Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

  8:27aktualizováno  8:27
Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut, který přinese objížďka kvůli opravě mostu přes nádrže.

Sto dvacet metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním stavu. | foto: MAFRA

Silničáři už před pěti měsíci zjistili, že most přes nádrž Nové Mlýny na tahu I/52 je v havarijním stavu. Aby zmírnili jeho zatížení, zavedli na něm kyvadlový provoz, kvůli kterému se tvoří dlouhé kolony a část řidičů raději hledá objízdnou trasu přes okolní obce.

Začátek velmi náročné opravy 120 metrů dlouhé stavby poblíž Pasohlávek je ale zatím v nedohlednu. Přesto se dělníci na most podívají už na podzim, v říjnu musí zpevnit jeho povrch. Ještě na podzim by pak mohla začít také stavba provizorního mostu, tisíce aut projíždějící přes havarijní most pak budou několik dní proudit vesnicemi v okolí nádrží.

Kdy dojde přímo na generální opravu mostu, ale ještě na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) říct neumí. „V současnosti zpracováváme projektovou dokumentaci a projednáváme ji s dotčenými orgány,“ upřesnila mluvčí firmy Nina Ledvinová.

V říjnu by na základě této dokumentace mělo ŘSD žádat o stavební povolení. Podle informací MF DNES je nejbližším možným termínem zahájení prací leden či únor příštího roku.

Stavba dočasného mostu souvisí s tím, jak půjdou administrativní přípravy. Mělo by jít o mostní konstrukci MMT 100, přezdívanou Mamut. Během její stavby bude muset být I/52 přes nádrž úplně uzavřena. Šest obcí, jichž se pak objížďka dotkne, se proto připravuje už dnes.

Doprava v obcích zhoustla už o prázdninách

Například v Dolních Dunajovicích radnice vyzvala majitele domů, které jsou v těsné blízkosti objízdné trasy, aby si je řádně nafotili kvůli případnému uplatnění náhrady škody.

Zvýšená bezpečnostní opatření připravuje i zdejší základní škola, kolem níž auta budou jezdit. „Děti nebudou chodit hlavním vchodem od silnice jako obvykle. Vozovka je tady úzká, musíme myslet na jejich bezpečnost,“ říká starosta Dolních Dunajovic Josef Hasník (nez.).

Už o prázdninách doprava v obcích zhoustla. Hlavně místní tudy most objížděli, aby se vyhnuli dlouhým kolonám, které před semaforem vznikaly. „Vadí nám to. Hlavně v určitých hodinách je provoz silný. Ale jakmile tudy bude odkloněna veškerá doprava, povlečou se tudy auta krokem,“ myslí si Hasník.

ŘSD podle něj připravuje dvě objízdné trasy. V jednom směru pojedou auta přes Pasohlávky, Brod nad Dyjí a Dolní Dunajovice, v opačném pak přes Březí, Dobré Pole a Drnholec.

Ještě v říjnu musí silničáři na mostě také zpevnit povrch. Mostu, kde se už přes čtyři měsíce jezdí kyvadlově, totiž dává hustá doprava pěkně zabrat. Ještě před pár dny byly ve spojích hluboké díry, do nichž se kola aut nepříjemně propadala. Ty silničáři provizorně „zalátali“ a pokračovat chtějí i v následujících týdnech.

„Náhradní“ most čeká i Břeclav, bude mít i cyklostezku

Po provizorní lávce přitom nebudou řidiči jezdit jen přes Nové Mlýny. Další vyroste také na silnici I/55 v Břeclavi – přimkne se k chátrajícímu mostu přes odlehčovací rameno Dyje mezi Břeclaví a místní částí Poštorná. Ten je jedinou spojnicí, přes kterou se dá dostat z jednoho konce Břeclavi na druhý. Jenže je v havarijním stavu.

„Nový most bude rozšířen na plánovaný třípruh, nebude se opravovat na etapy, ale vedle stávajícího mostu bude na povodní straně postaveno po dobu rekonstrukce plnohodnotné mostní provizorium s osvětlením. Bude široké asi osm metrů a umožní obousměrný provoz. Na levé straně ve směru do Poštorné bude samostatný chodník, který bude sloužit chodcům i cyklistům, na pravé straně bude zavěšená samostatná cyklostezka,“ uvedl místostarosta Břeclavi Svatopluk Pěček (ANO).

Na opravy si lidé ovšem ještě počkají. Příští rok se ŘSD teprve pustí do nezbytného povolovacího procesu. V roce 2020 přijdou na řadu přeložky inženýrských sítí, které dnes vedou konstrukcí mostu, ale nově povedou pod korytem řeky. Následně bude vybudováno mostní provizorium, na jaře 2021 by měla být zahájena vlastní rekonstrukce mostu.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Další z rubriky

VIDEO: Do chodby vlétlo padesát netopýrů, schovali se za světla i hydrant

Do chodby vlétlo přes padesát netopýrů

Do všemožných úkrytů se snažilo schovat hejno netopýrů, které vlétlo do chodby výškového domu v Brně. Strážníci...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Lidé zahlcují záchranku, volají ji i kvůli puchýřům nebo kocovině

ilustrační snímek

Před rokem dostali záchranáři v Brně posádku navíc, ale ani to už nestačí. Výjezdů totiž neustále přibývá. Lidé si...

Najdete na iDNES.cz