Čtvrtek 3. prosince 2020, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 3. prosince 2020 Svatoslav

Rozhodně nejsem ve stínu náměstků, tvrdí po roce brněnská primátorka

  9:31
Brněnská primátorka Markéta Vaňková hájí první rok koalice. Spolupráci s hnutím ANO nechce a přiznává zdržení i prodražení obřích investic v podobě stavby atletické haly nebo nového sálu pro filharmoniky.

Brněnská primátorka Markéta Vaňková z ODS. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Přesně před rokem se v Brně sešli zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD k oficiálnímu podpisu koaliční smlouvy. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) si v rozhovoru pro MF DNES za dosavadními kroky vedení stojí a odmítá kritiku, že jen pokračují v rozjetých projektech a nic nového nepřinesli.

Práci pro Brno považuje za jedinou, které se chce věnovat. „Byť vnímám určité klady, že jsem i krajská zastupitelka, nejspíš mandát obhajovat nebudu,“ říká ke krajským volbám, jež se konají příští rok na podzim.

V koalici vás často předčí vaši náměstci, hlavně stranický kolega Robert Kerndl a lidovec Petr Hladík. Neřídí Brno spíš oni?
Myslím, že navenek se prezentujeme všichni, já i náměstci. Dva projekty si chci držet přímo pod sebou, a to je multifunkční hala na výstavišti a Kociánka, o níž se zatím příliš nemluví. Plánujeme tam rozšíření domovů pro seniory, vybudování nového, dům s pečovatelskou službou či dětský hospic. Rozhodně bych tedy neřekla, že město řídí náměstci, řídíme jej dohromady.

Spíš jsem myslel, že jsou více viditelní. Nevnímáte to tak?
Já ten pocit nemám. Přijde mi logické, že se náměstci vyjadřují k věcem, které spadají do jejich gesce.

Koalice je relativně široká. Loni po volbách se přitom nabízela varianta, že se dohromady dá jen ODS a hnutí ANO. O této možnosti se teď v zákulisí opět mluví. Nebyla by lepší spolupráce jen v této užší koalici?
Také s ANO jsme jednali o čtyřkoalici, tedy i s lidovci a ČSSD. Může se zdát, že je koalice široká, ale v minulém období byla šestičlenná.

Také je výrazně méně stran v zastupitelstvu. Celkem právě šest.
Je tomu tak. Nemyslím si však, že počet je omezující. S ANO bychom na něčem našli společnou řeč, na druhou stranu, když mám mluvit za ODS, pro naše voliče a členy je spolupráce se stávajícími koaličními partnery vhodnější než s ANO.

Vaši předchůdci nastartovali sociální změny, od nichž jste vy ustoupili. Jejich zastánci přitom říkají, že jste úspěšné projekty na zabydlování doslova zadupali do země. Jak kritiku vnímáte i vzhledem k tomu, že se projekty z Brna inspirují jiná města?
Rozhodně jsme nic nezadupali, projekty pokračují. Upravili jsme ale kritéria pro výběr osob a chceme, aby projekty byly vnímány pozitivně i ostatními obyvateli. Hodláme s pravidly také pořádně seznámit starosty, protože naprostá většina bytového fondu je ve správě městských částí. Bez nich nejsme schopní dotační požadavky naplnit.

Nicméně jinak navazujete na rozjeté věci minulé koalice, žádný nový zásadní projekt, se kterým jste sami přišli, nevidím. Není to špatný signál vašim voličům?
Mnoho projektů tady není jen posledních pět let, tedy od minulé koalice. Bylo by neprozíravé je všechny zastavit. S čím jsme skutečně začali my, je multifunkční hala, o které se tady mluví mnoho let.

Sama říkáte, že se řeší dlouho. Navíc se dá říct, že jste arénu na výstavišti posunuli jen o pár metrů dál – místo velodromu, kde ji chtěli vaši předchůdci, jste zvolili plochu za pavilonem Z.
Jenže to posunutí o pár metrů má nedozírné důsledky. Pokud by měla být místo velodromu, jsem přesvědčena, že by se s halou v tomto volebním období nezačalo. Za ten pouhý rok jsme udělali spoustu kroků, které teď vyústily v to, že jsme vybrali projektanta.

