Koho zvolit? Strany v Brně mají ve volebních programech stejné sliby

  7:19aktualizováno  7:19
Město bez dopravních zácp, dostatek míst ve školkách a školách, stovky nových bytů a boj proti suchu. MF DNES srovnala volební programy stran kandidujících v Brně v komunálních volbách. Téměř všechny se shodují.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Zatímco před minulými komunálními volbami byly hlavními tématy vyhrocené kampaně všech stran přesun hlavního vlakového nádraží a stavba fotbalového stadionu za Lužánkami, teď nabízejí voličům v Brně úplně jiná témata.

Podle analýzy volebních programů, kterou provedla redakce MF DNES, je ale ve většině klíčových oblastí nabídka skoro všech stran prakticky stejná. Volič tak má skoro jistotu, že ať zvolí kohokoliv, měla by přibýt místa ve školkách a ve školách, postaví se koncertní sál a zimní stadion či družstevní byty.

Podle politiků to znamená, že si všechny strany uvědomují, co Brňany trápí, a chtějí to řešit.

„Volební programy v komunální politice nemůžou být střetem ideologií. Definují se problémy, které město má, a k nim se dosazují koncepty řešení. Okruh problémů zpravidla vidí strany velmi podobně a návrhů řešení, zvlášť na kardinální věci, se taky moc nenabízí,“ myslí si Oliver Pospíšil, lídr ČSSD.

Několik horkých letních sezon v rozpáleném městě tak přinutilo strany převzít část agendy, která byla až dosud vyhrazena pouze Zeleným.

„Brno by mělo rozjet dotační programy na podporu zelených střech, protože rozdíl teplot mezi normální a zelenou střechou je až čtyřicet stupňů,“ navrhuje lídryně Zelených Jasna Flamiková, společně s lepším využitím dešťové vody či výsadbou nových stromů.

Stejná slova lze najít ale i v programu KDU-ČSL, které začalo považovat boj proti suchu za jednu ze svých priorit. Lidovci navrhují, že prosadí dotace na nádrže pro zachytávání dešťové vody u domů.

„Říkám otevřeně, že při vyjednávání o budoucí koalici si řekneme o životní prostředí,“ prohlásil náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL), který je lídrem kandidátky.

Na přetřes jdou opět místa ve školkách

Už teď se mohou voliči spolehnout, že v příštích letech vyroste v centru nový koncertní sál. Vybudování Janáčkova kulturního centra slibují totiž velké strany, které spolu mohou složit koalici: ČSSD, ODS, ANO i lidovci.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

A participativní rozpočet, kdy obyvatelé města hlasují o tom, jak se má využít část peněz z rozpočtu, dokonce za svůj přijaly všechny strany, které jsou dnes v zastupitelstvu. 

Je pro něj ale i SPD, která má šanci se do zastupitelstva dostat a participativní rozpočet zahrnuje pod přímou demokracii, již hodlá prosadit i na úrovni města. Stejně tak všechny strany slibují nové cyklotrasy.

Jako před minulými volbami chtějí také všichni zajistit dostatek míst pro děti ve školkách. Především v centru města nemají šanci se do mnoha školek dostat děti, které oslaví tři roky až na podzim.

Tento bod se dostal i do programového prohlášení první koalice. V druhém se před dvěma lety už ale neobjevil. Ukázalo se, že město nebuduje kapacity tak rychle, aby koaliční strany svůj slib splnily.

Za pár let mají být v Brně tisícovky nových bytů

Voliči se ale mohou těšit na výstavbu nových bytů, jak obecních, tak družstevních. Zatímco před čtyřmi lety to nebylo vůbec téma, teď politici reagují na dramatickou situaci s bydlením v Brně, kdy cena bytů i nájmů stoupá tempem kolem patnácti procent ročně a hlavně mladé rodiny mají problém sehnat bydlení.

„Jestli se něco za ty čtyři roky změnilo, tak to, že eskaloval problém s bydlením. Nové byty se nestaví a v kombinaci s dostupností hypoték to znamená, že nabídka nereaguje na velkou poptávku,“ myslí si Pospíšil. Piráti a Zelení i proto rovnou slibují výstavbu tisícovky bytů v příštích pěti letech.

