Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. října 2023 Eliška

Stavba sálu filharmoniků na mrtvém bodě, politici dva roky „ladí detaily“

  6:18
Od poklepání základního kamene budoucího sídla brněnských filharmoniků uplynulo už sedm let, ale z koncertního sálu je zatím hotová jen betonová deska. Stavba se zasekla, protože i přes sliby politiků stále chybí klíčová dohoda s Hotelem International o směně trafostanice.

Už čtyři roky procházejí Brňané kolem dlouhého dřevěného plotu mezi Besední a Veselou ulicí v centru města. Nedávno se na něm objevily červené plakáty s heslem: „Koncertní sál v Brně bude!“

Právě nové sídlo filharmoniků mělo za plotem už dávno vyrůst, jenže od jara 2018 tu dominuje akorát neměnná betonová deska.

Mnohokrát odložená stavba je stále v nedohlednu, přestože Brno už v prosinci oznámilo, že tendr na dvoumiliardovou investici brzy vyhlásí.

„Měl by být vypsán 17. ledna. Taková řízení trvají většinou asi půl roku, následně po předání staveniště by nejspíš těsně před prázdninami či po nich mohla začít samotná stavba,“ prohlásila v prosinci primátorka Markéta Vaňková (ODS) s tím, že první návštěvníci by si brněnskou filharmonii mohli v novém sále poslechnout v roce 2024.

Jak však zjistila MF DNES, zakázku v lednu město nevypsalo a ani se tak v blízké době nestane. Magistrát totiž stále nevyřešil směnu trafostanice patřící sousednímu Hotelu International, kterou Brno potřebuje kvůli stavbě sálu získat a poté zbourat. 

Přitom už v létě 2020 oznamoval radní pro oblast majetku Róbert Čuma (Piráti), že je dohoda na stole a „ladí se jen technické detaily“. Jenže z detailů se staly (prozatím) dvouleté komplikace. „Město s hotelem jedná o směně už několik volebních období, z čehož je zřejmé, že dohodnout se je komplikované,“ hájí se nyní Čuma.

Brno přitom výměnou za trafostanici nabídlo dům ve Starobrněnské ulici s tím, že rozdíl ceny určený znaleckým posudkem doplatí vlastník hotelu, společnost HIB Development. A právě v tom nastal zádrhel. „Majitelé rozporují cenu podle posudku vyhotoveného znalcem, s jehož osobou přitom při výběru souhlasili,“ poukázal radní.

MF DNES se pokusila získat vyjádření vedení hotelu. Sekretářka nejdříve sdělila, že neví, zda bude chtít někdo z managementu o záležitosti hovořit. Následně slíbila předat kontakt s tím, že v případě zájmu zástupci Internationalu zareagují. Dosud se však nikdo k patové situaci nevyjádřil.

„Vyplatí se pár týdnů počkat“

(Ne)otevřené garáže

Janáčkovo kulturní centrum sice nestojí, zato garáže pod budoucím sálem jsou čtyři roky hotové. Tehdy ještě opoziční ODS v době kampaně před komunálními volbami přispěchala s nápadem, že dvě stovky parkovacích míst je třeba otevřít, aby nezela prázdnotou, než dělníci dostaví celý sál. Občanští demokraté argumentovali i tím, že Brňané v centru snadněji zaparkují, zvlášť když se od září roku 2018 spouštěly modré zóny. Navzdory nákladům, které by si zprovoznění garáží vyžádalo a kvůli čemuž k tomu tehdejší vedení Brna v čele s hnutím ANO nechtělo přistoupit, si ODS trvala na svém. „Pokud bychom předpokládali, že v pracovní dny bude 150 míst obsazeno 12 hodin denně při sazbě 40 korun za hodinu, činil by roční výnos 19 milionů korun. Do plánované výstavby by tak zisk činil přes 30 milionů, čímž by se i investice na zprovoznění uhradila,“ vypočítal tehdy opoziční zastupitel za ODS Petr Kratochvíl. 

Právě on po volbách dostal jako radní na starosti dopravu, garáže však řidičům neotevřel. „Vycházeli jsme z toho, že se v blízké době skutečně spustí stavba. S informacemi, které nám byly předloženy, jsme pracovali, takže do toho nemělo v tu chvíli smysl investovat,“ vysvětlil Kratochvíl, proč svůj předvolební slib nedodržel. (mos)

Doplatek za nemovitost však není jediným důvodem, proč se stále nestaví. Před několika měsíci podal hotel námitku i do vyřizování změny územního rozhodnutí a stavebního povolení. A bez toho není jakákoli výstavba možná.

Projektanti tak znovu musí upravovat část týkající se vjezdu do podzemí Internationalu. Zároveň město dál připravuje dohodu s hotelem. „V současné době ladíme poslední detaily smlouvy o spolupráci,“ použil radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti) stejná slova jako jeho stranický kolega před dvěma lety u směny trafostanice.

Pomalý postup v přípravě koncertního sálu vyprovokoval koaliční ODS, konkrétně radního Petra Kratochvíla, který se rozhodl Pirátům „vypomoct“. „Nehýbalo se to tak, aby se dokončila dohoda s hotelem a vyřešily se i další věci, kterých je tam ještě opravdu dost,“ poznamenal kriticky Kratochvíl.

