Konec Orlů: O miliony za extraligu mají zájem malé kluby

  20:30aktualizováno  20:30
Ohlášení konce znojemské hokejové extraligy majitelem tamního klubu Jaroslavem Vlasákem vyvolalo ve Znojmě otázku, co s roční dotací 12 milionů korun, které město mužstvu Znojemských orlů na činnost léta přispívalo. Naděje desítek sportovních klubů ve městě, že by tato nemalá částka mohla přijít mezi ně, však mohou vzít za své.

HC Lasselsberger Plzeň - HC Znojemští Orli, Martin Straka | foto: Jaromír Pech, MF DNES

Vedení města se již nechalo slyšet, že ušetřených 12 milionů korun jenom do sportu rozhodně dávat nehodlá.

"Tato částka ani nebyla v minulosti schválena jako příspěvek do znojemského sportu, ale na udržení extraligy ve městě," argumentuje znojemský starosta Petr Nezveda (ODS). Peníze jsou podle něj potřeba jako sůl i na opravy chodníků a dalšího městského majetku.

Radnice navíc nyní jedná o další budoucnosti znojemského hokeje, a tak by několik milionů korun ročně mohlo skončit třeba i jako podpora budoucího prvoligového klubu.

Uvolněné miliony by však nejen v hokeji, ale i v jiných sportech rozhodně rád viděl třeba opoziční zastupitel Zbyšek Kaššai (ČSSD). "Rozhodně chci, aby se ty peníze rozmělnily do jiných sportovních klubů, samozřejmě do těch, které mají nějakou perspektivu a do těch, které by mohly navázat na dobrou tradici ve Znojmě. Například atletika je nyní zanedbávaná," řekl Kaššai.

Radnice tvrdí, že dává dost. Hlavně do sportů, které mají širokou členskou základnu tvořenou zejména mládeží. "Myslím, že Znojmo na takové sporty vydává dost a dost peněz," míní znojemský starosta s tím, že třeba na mládežnický hokej plyne letos 1,5 milionu korun, stejná částka na znojemské plavání, do znojemského fotbalu pak 2,1 milionu a na florbal čtvrt milionu korun.

Peníze chybí především malým klubům

I přesto se valná většina znojemských sportovních klubů, a zejména těch menších, každoročně potýká s nedostatkem peněz na běžný provoz. "Letos jsme měli žádosti o příspěvek skoro od 50 takových organizací, které celkem požadovaly skoro sedm milionů. Rozdělili jsme mezi ně něco kolem tří milionů korun," přiblížil předseda sportovní komise rady města Karel Hodák.

Kluby se naděje na možné další příspěvky nevzdávají. "Alespoň třetinu z těch 12 milionů, co se dávaly na extraligu, by město mohlo pustit sportovním klubům. Ty je potřebují na svoji činnost, předtím plynuly jen na platy hokejistům," míní uznávaný trenér úspěšných znojemských plavců i celé české reprezentace Jiří Kyněra.

Jeho znojemský oddíl čítá téměř 300 členů, z nichž valnou část tvoří právě děti a mládež. "Byli bychom rádi, kdybychom si mohli dovolit o dvě soustředění více či závody, které jsou nám jinak nedostupné," dodal Kyněra.

Podobný názor má i zakladatel znojemské školy korejského bojového umění taekwondo František Macek, jehož žáci sbírají medaile po celé Evropě. I on míní, že peněz do sportu by mělo plynout daleko více.

"Od města jsme ale loni dostali 100 tisíc korun na činnost oproti minulému vedení radnice, kdy to bylo jen 20 tisíc. V tomto směru si tedy nemůžu stěžovat," popsal Macek.

Že hokejová extraliga ve Znojmě definitivně končí, oznámil majitel klubu Znojemských orlů Jaroslav Vlasák v pátek večer. Fanoušci tak viděli hrát svůj klub nejvyšší hokejovou soutěž naposledy. Vlasák vysvětlil konec tím, že se nepodařilo sehnat generálního partnera. Rozpočet Orlů na sezonu činil 60 milionů korun.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Koncert Stinga ve Slavkově se ruší, zpěvák nepřijede kvůli nemoci

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Na páteční vystoupení Stinga ve Slavkově u Brna se fanoušci těšili marně. Koncert populárního britského zpěváka se ruší...

Další z rubriky

Volné náměstí Blansku dlouho nevydrželo, vyrostou na něm bytové domy

Část parkoviště na náměstí Republiky v Blansku nahradí bytový dům. Další...

Okresní město a ani nemá pořádné centrum, kde by se lidé mohli scházet. Tak se občas lidé posmívají Blansku. Po...

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Brněnský klub válčí s městem, vyhláška omezila hudbu pouze v jedné ulici

Brněnský klub Bajkazyl musí omezit hudbu kvůli městské vyhlášce, která se...

Brněnský klub Bajkazyl se pouští do boje s městem. Kvůli vyhlášce, která omezila pouštění hudby o tři hodiny, se obrátí...

Najdete na iDNES.cz