Koaliční jednání v Brně. Piráti posilují, Vokřál válčí s ODS

  10:19aktualizováno  10:19
Vznikající čtyřkoalice, která chce vládnout Brnu, dnes představí koaliční smlouvu. Piráti dostanou na starost majetek města, v radě nakonec obsadí tři místa a navíc získají i uvolněného zastupitele.

Současný brněnský primátor Petr Vokřál. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Už dva týdny jednají ODS, lidovci, Piráti a ČSSD o finální podobě brněnské koalice pro příští čtyři roky. Po několika odkladech konečně zveřejní koaliční smlouvu. Společně s ní odtajní také jména nových brněnských radních i oblasti, které dostanou na starosti.

Už nyní je však jasné, že oproti začátku vyjednávání si v počtu funkcí výrazně polepší Piráti. Původně měli získat jen dvě křesla v radě, včetně postu náměstka primátora pro jejich lídra Tomáše Koláčného. Nicméně situace se změnila. Dokázali získat podobné obsazení, jaké jim „po převratu“ nabízel současný primátor Petr Vokřál (ANO).

Čtyři radní tehdy odmítli. „Nyní máme vyjednány tři pozice v radě, včetně druhého náměstka, s gescemi v oblasti majetku, kultury a participace, strategie a analýzy dat. K tomu jsme získali uvolněného zastupitele pro oblast informačních technologií,“ prozradil Koláčný.

Přesto je u Pirátů spojení hlavně s brněnskou ODS stále velmi výbušné téma, a to už nejen v místní buňce. Debaty o možné spolupráci přerostly i na celostátní internetové fórum strany, kde dokonce jeden z členů založil anketu s názvem „Nedoporučení koalice s ODS v Brně“. Jedním z hlavních důvodů je budoucí primátorka Markéta Vaňková a její spojení s exekučním byznysem i vazby na exministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) (více zde).

V době uzávěrky však s odmítnutím koalice souhlasila ani ne čtvrtina hlasujících. Také proto si Koláčný z výzvy těžkou hlavu nedělá. „V povolební strategii máme zapovězené jednání jen s KSČM a SPD. Pokud by se brněnská členská základna domnívala, že tyto mantinely mají být změněny, má prostor, ale dosud k tomu nedošlo,“ uvedl k možnému konci jednání s ODS.

Kritika se snáší i přímo na Koláčného a vyjednávací tým, že o situaci v Brně dostatečně neinformují. Všechna setkání ani nejsou zapsaná v evidenci kontaktů, kterou Piráti chtějí dávat najevo svou transparentnost. Třeba zpráva o větším počtu radních se objevila až v noci z neděle na pondělí, když pirátský lídr reagoval na vznik ankety.

„Můžeme den po dni informovat, že jsme se bavili o programu, že budeme pokračovat a že jsme na jednání dostali vodu. Schůzky do evidence dopíšu, ale v tuto chvíli jsem velmi časově vytížen, a proto je pro mě těžké stíhat další úkoly,“ obhajoval se Koláčný. Dodal, že brněnští členové, kteří budou hlasovat o koaliční smlouvě, jsou o jednáních pravidelně informováni.

Před hlasováním dostanou i zprávu analytického týmu, který prověřoval známé i potenciální členy rady a jejich možnou „korupční minulost“. Otázky měl dosud pouze na Vaňkovou, která na ně podle svých slov odpověděla.

Iniciátor převratu? „Neřekneme“

Napjatou situaci navíc v neděli večer vyostřil dosluhující primátor Vokřál, jehož hnutí ANO i přes vítězství ve volbách skončí v opozici. „Bylo by naivní si myslet, že město budou v budoucnu skutečně řídit Vaňková, Hladík, Pospíšil, natož Piráti,“ napsal na svůj facebookový profil Vokřál. A za iniciátory nové čtyřkoalice označil dva vlivné zákulisní hráče – již zmíněného jihomoravského šéfa ODS Pavla Blažka a Vlastimila Žďárského z ČSSD.

Piráti i ODS na něj reagovali s tím, že jde o směšné výmysly končícího primátora. „Tato tvrzení se nezakládají na pravdě a hnutí ANO se jen urputně snaží vyfabulovat příběh neodpovídající realitě a skutečnému povolebnímu vývoji v Brně,“ vrátila Vokřálovi Vaňková.

Kdo ale skutečně stál za převratem ve vyjednávání, který se odehrál v noci z 8. na 9. října, dodnes nikdo z lídrů říct nechce. „Nás oslovili lidovci s možností vstoupit do jednání o předjednané koalici na platformě ODS, KDU-ČSL, Piráti, která by měla většinu 28 z 55 hlasů. Později po přistoupení ČSSD pak pohodlnou většinu 33 z 55,“ vysvětloval Koláčný. Na přímý dotaz, kdo z lidovců jej konkrétně oslovil, už ale odpovědět odmítl (podrobně o koaličním vyjednávání zde).

A lidovecký lídr Petr Hladík situaci popisuje jinak. „V úterý přišel telefonát, ať přijdeme na jednání. Přišli jsme a tam seděli zástupci ODS a Pirátů,“ nastínil svou verzi Hladík.

A ODS? Vaňková i po slovních přestřelkách s Vokřálem stále považuje za nepodstatné voličům prozradit, kdo byl iniciátorem nové čtyřkoalice. Podle svých slov však osobně se zveřejněním nemá problém. „Nevím, kdo s tím případně má problém. Třeba s tím nikdo problém nemá. Ale že to neřekneme, jsme se dohodli na začátku,“ uvedla.

Autor:

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Hemofilici kvůli drahé léčbě čelí výtkám okolí, rekordman stál 74 milionů

Darování krve

Historicky nejnákladnějším českým pacientem je Jihomoravan s poruchou srážlivosti krve. Loni jeho léčba stála přes...

Šabatová podpoří sňatky gayů a leseb, chce je zařadit i do školních osnov

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová při návštěvě v Plzeňském kraji. (14....

Dosud největší průzkum o životě sexuálních menšin v Česku si nechala zpracovat kancelář ombudsmanky Anny Šabatové....

S koncem Velké ceny už se smiřuji, přiznává brněnská primátorka

Brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Je to přesně půl roku, co Markéta Vaňková z ODS přebrala primátorský řetěz a jako druhá žena v historii se postavila do...

Najdete na iDNES.cz