Brno po letech opět zmodralo, ODS se vrací na radnice městských částí

  10:58aktualizováno  10:58
Téměř dva týdny po volbách je jasné, že po propadu v roce 2014 získává ODS opět ztracené pozice na radnicích brněnských městských částí. Strana se už stala součástí sedmi koalic a další nejspíš přidá.

V brněnské ODS oslavují výsledek komunálních voleb, v nichž strana skončila druhá za ANO. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

S celkovým počtem sto zastupitelských křesel na „malých radnicích“ jsou občanští demokraté faktickým vítězem komunálních voleb v Brně. Získali totiž o víc než polovinu křesel více než před čtyřmi lety.

„Tam, kde jsme uspěli, jako například Brno-střed či Žabovřesky, je to reakce lidí na dopravní situaci. Jasně se ukázalo, že některé kroky stávajícího vedení ve vztahu třeba k rezidentnímu parkování byly prostě pojaty špatně,“ myslí si šéf brněnské ODS Robert Kerndl.

Podle něj se navíc straně podařilo vytěžit celostátní nárůst popularity po parlamentních volbách.

„Také volební kampaň jsme vedli korektně a z mého pohledu dobře,“ dodal Kerndl, který očekává razantní nárůst počtu radničních koalic s ODS. Už nyní jich je stejně jako v minulém volebním období, a to ještě zbývá dojednat dohody ve 13 městských částech.

Nejlépe je úspěch ODS vidět v největší městské části Brno-střed, kde měla – stejně jako třeba do velkého zastupitelstva – společnou kandidátku se Svobodnými. Po čtyřech letech v opozici, kdy ji předběhla hnutí Žít Brno a ANO, nyní zvítězila. Občanští demokraté v klíčové městské části opět získali ztracené pozice a výrazně si polepšili – místo sedmi zastupitelů jich teď mají 13.

Kompletní výsledky voleb v Brně najdete zde

O koalici tak vyjednává lídr kandidátky Vojtěch Mencl. „Uzavřeli jsme dohodu o spolupráci ODS, KDU-ČSL a ANO. Koaliční smlouva ještě podepsána není, v tuto chvíli připravujeme programové priority,“ uvedl Mencl, jehož otec Václav – povoláním také architekt – byl brněnským primátorem za ODS v letech 1990 až 1992.

Podle Mencla mladšího je pravděpodobné, že koaliční smlouvu strany uzavřou nejdřív příští týden. Až poté, co ji podepíšou politici ohledně vlády nad celým Brnem.

ODS na Brně-střed jedná o koalici i přesto, že mohla pokračovat ta stará – s hnutím Žít Brno, ANO, KDU-ČSL a Zelenými. „Jdeme do opozice,“ potvrdil zdejší lídr Zelených David Oplatek. Společně s nimi tam skončí také Žít Brno, Piráti a SPD.

ČSSD výrazně ztratila, ale některé bašty jí zůstaly

Ačkoliv po čtyřech letech v opozici bude brněnská ČSSD zřejmě znovu ve vedení celého města společně s ODS, KDU-ČSL a Piráty, její volební výsledek se nedá nazvat jinak než debaklem.

Dohodnuté koalice v Brně

 • Bohunice: KDU-ČSL + ČSSD, starosta Antonín Crha 
 • Brno-sever: SOL + KDU-ČSL + ANO, starosta Martin Maleček
 • Černovice: ČSSD + ANO + Patrioti + ODS, starosta Pavel Blažík
 • Ivanovice: ODS, starostka Jana Bohuňovská
 • Jundrov: SZ + Jundrováci, starostka Ivana Fajnorová
 • Komín: SZ + KDU-ČSL, starostka Milada Blatná
 • Královo Pole: ANO + ODS + KDU-ČSL, starostka Karin Karasová
 • Líšeň: ČSSD + ANO + ODS, starosta Břetislav Štefan 
 • Maloměřice a Obřany: KDU-ČSL + ČSSD + ODS + STAN, starostka Klára Liptáková
 • Medlánky: Občané + KDU-ČSL, starosta Michal Marek  
 • Ořešín: Společně + Hasiči, starosta Jan Levíček
 • Řečkovice a Mokrá Hora: ČSSD + ANO + ODS, starosta Marek Viskot
 • Starý Lískovec: ODS + KDU-ČSL, starosta Vladan Krásný
 • Žabovřesky: ANO + KDU-ČSL + ČSSD + SZ, starostka Lucie Pokorná
 • Žebětín: KDU-ČSL, starosta Vít Beran
 • Stále jednají: Bosonohy, Brno-jih, Brno-střed, Bystrc, Chrlice, Jehnice, Kníničky, Kohoutovice, Nový Lískovec, Slatina Tuřany, Útěchov, Vinohrady a Židenice.

Do velkého zastupitelstva získala jen šest procent hlasů. Na radnicích ztratila 48 zastupitelů z dosavadních 111 a vyhrála jen ve dvou větších městských částech nad 25 tisíc obyvatel.

Podařilo se jí ale udržet některé tradiční bašty – například Řečkovice, kde bude v čele staronový starosta Marek Viskot, Slatinu s Jiřím Idesem, Bystrc s Tomášem Kratochvílem, Brno-jih s Josefem Haluzou nebo Líšeň s Břetislavem Štefanem.

