Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

  7:01aktualizováno  7:01
Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat jiné vzácné ptačí druhy. Jenže zemědělci porušili dohodu a pokosili dřív, než měli. S vojtěškou tak zmizela i vejce a mláďata. A také snahy o návrat největšího evropského ptáka se vrací na začátek.

Drop velký | foto: Martin Strnad

Drop budí úžas. Je velký jako krocan, spíš chodí, než létá, a samci charakteristicky tokají. Jeho posledním domovem v Česku byly úrodné nížiny Znojemska. Naposledy tady jeden z nejtěžších létajících ptáků světa zahnízdil před třinácti lety. Pak ale přesídlil do Rakouska a „domů“ za hranice se vrací jen na výlety.

Snahy o jeho návrat trvají už deset let. Teď je zmařilo neuvážené pokosení takzvaného dropího pole u Hrádku. Jde o sto hektarů půdy, na kterých už pět let platí dohoda mezi státní Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK) a jednou z největších zemědělských firem na Znojemsku, Agrospolem Hrádek.

Ta spočívá v upraveném hospodaření. Na dropím poli je vyseta speciální mozaika plodin, stopku mají chemická hnojiva i hubiče plevelu a hmyzu a jedno z nejdůležitějších pravidel se týká kosení – aby měli ptáci klid na sezení na vejcích, smí se to až od poloviny července. Agrospol Hrádek ale čtyři pětiny porostů pokosil už koncem května.

Hnízdící ptáci nemají před rychlými sekacími stroji šanci, ty tak usmrtily samice na hnízdech, nebo již spíše mláďata, většinou nelétavá. Týká se to skřivanů či kalousů pustovek, kteří tu letos velmi vzácně hnízdí. A kdyby tady zahnízdil vytoužený drop, vykosili by i jeho.

„Ještě před měsícem jsme se snažili dostat na část pozemku dotace z agro-envi titulu pro čejky chocholaté, které na tom poli také byly, ty jsou ale také založeny na pozdějším kosení,“ poukazuje znojemská ornitoložka Vlasta Škorpíková, podle níž tak nejspíš zvítězila touha po zisku. „Myslím, že vojtěšku i trávu z úhoru (část pole ležící ladem – pozn. redakce) pokosili, sklidili a prodali, to je moje teorie, proč k tomu došlo,“ míní.

Už jednou kosil Agrospol Hrádek dřív, než měl. Tehdy to vysvětlil tím, že zrovna měl u pole techniku a bylo by obtížné dostat tam stroje v jiném termínu. Nyní tvrdí, že dělá všechno v souladu s tím, jak mu bylo řečeno.

„Nemám žádné jinačí důvody. Byla tam změna osevu kvůli čejce, my jsme se přizpůsobili,“ řekl MF DNES jednatel firmy Ivan Martinec s tím, že jde o podpásovku a na nic dalšího odpovídat nebude.

„Jestliže dáte na slovo Škorpíkové, tak mě rozčilujete, dejte mi pokoj, já s vámi končím,“ zlobil se Martinec. Dříve říkal, že sám dropy u Hrádku pamatuje a rád se proto zapojují do změny hospodaření.

Ochránci musí hledat nová pole i ochotné zemědělce

Hlavní slovo má ale Agentura ochrany přírody a krajiny, která se aktuálně chystala s Agrospolem Hrádek dohodu platící do konce června prodloužit. „Po této zkušenosti ji prodlužovat nebudeme. Pokusíme se najít jiné řešení, budeme jednat s dalšími vlastníky půdy,“ potvrdila mluvčí agentury Kateřina Šůlová.

Kde se snaží o návrat dropa

  • U Hrádku obhospodařuje Agrospol Hrádek asi 100 ha. Kvůli předčasnému pokosení mu ale nebude prodloužena smlouva a budou se hledat pozemky jinde. 
  • Agropodnik Mašovice u bývalého vojenského letiště v katastru Borotic šetrně obdělává asi 17 ha, přesně podle smlouvy. Plocha se souhrnně označuje jako dropí pole, jde vlastně o pozemky státu, které spravuje AOPK.

I zemědělský specialista a odborník na dropy z České společnosti ornitologické Václav Zámečník by po této zkušenosti hledal jiného nájemce. „Určitě to nějakým způsobem postihlo všechny přítomné ptačí druhy, které tam hnízdily nebo vodily mláďata. Je to významný zásah proti dohodnutému managementu,“ míní.

Ochránci přírody u Hrádku vlastně nechtěně vytvořili ekologickou past. Tak se označuje místo, kde člověk vytvoří vhodné prostředí, naláká tam zvířata a pak je zničí, byť ne záměrně. „Vytvořili jsme krásné prostředí, nalákali do něj spoustu ptáků, a když zahnízdili, posekalo se a spousta hnízdění přišla vniveč. Kdyby tam byla kukuřice, bylo by to lepší,“ povzdechla si Škorpíková.

Žádné sankce Agentura po Agrospolu Hrádek vymáhat nebude. Uzavřená nájemní smlouva to neumožňuje, podobný scénář nikdo nepředpokládal. Neprodloužení smlouvy jí ale přichystá nečekanou výzvu a možná i potíže. Sto hektarů státní půdy, které v okolí Hrádku spravuje, je rozeseto na různých místech v různých velikostech. Rozkouskované pozemky tedy agentura pronajala Agrospolu výměnou za jeho sto hektarů vcelku. Pozemky teď musí získat zpět. A také jednat s dalšími zemědělci, již v oblasti hospodaří, aby ochránci mohli zase od začátku založit nové dropí pole.

„Asi se nepodaří domluvit zase sto hektarů vcelku, ale snad se to naskládá po menších částech. Administrativně i organizačně to bude složitější, ale už jinou cestu nevidím,“ uzavírá Škorpíková.Ta na předčasné pokosení přišla vlastně náhodou – když jela kontrolovat sovy pustovky na vedlejším poli. Družstvo se přitom nemohlo spoléhat na to, že na pokosení ochránci nepřijdou, v rámci pravidelného monitoringu, by to stejně „prasklo“ nejpozději na konci června.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Koncert Stinga ve Slavkově se ruší, zpěvák nepřijede kvůli nemoci

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Na páteční vystoupení Stinga ve Slavkově u Brna se fanoušci těšili marně. Koncert populárního britského zpěváka se ruší...

Další z rubriky

Volné náměstí Blansku dlouho nevydrželo, vyrostou na něm bytové domy

Část parkoviště na náměstí Republiky v Blansku nahradí bytový dům. Další...

Okresní město a ani nemá pořádné centrum, kde by se lidé mohli scházet. Tak se občas lidé posmívají Blansku. Po...

V Brně se socha Masaryka ztratila, slévači v Horní Kalné odlijí novou

Sochař Ladislav Jezbera s voskovým pozitivem T. G. Masaryka (18. 7. 2019)

Podkrkonošská slévárna v Horní Kalné vyrábí bronzový odlitek T. G. Masaryka pro brněnské výstaviště. Bude věrnou kopií...

Nevím, proč tady jsem, a ani mě to nezajímá, zní v dětském domově

Dětský domov Dagmar v brněnských Žabovřeskách sídlí ve funkcionalistické budově...

Dětský domov Dagmar v Brně letos slaví 90 let existence. Je místem, kam své děti poslali mladé matky na drogách nebo...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz