Komár pisklavý přenáší západonilskou horečku. Před jeho přemnožením v barelech...

Komár pisklavý přenáší západonilskou horečku. Před jeho přemnožením v barelech na dešťovou vodu letos odborníci varují. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Do lužních lesů jen s repelentem, radí hygienici. Komáři jsou na vrcholu

  • 0
Aktivita samiček kalamitních druhů komárů dosahuje vrcholu a na některých místech má charakter lokální kalamity. Platí to o lužních lesích po celé jižní Moravě. Lidé by si tak měli dobře promyslet, kam se vydají na výlet. Hygienici totiž doporučují omezit pobyt v lese jen na nezbytně nutnou dobu a rozhodně se tam nevydávat bez repelentu.

Lokální kalamitu hygienici zaznamenali hlavně na Břeclavsku. Konkrétně například v Kančí oboře u Břeclavi, kde zůstávají vodnaté plochy po zaplavení lesa. 

„Dospělci komárů se zde vyskytují ve velkém množství, aktivita samiček dosahuje vrcholu,“ informovala Michaela Němečková z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Brně.

Potíže s komáry mohou mít lidé i v oboře Obelisk mezi Lednicí a Podivínem. A také v oboře Soutok za Břeclaví a Lanžhotem. Tam potrápí návštěvníky rovněž kousavé muchničky.

„V oblasti okolí Pohanska byl výskyt dospělců komárů zaznamenán v malém množství, výraznější je zde nyní výskyt dospělců muchniček. V oblasti soutoku řek Moravy a Dyje však výskyt dospělců dosahuje vrcholu a situace má charakter lokální kalamity,“ upozornila Němečková. Lidé by se podle ní měli vyhnout také Drnholeckému luhu poblíž soutoku řek Jevišovka a Dyje.

Většinu z těchto míst přitom nedávno odborníci ošetřili přípravkem VectoBac, který měl larvy komárů zlikvidovat na zhruba 50 hektarech vodních ploch. I díky tomu by mělo v následujících dnech komárů v lesích ubývat.

Zato se začínají úspěšně líhnout komáři pisklaví v nádobách s vodou u domů. Komár, který obtěžuje hlavně ve večerních a nočních hodinách, může zalétávat i do bytů. Právě tento druh je přitom schopen přenášet virus západonilské horečky

„Přestože se toto onemocnění na našem území vyskytuje zcela ojediněle, je třeba se před tímto druhem komára chránit. Nutná je ochrana obydlí a při pobytu na zahradě či v přírodě použití osobních repelentů. Menší plochy lze ošetřit prostorovými 3D repelenty. Snížit pravděpodobnost líhnutí tohoto komára lze též uzavřením nádob s vodou,“ uvedla hygienička.