„Dnes podepíšeme koaliční smlouvu s ODS a ANO,“ potvrdil v úterý večer Štefan s tím, že podobná sestava řídila líšeňskou radnici už v minulém volebním období, ubylo jen hnutí STAN.

Starostou se také velmi pravděpodobně znovu stane Pavel Blažík (ČSSD) v Černovicích, kde tři strany včetně sociální demokracie získaly shodně po třech mandátech.

Naproti tomu celkově v Brně vítězné hnutí ANO si na radnicích polepšilo jen z 83 na 87 zastupitelů.

Hnutí ANO se tak podařilo udržet v čele třeba v Králově Poli, kde stávající starostka Karin Karasová dojednala koalici s ODS a KDU-ČSL hned druhý den po volbách, či v Židenicích, jež opět povede René Novotný. Nově pak zasedne v čele Žabovřesk starostka Lucie Pokorná.

Na svém zůstali po volbách také lidovci, kteří se mohli spolehnout na svoje tradiční městské části, jako je například Žebětín, kde dlouholetý starosta Vít Beran podruhé za sebou získal drtivou většinu osmi zastupitelů z jedenácti. V Bohunicích pak bude pokračovat staronový starosta Antonín Crha.

Veletoče v Komíně

Ani Zelení nakonec neztratili svoje dvě starostky – Ivanu Fajnorovou v Jundrově a Miladu Blatnou v Komíně. Obě ale budou v koalici s jinými stranami.

„Vzhledem k tomu, že většina je těsná, chceme utvořit koalici, abychom měli větší jistotu. Nejpravděpodobnější je současný koaliční partner Jundrováci,“ prohlásila starostka Jundrova Fajnorová, kde Zelení získali osm z patnácti zastupitelů.

Drtivě vyhrála volby i Blatná v Komíně, a to s 42 procenty hlasů. Jenže ještě v polovině minulého týdne se zdálo, že vítěz zůstane v opozici. Zeleným totiž do sestavení většiny v zastupitelstvu chyběl jeden klíčový hlas, na němž se dohodli s lidovci. Ostatní strany se pak ale domluvily spolu a obešly vítěze, přičemž zastupitel KDU-ČSL přeběhl k nim.

Dohodu o spolupráci tak hned minulé pondělí v noci podepsalo hnutí ANO, KDU-ČSL, ODS a místní hnutí Komín pro děti a sportovce. „Jenže ve čtvrtek v noci nám přišel mail od lidovců, že odstupují od koaliční smlouvy. A v pátek oznámili, že jdou znovu do koalice se Zelenými. Nevím, co lepšího jim bylo nabídnuto,“ popsala překvapivý zvrat Kateřina Jarošová, jednička hnutí ANO.

A dodala, že když strany sestavovaly širokou koalici těsně po volbách, kopírovala situaci na městě.

Vokřála sousedé do zastupitelstva nepustili

Odcházející brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) neskrývá zklamání, že jeho hnutí ostatní strany obešly. Jednoho nemilého překvapení se ale dočkal už pár hodin po konci komunálních voleb.

Ukázalo se totiž, že se nedostal do zastupitelstva městské části Brno-Kníničky, kde bydlí. Ačkoliv byl jedničkou kandidátky s názvem Pro Kníničky, místní dali raději přednost druhé v pořadí a současné místostarostce Haně Juránkové.

Podle Vokřála mohlo mít na jeho neúspěch v Kníničkách vliv i to, že když byl zvolený do zastupitelstva naposledy, křesla se vzdal a to mohlo voliče zklamat. „Slíbil jsem jim, že pokud budu zvolen tentokrát, mandát si nechám. Vyložili si to ale po svém, nezvolili mě. Na tak malé části, jako jsou Kníničky, se můj životní osud úplně nezlomí,“ pousmál se Vokřál.

Podle starosty Martina Žáka (Za Kníničky) se v části, kde žije asi tisíc lidí, pravidelně hodně křížkuje. „Na jedné kandidátce se dostal do zastupitelstva člověk z pátého místa, další lídryni přeskočil až třetí v pořadí. Nikdo tak nemá nadpoloviční většinu,“ řekl starosta.

Dodal, že místní Vokřála volili spíše do městského zastupitelstva, protože do něj získal nejvíc preferencí v Kníničkách právě primátor. „Rádi by ho viděli pravděpodobně na vyšší komunální úrovni,“ myslí si Žák.

Autoři: ,

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Pytlák skolil jelena za stovky tisíc, čtrnácteráka nechal na místě

Neznámý pytlák v oboře na Břeclavsku zastřelil trofejního jelena. Tělo ze zatím...

Mrtvolu trofejního jelena čtrnácteráka zastřeleného pytlákem nalezli v pondělí odpoledne správci obory na Břeclavsku....

Pomoct s pátráním po syslech může i veřejnost, prozradí je třeba pískání

Sysel obecný.

S jarem nedávno skončil i zimní spánek syslů. Do terénu proto vyrazili výzkumníci, kteří po tomto kriticky ohroženém...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Najdete na iDNES.cz