Kvůli neshodám v krajské koalici chybí hlasy pro nákup akcií za půl miliardy

  14:43aktualizováno  14:43
Rozpolcená krajská rada těsně schválila odkup polovičního podílu ve společnosti Technologický park za 550 milionů korun. Většina mezi zastupiteli však k potvrzení transakce dosud chybí.

Hned vedle budovy s kancelářemi firmy Red Hat je budova, kde podle obchodního rejstříku sídlí akciová společnost Technologický park. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Šest pro, čtyři proti, jeden se zdržel. Jihomoravští radní v pondělí těsným verdiktem odklepli návrh na nákup půlky akcií společnosti Technologický park, jež staví a pronajímá budovy kolem VUT v Brně firmám jako IBM či Red Hat.

Cena? Astronomických 550 milionů korun. Pokud záměr schválí i zastupitelé, musí si hejtmanství na investici půjčit, a jižní Morava se tak stane nejzadluženějším krajem v Česku.

V rozpolcené koaliční radě návrh prošel o jeden hlas, i díky hejtmanovi Bohumilu Šimkovi (ANO), který se dosud k obří transakci stavěl zdrženlivě.

„Nebyla shoda v hlasování, ale bod jsme schválili. Ideálně se na tuto věc zeptejte pana Vituly,“ řekl Šimek a blíže svůj postoj nekomentoval. Jeho kolegové z ANO a právě náměstek Jan Vitula (TOP 09), který si vzal přípravu odkupu na starost, hejtmana nakonec přesvědčili, aby zvedl ruku pro.

Jenže na většinu v zastupitelstvu to zatím ani zdaleka nestačí. Neshody v koalici jsou totiž zřejmé. Proti se od začátku staví hlavně ČSSD.

„Tuto transakci nevidíme jako prioritu Jihomoravského kraje a nechceme ho dál zadlužovat. Zastupitelstvo o tom dosud vůbec nemluvilo a není to ani v koaliční smlouvě,“ prohlásil hejtmanův náměstek Roman Hanák (ČSSD).

Plán se nelíbí ani koaličním Starostům pro jižní Moravu, jejichž náměstek Martin Maleček se při hlasování rady zdržel. „Zatím nevidím moc reálně, že bychom v našem klubu změnili názor,“ sdělil.

Půlmiliardový odkup pod drobnohledem odborníků

Jihomoravští politici navíc nejsou jediní, kteří teď záměr řeší. Pozornost na nevšední obchod upřela i organizace Transparency International.

„Nás zajímají hlavně dvě věci. Zda peníze, které by Jihomoravský kraj vynaložil, budou využity účelně, efektivně a hospodárně. A také zda je na místě, aby kraj vstupoval do role ‚realitního makléře‘, když toto v obecné rovině zcela jistě není jeho oblastí působnosti. Navíc za situace, kdy se jedná o stovky milionů korun,“ poznamenal právník organizace Pavel Jiříček.

Fotogalerie

Po hejtmanství tak žádá jasné vysvětlení, proč se do byznysu pouští a co mu přinese.

„Většinu takových parků ve světě vlastní regiony nebo vysoké školy. My jsme se inspirovali v USA, v Brně jen opakujeme model, jaký je u Jihomoravského inovačního centra,“ hájí plán Vitula s tím, že druhou půlku akcií Technologického parku drží Brno.

Podle něj nikdo nemusí mít obavy ani kvůli úvěru, kterým se Jihomoravský kraj stane nejzadluženějším regionem v České republice, a to rok a půl před krajskými volbami.

„Budeme ho splácet z dividend Technologického parku, který má poměrně dobře stabilizované výnosy. Samotný úvěr jsme proto poptávali tak, aby splátky odpovídaly výnosům,“ doplnil Vitula.

Termín čerpání nicméně museli radní posouvat, schvalování záměru totiž odkládali – původně mělo být na programu už v první půli března. Podle Vituly ale nešlo o zdržení kvůli tomu, že chyběl dostatek hlasů pro odkup. Problém byl prý s akciemi, které současný dubajský vlastník P&O „ztratil“ a musel nechat vystavit nové. „Myslím, že by hejtman hlasoval pro návrh klidně i dřív,“ tvrdí Šimkův náměstek.

Obrátí se s pomocí na KSČM?

Vitula a hnutí ANO mají podporu dvou opozičních zastupitelů za Zelené a Piráty. I kdyby se jim podařilo přesvědčit jejich zdrženlivou kolegyni Janu Drápalovou a stejně naladěné Starosty, k většině v zastupitelstvu stále schází sedm hlasů.

Rozdělení politických sil

Ačkoli přes jihomoravské radní návrh na obří nákup akcií Technologického parku za 550 milionů korun těsně prošel, v zastupitelstvu jsou poměry sil odlišné. Většinu přitom tvoří 33 zastupitelů.

Pro (21 hlasů): ANO (15), TOP 09 a Žít Brno (4), Jiří Hlavenka a Ivo Vašíček za Zelené a Piráty

Proti (32 hlasů): ČSSD (11) KDU-ČSL (11), ODS (6), SPD (4)

Zdrženliví (5 hlasů): Starostové pro jižní Moravu (4), Jana Drápalová za Zelené a Piráty 

Zatím nevědí (7 hlasů): KSČM

Přesně tolik tam však sedí komunistů, kteří jasný postoj k záměru odkupu akcií dosud nesdělili. Na rozdíl od opozičních lidovců a občanských demokratů, kteří jsou jednoznačně proti. „Zatím jsme o tom nejednali. Uvidíme, sám si na to musím vytvořit názor,“ uvedl zastupitel Stanislav Navrkal (KSČM).

„Takové konstrukce bych v tuto chvíli netvořil,“ zareagoval Vitula na dotaz, zda se v případě potřeby uchýlí k podpoře od komunistů.

Věří, že se mu podaří přesvědčit ČSSD a třeba i další zastupitele, kteří dnes říkají, že nechtějí na červnovém jednání krajského zastupitelstva hlasovat pro odkup akcií.

„Budeme s nimi jednat. Finalizují se poslední věci a oficiálně přijde nabídka se všemi detaily. Myslím si proto, že je ještě prostor, aby přehodnotili svůj názor,“ uzavřel Vitula.

Autor:

Nejčtenější

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Trenér Komety: Myslel jsem, že mi Zábranský zavolá, abych vedl béčko

Petr Fiala vede hokejisty Komety

Když to jméno zaslechne hokejový fanda, musí hodně zapřemýšlet, o koho se vůbec jedná. I on sám při rozhovoru pro MF...

Další z rubriky

Zachraňte Fuchsovu vilu, křičí experti. Plánuje se přestavba na bytový dům

v Původní vlastní vila Bohuslava Fuchse je památkově chráněná a opravená, i tak...

Výrazná přestavba může změnit tvář domu, ve kterém žil slavný architekt Bohuslav Fuchs, který pro pro Brno navrhl hotel...

Má škraloup z minulosti, teď kontroluje zakázky po obviněných politicích

Geometrický plán slouží k zaměření hranic pozemků či staveb

Zastupitelka Brna-střed Karen Kylbergerová dřív pracovala na stavebním úřadě a kvůli překročení pravomocí musela...

Brněnské letiště porušuje smlouvu, zrušte ji, vyzývají kritici kraj

V současnosti u brněnského letiště fungují dvě haly, ani jedna však není...

Místo plnohodnotné stavby stihl nájemce pozemků u brněnského letiště navzdory smlouvě zkolaudovat jen inženýrské sítě....

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz