Referendum o nádraží v termínu voleb nebude, soud odmítl i druhou žalobu

  16:23aktualizováno  16:23
Padla i poslední šance aktivistů a politiků snažících se svolat při říjnových komunálních volbách referendum o budoucí poloze brněnského hlavního nádraží. Spoléhali se na to, že ho po odmítnutí petice magistrátem příští týden nařídí vyhlásit krajský soud. Ten však už dnes jejich návrh odmítl.

Současná podoba brněnského Hlavního nádraží. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rozsudek se v případě tohoto návrhu aktivistů očekával až v pondělí, nakonec padl už dnes. A příznivce referenda nepotěšil. Dle odůvodnění totiž senát návrh zamítl, protože byl podán předčasně.

Aktivisté se obrátili na soud 3. září, den poté, co se vyhlášením referenda odmítli zabývat městští zastupitelé na svém jednání. A to proto, že dostali jeho návrh jen o den dříve. A soudce se přiklonil na stranu magistrátu s tím, že zastupitelstvo nemohlo o návrhu rozhodovat tak rychle, protože nemělo dostatek času na ověření, zda splňuje návrh všechny náležitosti.

Boj o referendum

Aktivisté svůj první návrh na referendum odevzdali na začátku srpna. Úředníci však z petice vyškrtali podpisy lidí, jež nenašli v registru obyvatel. K vypsání referenda, tak chyběla necelá třetina z potřebných 18 a půl tisíce podpisů.

Přípravný výbor následně napadl postup magistrátu u soudu. Ten 10. září rozhodl, že zhruba tisíc podpisů mohlo být vyřazeno neoprávněně, což by však k vypsání referenda nestačilo.

Další archy se zhruba 5 800 podpisy dodal přípravný výbor referenda 1. září. Jenže i z nich 11. září magistrát část podpisů vyřadil, k vypsání referenda jich nakonec chybělo asi 400

Soud by tedy mohl o referendu rozhodovat jedině, kdyby se jím zastupitelé odmítli zabývat i po uplynutí patnáctidenní lhůty na přezkoumání návrhu.

„S ohledem na rozsah doplnění původního návrhu (cca 5 800 nových podpisů) nelze konstatovat, že by jednodenní lhůta byla přiměřená k posouzení odstranění vad návrhu a postup Magistrátu města Brna byl obstrukční,“ píše se v odůvodnění.

Verdikt potěšil náměstka primátora zodpovědného za dopravu Roberta Kotziana (ODS). „Je to definitivní konec politickému zneužívání tématu přestavby železničního uzlu Brno,“ uvedl.

Krajský soud řešil návrh aktivistů z občanské koalice Referendum 2014 přednostně, tak aby rozsudek padl nejpozději 15. září.

Poté už by nebylo možné vyhlásit referendum v termínu komunálních voleb. Jedině při nich je totiž pravděpodobná vysoká účast nutná pro to, aby referendum bylo závazné.

Petice za referendum, poté co z ní magistrát dvakrát vyškrtal lidi, kteří se podepsali nečitelně nebo nejsou zletilými občany s trvalým bydlištěm v Brně, má asi 18 100 podpisů. K vypsání referenda je potřeba o 400 více.

Přípravný výbor má od čtvrtečního rozhodnutí sedm dnů na to, aby tyto podpisy sehnal. „Pokud se jim to podaří, může být referendum v listopadu,“ uvedl brněnský primátor Roman Onderka.

Aktivisté už potvrdili, že se pokusí nasbírat i zbývající podpisy, přestože referendum během voleb už nestihnout.

"Budeme nyní usilovat o získání bezvadného návrhu referenda. Chceme, aby magistrát či soud uznal, že jsme nasbírali podpisů dostatek. Zřejmě někdy po volbách pak budeme řešit, jestli referendum budeme chtít vyhlást v následujících měsících nebo až při krajských volbách za dva roky. První varianta je méně pravděpodobná," uvedl Miroslav Patrik z přípravného výboru. Podle něj ale do vývoje může po volbách zasáhnout nová koalice.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček skončí v čele boskovické nemocnice.

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Najdete na iDNES.cz