Kolem případu uplácení panuje řada nejasností

  19:00aktualizováno  19:00
Měsíc poté opřádá korupční aféru bývalých členů brněnské ODS Aleše Kvapila a Radovana Novotného síť dohadů. Existuje několik teorií, jak došlo k tomu, že se protřelá štika Novotný nechal chytit s milionem v igelitce.

Policie odváží do vazební věznice obžalovaného Aleše Kvapila (vlevo) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Proč se nechce věřit jednoduchému příběhu: firma chce stavět - politik chce úplatek - firma to oznámí policii - policie politika zadrží? Pár věcí v něm totiž nesedí.

Nelogická suma

První informace o výši úplatku hovořily o 4,1 milionu. Novotný přebral jeden, zda měli politici a podnikatel domluveno předání dalších tří milionů, není jisté. Mlčí i vyšetřovatelé. Hned několik vlivných lidí z ODS, ale i Novotného spolupracovníků se však sumě 4,1 milionů podivuje.

Je nelogická a není na první pohled navázaná na žádnou jinou částku, například cenu projektu nebo objem investice. Není zřejmé, proč není zaokrouhlená na celé miliony. Také je podezřelé, že by zkušený politik Novotný přebral úplatek přímo u uplácejícího doma v igelitce.

Vznikla proto teorie, že Jiřího Štopla z firmy Sono Records a Novotného někdo seznámil a ujistil je, že se "můžou bavit normálně". V překladu to znamená, že se dá otevřeně domluvit na úplatku. Většina politiků je přesvědčená, že kauza byla vyprovokovaná.

Vydání nic nebránilo

Štopl chtěl na pomezí dvou městských částí stavět multifunkční dům. Pozemek je jeho, stavba už měla ukončené územní řízení, část procesu, do které mohou politici nejsnáze vstupovat. Vydání stavebního povolení nic nebránilo. Jak tedy mohl Aleš Kvapil s Radovanem Novotným zkomplikovat výstavbu Sonocentra?

Fakta o kauze

11. února 2010 zatýkají policisté starostu Žabovřesk Aleše Kvapila (ODS) a vlivného člena brněnské ODS Radovana Novotného. Jsou podezřelí z převzetí úplatku.

Podnikatelé Jiří Štopl a Petr Hoskovec z firmy Sono Records uvádějí, že po nich politici chtěli peníze za to, že nebudou komplikovat stavbu Sonocentra.

13. února rozhodl soud o jejich vazbě kvůli ovlivňování svědků.

15. února vyloučila výkonná rada ODS oba muže ze strany.

16. února Kvapil rezignuje na post starosty.

18. března proběhne neveřejný výslech Novotného a Kvapila na Krajském soudě v Brně.

Státní zastupitelství totiž požádalo, aby soud rozšířil důvody pro vazbu. Ta by pak mohla trvat i poté, co policie vyslechne všechny svědky.

"Nijak," přiznává Richard Kocman, prostředník mezi firmou Sono Records a žabovřeskou radnicí.

"Starosta se sice mohl ve stavebním řízení odvolat, ale to není potíž. Stejně by to bylo zamítnuto. Představa jejich komplikace byla vysněná," myslí si.

Štopl není měkká povaha, která by se zhroutila z falešných výhrůžek politiků. Je tedy podezřelé, že by jim na předání úplatku kývl. Ale stejně tak platí, že Kvapil a Novotný nejsou naivní politici, kteří by požadovali úplatek, aniž byměli na investora "páku".

Kocman si nicméně myslí, že jsou. "Prostě si řekli o úplatek, ale neviděli si přitom na špičku vlastního nosu. Ale investor je tak bohatý, aby si mohl dovolit před nikým nepoklonkovat," uzavírá.

Proč Platinium?

V rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl Jiří Štopl ze Sono Records, že kauza souvisí nejen se Sonocentrem, ale i se sousední administrativní budovou Platinium. Jenže Platinium má už tři roky jiného majitele. Někteří politici si proto myslí, že se Štopl snaží odvést záměrně pozornost jinam.

ČSSD mlčí

Část ODS si myslí, že roli nehraje jen stranická linie, ale i ČSSD. I proto, že v ODS těsně před volbami probíhá jedna z největších korupčních kauz a sociální demokraté svorně mlčí. Jak primátor Roman Onderka, tak hejtman Michal Hašek.

"Je to jejich věc," omezil se Hašek. Stačí přitom, s nadsázkou řečeno, špatný úsměv občanského demokrata a ČSSD rozesílá na všechny strany tiskové zprávy.

Autoři:

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Příliš hluční návštěvníci. Obyvatele Valtic dráždí nájezdy turistů

Zámek Valtice

Obyvatelé Valtic se peticí postavili proti záměru zpřístupnit zámecký park dalším vchodem. Bojí se, že v ulicích, kde...

Vepřo knedlo zelo ve formě zmrzliny neprošlo, ale plísňový sýr boduje

Alžběta Floriánová a Aneli Mrázová (na snímku) nabízí své Brnuky na Zelném...

Lidé na jižní Moravě zaplatí za originální zmrzlinu i 55 korun. Zákazníky lákají hlavně kvalitní suroviny a neobvyklé...

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR MONTÁŽE NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz