KOMENTÁŘ: Neber úplatky, nebo se zblázníš

  9:32aktualizováno  9:32
Brněnskou ODS decimuje úplatkářský skandál. Zatčení starosty Brna-Žabovřesk Aleše Kvapila a šedé eminence strany a bývalého tajemníka radnice Brno-střed Radovana Novotného kvůli korupci stranu i její členy doslova ruinuje. A to i když si našla v pondělí večer za Kvapila náhradu.

Aleš Kvapil a Radovan Novotný. | foto: Archiv

Nebude ho zastupovat při přebírání úplatků, ale na teoreticky volitelném šestém místě kandidátky strany pro blížící se volby první kategorie. Kauza však nabírá stále větší paranoidní obrátky.

Mirek Topolánek, šéf strany a lídr jihomoravské kandidátky, se nechal už na začátku aféry slyšet, že za akcí tuší sociálními demokraty do vlády nominovaného ministra vnitra Martina Pecinu.

Předseda brněnské ODS Pavel Blažek

Brněnští občanští demokraté, hlavně jejich šéf Pavel Blažek, mluví otevřeně o odvetných akcích odstraněného stranického bosse Milana Venclíka a jeho "páté koloně v ODS".

Blažek dokonce v pondělí varoval dopisem členy brněnské ODS před dalšími řízenými provokacemi. Mezi jeho řádky se dalo číst upozornění, aby nedělali to co Kvapil a nenechali se chytit jako Novotný (více ZDE).

očima

Karel ŠkrabalKarla Škrabala

vedoucího brněnské redakce
MF DNES

Přes informační embargo lze poskládat, že se nejnovější brněnský korupční příběh odehrál podle všeho takto: firma chtěla postavit v Brně-Žabovřeskách moderní polyfunkční objekt a tehdejší starosta Kvapil si řekl o úplatek (poslední verze je jeden milion korun).

Podnikatelé to nahlásili na příslušná místa a policie spustila akci, na jejímž konci byl zadržený prostředník Novotný s označenými penězi a další usvědčující důkazy, jako například telefonní odposlechy.

Pokud to tak opravdu bylo, tak pozitivním vyzněním je, že se našli podnikatelé, kteří se ozvali.

Korupce nebo provokace?

Pro čelní politiky ODS je výhodné kalit vodu paranoidními vizemi o řízených provokacích a podobných komplotech. A řadovým členům se to poslouchá lépe než ryzí skutečnost, že jejich kolegové, se kterými roky sedávali na stranických sněmech, jsou zkorumpovaní lumpové.

Nemluvě o tom, že už vůbec nechtějí připustit možnost, že korupce je třeba na komunální úrovni v ODS systémový problém. A nejenom v ODS.

Pro bláznivé paranoidní teorie však jedna skutečnost mluví. Kvapil i Novotný měli dlouhou dobu z hlediska korupce v Brně tak špatnou pověst, že případní provokatéři nemohli zacílit lépe.

Úplatky se neberou

Ano, na hledání viny a odsuzování lidí máme soudy. Na to je třeba pamatovat. Ale naše žití je už dávno rychlejší než váhavé rozhodování soudních institucí. Pokud se brněnská korupční kauza před soud vůbec dostane (pokud ne, tak by to byla hodně velká blamáž), vyjde to zcela jistě před nějaké volby.

Ať před ty letní či podzimní, bude dost prostoru pro kalkulování, komu se to hodí do krámu. Na některé se bude svádět, že to tak naplánovali schválně, jiní se budou důležitě tvářit, že tahají za špagátky, i když táhnou tak leda kačera.

Hlavně že dělají rachot. Ve všem tom kraválu je třeba si znovu a znovu opakovat, co se opravdu stalo. Někdo vzal úplatek, a úplatky se neberou.

Nejčtenější

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hokejové Brno hlásí posilu, přivábilo zkušeného obránce Michálka

Obránce Zbyněk Michálek při tréninku českých hokejistů  v Praze před Channel...

Hokejisty Komety Brno posílil šestatřicetiletý obránce Zbyněk Michálek. Dlouholetý hráč NHL a držitel dvou medailí z...

Brzký konec elegána. Ale splnil jsem si všechno, tvrdí Holek

Mario Holek

Z Brna, které jej před jedenácti lety vystřelilo do fotbalového světa, to Mario Holek dotáhl až do národního týmu. Ve...

Brno otevře na dolním nádraží další čekárnu, vytvoří ji osm kontejnerů

Novou čekárnu na brněnském dolním nádraží má tvořit osm mobilních kontejnerů.

Okolí dolního vlakového nádraží v Brně, které nyní používají tisíce lidí denně kvůli roční výluce hlavního nádraží,...

Další z rubriky

Policie na Břeclavsku řeší vraždu, ženu k činu údajně navedla mrtvá matka

Ilustrační snímek

Policisté na Břeclavsku vyšetřují vraždu, která se stala minulý týden. Obvinili z ní ženu, která podle dostupných...

Mladíci chtěli projet brodem, hasiče volali ze střechy auta v řece

Auto i s posádkou vyprošťovali hasiči z řeky Dyje.

Dva mladíci se v sobotu pokoušeli autem projet brod na Znojemsku. Uvázli ale uprostřed řeky Dyje. Na pomoc jim musely...

Chci otevřít Provázek režisérům i dalším divákům, plánuje nová principálka

Umělecká šéfka Divadla Husa na provázku Anna Davidová.

Velké plány má nová principálka brněnského Divadla Husa na provázku Anna Davidová. Jako umělecká šéfka nastoupila na...

Najdete na iDNES.cz