Proč tedy politici slibovali na počátku prosince vypsat výběrové řízení, když bylo jasné, že se do poloviny ledna nestihnou vyřídit přesuny majetku mezi městem a hotelem? Podle Fišera chtěli zahájit tendr i bez této směny s tím, že by „se vše vyřešilo“ až později, v průběhu stavby.

„Směna se ale pak výrazně posunula dopředu, takže jsme si říkali, že se vyplatí pár týdnů počkat a vypsat to načisto bez budoucích komplikací,“ nabídl Fišer překvapivou obhajobu.

Pár týdnů to ale ve výsledku zcela jistě nebude. I když si Kratochvíl stanovil osobní termín, že dohodu s hotelem vyřídí do konce března, ve hře je další zdržení. Veškeré smlouvy a dohody musí ještě potvrdit zastupitelé. Ti se přitom schází zpravidla jednou za měsíc, takže se celý proces natáhne. „Rád bych měl všechno hotové před dubnovým zasedáním,“ řekl Kratochvíl.

Je tak velmi pravděpodobné, že takzvané Janáčkovo kulturní centrum dělníci nezačnou stavět ani do podzimních komunálních voleb a filharmonici místo prací na novém sále budou dál pozorovat stejnou šedou betonovou desku.

GLOSA: Kdo proběhne jako první cílovou páskou?

Čtyřletý závod v podobě volebního období brněnské koalice se blíží do finiše a drama vrcholí. Kdo bude první v cíli a kdo se tak skutečně bude bít v prsa, že dokázal ještě před komunálními volbami slavnostně poklepat na základní kámen zásadní stavby ve městě? Bude to ODS s projektem hokejové arény na výstavišti, lidovci s atletickou halou u bohunického kampusu, nebo snad Piráti s koncertním sálem?

Je jasné, že na začátku měli závod dobře rozběhnutý právě lidovci a těsně jim dýchali na záda Piráti. Jenže občanští demokraté nasadili takové tempo, že oba své soupeře v poslední zatáčce předběhli. Lidovci přitom měli z předchozího závodu, tedy minulého volebního období, dobrou výchozí pozici. Na atletickou halu ovšem dodnes nezískali dotační peníze od státu, bez nichž vedení Brna nechce sportovní stánek stavět. Zahájení stavby za 850 milionů se tak už téměř tři roky odkládá.

Piráti s koncertním sálem měli sice podchycené peníze, jenže dodnes už dva roky „ladí jen detaily“, a tak je stavba taky v nedohlednu. ODS se v tuto chvíli se svou hokejovou arénou suverénně drží na špici. Otázkou však je, zda svůj strhující výkon nepřepálila a do cíle doběhne. Její zástupci totiž stále nedali jasnou odpověď, kde chtějí vzít astronomickou sumu čtyř miliard korun, které hala spolyká. Většinu pokryjí úvěry a dotace, miliarda ale pořád visí někde ve vzduchu.

Možná se ptáte, kde je ČSSD jako posledního partner brněnské koalice. Já na ni nezapomněl, ona se zapomněla sama už někde v polovině trati, když nedokázala zásadními kroky posunout dopředu výstavbu velkého množství bytů, které v Brně dlouhodobě chybí. - Marek Osouch

Autor:
  • Nejčtenější

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladík zpívá jako Karel Gott. Ale nechci se do něj stylizovat, říká

Vyrůstal v hudební a divadelní rodině a jeho celoživotním vzorem se stal nejúspěšnější český zpěvák Karel Gott, od...

Převrácená sanitka dřela o asfalt až to jiskřilo, nehodu zachytila kamera

Poblíž centra Brna ráno havarovala houkající sanitka, která mířila za pacientem. V ulici Cejl do ní nabourala dodávka a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyprahlou jižní Moravu může spasit kanál z Dunaje, s nápadem přišlo Rakousko

Premium Voda z nečekaného zdroje se může v budoucnu objevit na jihu Moravy. Odborníci totiž pracují s myšlenkou na přivedení...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Mladík dobíhal tramvaj, té v protisměru si nevšiml. Po srážce je těžce zraněný

Celým tělem ležel mladý muž zaklíněný pod těžkou tramvajovou soupravou, která ho v pondělí odpoledne srazila u zastávky...

Nekácejte stoleté stromy! Aktivisté přinesli před sídlo lesníků makety pařezů

Skupina aktivistů z hnutí Greenpeace dnes protestovala proti kácení starých porostů před sídlem státních Lesů ČR v...

Všeobecné vzdělání hraje prim, na jihu Moravy doplní i nahradí to oborové

Až příští školní rok vyrazí jihomoravští žáci do tříd, na Střední průmyslové škole Edvarda Beneše v Břeclavi třicítka z...

Jižní Morava bojuje s komářími kalamitami, odvracet je chce i s pomocí dronů

Komáři sice s aktuálně přicházejícím podzimem a chladnějším počasím nejsou takovým tématem. Na jižní Moravě se ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...