Jenže vám hrozí hejtman Bohumil Šimek (ANO), že kraj nedá peníze, pokud ho o těch krocích nebudete informovat včas.
Myslím, že by to bylo krátkozraké, kdyby se k tomu kraj takhle postavil. Může to tak dopadnout, ale pro kraj by to nebyla dobrá vizitka.

Halu označujete za velkou prioritu. Když jsme spolu vedli rozhovor naposledy, říkala jste, že do konce června chcete mít jasné financování i investora – zda to bude Brno, nebo nová městská firma. Máme listopad a není žádný posun. Proč?
Bohužel v tomto jsme nepokročili tak rychle, jak jsme si představovali, ale teď to není nezbytné.

Peníze nejsou potřeba?
Jsou, ale není v tuto chvíli zásadní znát financování na sto procent. Druhá linie v podobě příprav se posouvá neuvěřitelným tempem dopředu. Pro srovnání – atletická hala v bohunickém kampusu je téměř před začátkem stavby a dosud stále není jasné, v jakém poměru dá peníze Brno, kraj a stát.

Smlouva ale běží, podle ní se má na začátku příštího roku stavět. Kdy se tedy začne?
V tuto chvíli nedokážu říct přesný termín. Myslím, že harmonogram bude dodržen, byť je i možnost, že město udělí pokyn, že se v další fázi nemá postupovat.

Tedy že se nezačne stavět, protože nejsou peníze?
Ano, i to smlouva umožňuje. Mohli jsme toho už využít, ale pokračujeme dál. Kdyby nastaly komplikace, budeme to řešit.

Další obří projekt je Janáčkovo kulturní centrum. Po vyřešení problému s žalobou původních architektů jste prohlásila, že se příští rok v létě může začít stavět. Stále termín platí?
Přiznám se, že léto 2020 nevypadá v tuto chvíli reálně, to jsem byla příliš optimistická. Obávám se, že budeme mít zdržení v soutěži na zhotovitele. Nevím, jestli začneme příští rok nebo až ve stavební sezoně 2021. Žádost o stavební povolení budeme dávat ještě letos nebo začátkem příštího roku.

Zahrají si filharmonici v novém v roce 2023, jak se plánuje?
Mně se to velmi těžko předjímá. Ale není pro mě až tak podstatné, jestli to bude o rok dříve či později, ale aby to bylo v dohledné době, a ne až za 15 let. Zásadní je, abychom měli peníze. Mimo jiné tady je zase výrazně vyšší podíl peněz města. Ze svého máme platit 900 milionů.

Takže se cena z 1,2 miliardy korun šplhá ke dvěma?
Náklady se navyšují.

O stovky milionů vede Brno také soudní spory. Z minulosti třeba se společností Kliminvest o areál Jaselských kasáren, sami jste začali spor s firmami Libora Procházky kvůli plochám za Lužánkami a dál se řeší pronájem Kleinova paláce. Nevystavujete tím Brno velkému riziku?
Za sporem s panem Procházkou si stojím a věřím v kladný výsledek. U Kleinova paláce je to spor zahájený minulým vedením, který jsem nikdy nepodporovala. Z právního pohledu nejsou podle mě argumenty, které město používá, správné, ale akceptuji většinový názor rady, takže ve sporu pokračujeme. U společnosti Kliminvest, kde nám spor přepadává z minulosti, je řízení přerušeno za účelem snahy najít mimosoudní řešení.

Jaký závazek si dáváte pro další rok? Co můžete Brňanům slíbit?
Já bych to zobecnila. Chtěla bych, aby Brno bylo i na konci příštího roku městem, kde se všem dobře žije. Přála bych si, aby se zlepšila doprava. Myslím, že naše kroky by mohly být viditelné, ale je naivní se domnívat, že bude město bez problému průjezdné. Také bych chtěla, aby Brno bylo městem, kde se nám bude více dařit budovat byty, bohužel nemůžu slíbit, že to bude už na konci roku 2020.

Exprimátor Vokřál: Změna? Jen dotahují naše projekty

Zatímco minulé volební období stál v čele Brna, nyní exprimátor Petr Vokřál (ANO) sleduje počínání svých nástupců z opozičních lavic. A za jejich roční práci je nechválí. „Rozhodně to není koalice změny, jak jsme poslouchali. Je to údržba projektů, které jsme nastartovali my,“ hodnotí Vokřál.

