Posílit moc europarlamentu je nebezpečné, prohlásil Tošenovský

  16:04aktualizováno  16:04
Na konci května si lidé v celé Evropské unii zvolí nové poslance. Ti na rozdíl od těch na národní úrovni ovšem sami nemůžou navrhovat zákony, to může jen eurokomise. I o této problematice se diskutovalo v Brně na konferenci pořádané mediální skupinou Mafra k patnácti letům v unii.

Konferenci k patnácti letům v Evropské unii pořádala mediální skupina Mafra. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na konferenci diskutoval europoslanec za ODS Evžen Tošenovský, kandidát občanských demokratů z Brna do europarlamentu Ondřej Krutílek, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar, hlavní ekonom DRFG Martin Slaný, jednatel společnosti NenoVision Jan Neuman a ředitelka firmy Hofmann Wizard.

Hovořili o tom, co České republice a jižní Moravě patnáct let českého členství v Evropské unii dalo a kam se naše země díky tomu posunula. Všichni se shodli, že to byl správný krok.

„Byl to pro mě signál utržení z ruského vlivu, byl to faktický vstup na Západ,“ řekl Tošenovský.

Radek Špicar zase uvítal, že místo 27 různých trhů a 27 různých regulací a směrnic je jen jedna. Díky evropským dotacím se také v Česku podle něj hodně investovalo, jinak by na to nebyly peníze.

Shoda však panovala i na tom, že Česko nebylo v minulosti v Evropské unii příliš slyšet a mění se to až v poslední době. Čeští zástupci v evropských institucích by podle řečníků tímto směrem měli dále jít a dál se více snažit prosazovat vlastní návrhy v evropské legislativě. 

Podle Tošenovského by však změna týkající se pravomocí europoslanců mohla dopadnout pro Evropskou unii špatně. Narážel tak na fakt, že zákony může navrhovat jen komise. 

Evropský parlament je obrovské těleso 750 lidí od levého extrému do pravého. Kdyby toto zdivočelé stádo, říkám to schválně takto hrubě, dostalo možnost legislativní iniciativy s heslem, že oni jsou ti přímo demokraticky volení, můžou z toho vypadávat strašidelné věci,“ upozornil Tošenovský.

Fotogalerie

Reagoval tím i na slova viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara, který narážel na problém, že je europarlament občas vnímán jako poloviční, který odmává, co dostane od Evropské komise.

Špicar by byl rád, kdyby se pravomoci nadnárodních orgánů, ať už Evropského parlamentu nebo Evropské komise, dál posilovaly. „Vrátit moc na úroveň národních států není v našem národním zájmu, naopak přenášet ji na nadnárodní instituce,“ řekl.

Tvrdí totiž, že ty jsou dnes v područí velkých evropských států. Sice podle něj zmizely z Evropy celní bariéry, nicméně se naopak důmyslně vytváří jiné. „Stále jsou zde vidět protekcionářské tendence,“ doplnil Špicar. Na ně pak doplácí Česká republika jako velmi proexportně založená ekonomika, kdy podíl vývozu na evropský trh stále roste a dnes dosahuje 84 procent.

Za Jihomoravský kraj se konference účastnil hejtman Bohumil Šimek (ANO). Pod jeho vedením teď kraj připravuje obří tendr na nákup vlaků za osm miliard korun. Z více než 80 procent mají tento záměr financovat dotace z Evropské unie.

„Prioritou bude i pro další programovací období pro jižní Moravu doprava. Jsme sice krásný kraj, ale nikdo se k nám nedostane,“ narážel hejtman na stále neexistující dálniční spojení s Vídní nebo dálnici D43.

Autor:

Nejčtenější

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na přednášce o psychologii a...

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

Liberec s Třincem zvládly páté duely a jsou výhru od postupu do finále

Radost třineckých hokejistů v pátém semifinále proti Plzni.

Bílé Tygry i Oceláře dělí jediné vítězství od postupu do finále hokejové Tipsport extraligy. Liberec porazil v pátém...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Zábranský po vyřazení: Příště chci složit ještě silnější Kometu

Trenér brněnské Komety Libor Zábranský sleduje vystoupení svých svěřenců v...

Když titul neobhájíme my, ať ho vyhraje Liberec, a my můžeme říct, že nás porazil mistr. Tohle popřál Libor Zábranský,...

Další z rubriky

Krvavé tváře lidí v trolejbusu nezapomenu, říká velitel záchranářů z Brna

Inspektor provozu jihomoravské záchranky Daniel Bartošek vyzdvihuje, že při...

Daniel Bartošek velel zásahu záchranářů u srážky trolejbusu s tramvají v Brně na začátku dubna. Dvaačtyřicetiletý...

Ujíždějící narkoman zmizel policistům v lese, našli ho sedět vedle auta

Ujíždějící BMW zmizelo policistům v lese

Jen na chvíli měl vyhráno řidič BMW, kterému se povedlo na Hodonínsku setřást na polní cestě pronásledující policisty....

Za smrt chodce dostal bývalý automobilový závodník vězení a zákaz řízení

Bývalý automobilový závodník a automechanik Roman Bubla u Městského soudu v Brně

Bývalý automobilový závodník a automechanik Roman Bubla dostal u Městského soudu v Brně pět let vězení a desetiletý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz