Pětikoalice bez vítěze nebude. ČSSD se ve Znojmě dohodla s ANO

  15:55aktualizováno  15:55
Volební vítězství ČSSD ve Znojmě bylo nejjednoznačnějším triumfem v okresních městech na jihu Moravy. Přesto hrozilo, že sociální demokraté, kteří získali přes 30 procent hlasů, skončí v opozici. Jednání pětikoalice však padla. Městu tak bude vládnout ČSSD a ANO s podporou nestraníka za KSČM.

(Staro)noví znojemští vládci. Na fotce (zleva): Jan Kárník - nestraník zvolený za KSČM, starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD) a Olga Štefániková (ANO). | foto: Zuzana Pastrňáková. Mluvčí znojemské radnice

„Je škoda, že projekt pětikoalice padl dříve, než o něm mohlo být seriózněji vyjednáváno. Jednání ANO přerušilo s prostým odůvodněním, že 16 hlasů, kterými by pětikoalice disponovala, je málo, a že taková koalice by byla křehká. Nyní byla utvořena podobná koalice, o to horší, že je postavena na jednom hlasu pana Kárníka, zvoleného za KSČM,“ řekl lídr Pro Znojmo Jiří Kacetl.

Volební výsledky ve Znojmě

Veletoče na znojemské radnici se tak nekonají. Městu budou nadále vládnout sociální demokraté, starostou bude opět Vlastimil Gabrhel. Za partnera si vybrali ANO a nestranického kandidáta zvoleného za KSČM.

Pětikoalice? Byla to posedlost stran mocí, prohlásil starosta

Bez podpory komunistů nebo občanských demokratů by se přitom neobešla vítězná sociální demokracie, ani případná velká koalice. K možné dohodě mezi ANO, KDU-ČSL, Pro Znojmo a Změnou Znojmo se starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD) stavěl už při povolebních jednáních skepticky.

„S výjimkou ANO by to byla seskupení, kde by byly osobní ambice a zájmy nadřazeny čemukoliv jinému. V uplynulých měsících bylo vidět, že zástupci KDU-ČSL, Změna Znojmo a Pro Znojmo jsou doslova posedlí touhou získat místa na radnici. Kdyby to byli skuteční chlapi, uznali by po volbách svou porážku,“ uvedl už dříve Gabrhel.

Jejich domluva by podle něj měla krátké trvání. „Nakonec by se sami utopili ve vzájemných sporech. Problém je, že by při tom šlo ke dnu i naše město,“ dodal.

Vyhnout se přímé podpoře komunistů, žádalo ANO

V pondělí podepsaná koaliční smlouva obsahuje programové priority i rozdělení kompetencí. Kromě postu starosty je jasné, že post statutární místostarostky obsadí Olga Štefániková (ANO). Dalšími místostarosty jsou Jan Grois (ČSSD) a Jan Fiala (ANO).

Rada bude mít devět členů. „ČSSD má pět členů, hnutí ANO tři, jedním členem bude nestranický kandidát Jan Kárník. Toto složení rady odpovídá požadavkům ANO, které se chtělo vyhnout přímé institucionální podpoře KSČM,“ sdělila k tomu mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

V jednatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít koalice 16 hlasů. „Ale pro své návrhy bude hledat podporu napříč politickým spektrem a bude se snažit o dialog s ostatními politickými stranami,“ dodala mluvčí.

Priority zůstávají - parkovací místa, zaměstnanost

Ustavující zastupitelstvo se uskuteční 10. listopadu. Až poté by měla být zveřejněna koaliční smlouva. Lídryně ANO je už však spokojená.

„Shodli jsme se v rámci možností, protože nejsme vítězi voleb. Ve smlouvě se objevují částečně i body z našeho programu. Jedním z našich cílů je třeba směřovat k omezování hazardu,“ sdělila Olga Štefaniková.

Jak uvedl starosta Gabrhel krátce po vítězství v komunálních volbách, i priority ČSSD pro příští čtyři roky vycházejí z programu (jak vedení radnice splnilo své minulé předvolební sliby čtěte zde). Ten garantuje třeba výstavbu nových parkovacích míst nebo pokračování projektu Kolumbus na podporu zaměstnanosti.

„Budeme pokračovat i v projektu Bezpečné Znojmo, který se nově rozšíří o zlepšení osvětlení ulic a výstavbu kruhových objezdů, prosazovat obchvat a pokračovat v podpoře mladých rodin, nově budou mít jeden kroužek pro dítě zdarma,“ uvedl Gabrhel.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Brněnský koncertní sál poroste bez žaloby, vrátí se k prvnímu návrhu

Nové vizualizace ukazují druhou etapu rekonstrukce a nový koncertní sál mezi...

První výrazný verdikt má za sebou nová brněnská koalice. Primátorka Markéta Vaňková oznámila, že se jí podařilo...

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Najdete na iDNES.cz