Nicméně je rád, že nynější vláda neshodila všechny dřívější plány ze stolu a ve většině pokračuje dál. Třeba také v rezidentním parkování, kde i přes sliby o rušení či nutnosti velký úprav Vokřál žádnou zásadní změnu nevidí.

Na druhou stranu podle něj Brno u řady projektů ztratilo čas. Zejména to prý platí u plánované hokejové haly na brněnském výstavišti. „Loni v září jsme měli s Kometou uzavřené memorandum, že do letošního února bude jasné financování a investor. Takže už před osmi měsíci mohl mít projekt jasné parametry,“ podotýká bývalý primátor.

Nejvíce ho mrzí, že se za rok nikam neposunul projekt centrálního magistrátu, jenž měl podle plánů ANO vyrůst vedle nádraží u Grandu. „Brňané tak budou dál jezdit po osmi lokalitách, místo toho aby se postavila jedna budova. Co dělá městská firma, která má stavbu úřadu na starosti?“ ptá se Vokřál.

Podobně kriticky se vyjadřuje k řešení sociálních projektů, které pod jeho vedením zavedla minulá koalice. „ODS tvrdí, že v nich pokračují dál, ale pravidla se změnila tak, že nepostihnou skupiny, na něž projekt mířil,“ upozorňuje.

Vadí mu i hospodaření pod současným vedením, kdy se podle něj provozní výdaje města za první tři čtvrtletí zvýšily o 360 milionů korun ve srovnání s loňskem. S dovětkem, že rozpočet na letošní rok už nepřipravoval on jako končící primátor, ale v polovině října jeho přípravu předal staronovému prvnímu náměstkovi Petru Hladíkovi z KDU-ČSL.

Autor:
  • Nejčtenější

Marketingový vrchol. Kdyby Vémola padl, jak hluboké je dno? ptá se Novotný

Nejdřív se tomu nápadu promotér Ondřej Novotný upřímně smál. Zápas mezi neznámým Václavem Mikuláškem a celebritou...

Miliardář pro Zbrojovku? Prodej brněnského fotbalového klubu neklapl

Premium Brněnský fotbal minula velká šance postavit se na nohy. Vizi, jak na to, má průmyslník Igor Fait. Jenže se s majitelem...

Tajné hráčské doupě odhalili celníci, zvenčí vypadalo jako zavřený podnik

Navenek podoba zkrachovalé provozovny, žádné označení, na dveřích místo kliky koule. Uvnitř dvě potemnělé místnosti, z...

V Brně zkoumají zasypaný viadukt, chtějí ho obnovit a proměnit v promenádu

Pod částí železničního koridoru od řeky Svratky k brněnskému hlavnímu nádraží je skrytý viadukt z 19. století. Ten byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusy učil diskusi, sebe pít po Říhově boku vodku. Teď oponuje šéfovi Komety

Svůj hokejový život popisuje trenér Jan Zachrla jako sinusoidu. Její vrcholové fáze ho zavedly do Ruska, kde pracoval s...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Muž zůstal viset na plotě hlavou dolů, strážníci mu uřízli nohavici

V nezáviděníhodné pozici se ocitl muž, který chtěl kamarádce předvést své hudební umění. Při cestě k veřejnému klavíru...

Tramvaje i autobusy začínají jezdit častěji, na jihu Moravy obnovují spoje

Dosud jezdila brněnská MHD jako o prázdninách, od středy se už ale vrátí k běžnému provozu. Stejně tak klasicky jezdí...

Dcera se strachovala o diabetika, policisté jej přistihli při vaření drog

S úmyslem pomoci diabetikovi se brněnští policisté minulý týden vydali do bytu v Králově Poli. Muž však jejich...

Řidič kamionu svítil do aut v protisměru laserem, vadily mu zapnuté mlhovky

Na nepříjemné oslnění laserem si v pondělí stěžovalo několik řidičů na Znojemsku. Policisté zjistili, že na svědomí jej...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Z Ellen Page je Elliot. Transgender herec přijal nové jméno a oslovení

Z herečky Ellen Page (33) je nyní Elliot. Umělec oznámil, že je transgender a přijal nové jméno a oslovení on/oni. V...