Co všichni slibují

 • Janáčkovo kulturní centrum / koncertní sál: všechny nynější strany v zastupitelstvu.
 • Zimní či multifunkční stadion, pravděpodobně na výstavišti: ČSSD, ANO, KSČM, Piráti, KDU-ČSL.
 • Oživení nábřeží Svratky a Svitavy: ANO, KDU-ČSL, Zelení.
 • Brno jako hlavní evropské město kultury v roce 2028: ČSSD, KDU-ČSL.
 • Obnova privatizace městských bytů: TOP 09, ODS.
 • 1 000 nových městských bytů do pěti let: Piráti, Zelení.
 • Kolejový diametr na nové nádraží: TOP 09, ČSSD, ANO, Žít Brno, Piráti, Zelení, KDU-ČSL.
 • Bezplatná šalinkarta: Zelení, KSČM.
 • Rozšíření kapacit školek: všechny nynější strany v zastupitelstvu.
 • Dokončení velkého městského okruhu: TOP 09, ANO, KDU-ČSL, Žít Brno, ODS, Zelení, SPD.
 • Participativní rozpočet: všechny nynější strany v zastupitelstvu plus SPD.
 • Více otevřít areál výstaviště veřejnosti: ODS, ANO.
 • Prodloužení tramvajových tratí na Kamechy, na Lesnou, do Líšně a do kampusu: ČSSD, TOP 09, ANO, Žít Brno, KDU-ČSL.

Za velký problém považují strany dopravu. Všechny až na hnutí ANO slibují změny v rezidentním parkování, které v nynější podobě prosadilo právě toto hnutí. A všichni včetně něj slibují masivní výstavbu parkovacích domů a odstavných parkovišť, kterých se nedostává zvlášť po zavedení rezidentního parkování.

Dokončit se také mají už rozpracované plány na prodloužení tramvajových tratí do bohunického kampusu, Líšně, na Lesnou či na Kamechy.

Úplně všechny kandidující strany, které mají šanci se dostat do zastupitelstva, také slibují dokončení velkého městského okruhu. To ale má přitom v gesci Ředitelství silnic a dálnic a město nemůže rychlost výstavby nijak výrazně ovlivnit kromě přípravných prací.

„I když je zde hlavním investorem stát, město Brno se podílí výstavbou doplňkové infrastruktury, jako jsou chodníky, veřejné osvětlení nebo nové vedení linek MHD. Bude to investice za zhruba patnáct miliard korun,“ uvedl brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) pro web volebnilavicka.cz, který nabízí porovnání volebních programů jednotlivých stran.

Evergreenem zůstává brněnské nádraží

Lepší koordinaci uzavírek tak, aby nekolabovala doprava v zácpách, jako je to pravidlem v posledních letech, navíc chtějí prosadit TOP 09, ODS, KDU-ČSL, hnutí Brno+ a KSČM. A zatímco byl ústředním tématem minulých voleb přesun nádraží, který nakonec zastupitelé odhlasovali, letos strany řeší, jak se k němu cestující dostanou.

ČSSD, hnutí ANO, Žít Brno, Piráti a Zelení chtějí kolejový diametr, jejich návrhy se liší jen v tom, jestli má vést nad zemí, či pod zemí a jestli má po kolejích k budoucímu novému nádraží jezdit vlak, nebo tramvaj.

A pokud se voliči rozhodnou pro Zelené či KSČM, mohou se těšit na městskou hromadnou dopravu zdarma. Zatímco sociální demokraté slibují „jen“ šalinkartu za polovinu.

 • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

 • Další z rubriky

Z projíždějícího auta někdo vystřelil vzduchovkou, mladíka zasáhl do nohy

Nenadálý výstřel ze vzduchovky zasáhl minulý pátek krátce před půlnocí mladíka, který postával se svými známými na...

Jedno místo za 300 tisíc. V Brně chtějí uklidit auta do skeletových domů

Jednoduchý betonový monolit založený na pilotech a umístěný přímo mezi paneláky. Za ideálních podmínek navíc zapuštěný...

Z převráceného kamionu na Znojemsku utekli býci, jeden byl rozzuřený

Jako na dobytčím trhu to dnes po poledni vypadalo u Moravského Krumlova na Znojemsku. Poblíž silnice tu pobíhalo...

V Brně spouští léčbu rakoviny „na míru“, správný postup napoví geny

Brněnští onkologové prozkoumají speciální analýzou tkáně stovky genů. Poznají z nich ty rakovinotvorné a přesně na ně...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz