Místo dokonale střiženého hustého pažitu přerostlý trávník a v něm pampelišky. I tak některá jihomoravská města reagují...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz