Kniha A přece budou blízko popisuje život a mučednickou smrt knězů Jana Buly a...

Kniha A přece budou blízko popisuje život a mučednickou smrt knězů Jana Buly a Václava Drboly od Babic, které popravili komunisté. | foto: Nakladatelství Host

Kněží seděli v době vražd ve vězení. Přesto je za ně komunisté popravili

  • 172
V době, kdy byli v Babicích zastřeleni místní funkcionáři, už oba dávno seděli ve vězení. Ani to však komunistům nezabránilo, aby oblíbené kněze Jana Bulu a Václava Drbolu ve vykonstruovaném Babickém procesu popravili.

Život a mučednická smrt kněží Jana Buly a Václava Drboly je hlavním tématem knihy s názvem A přece budu blízko, kterou právě vydalo brněnské nakladatelství Host.

A přece budu blízko

Luděk Navara a Miroslav Kasáček vydali v brněnském nakladatelství Host knihu s podtitulem Život a mučednická smrt kněží Jana Buly a Václava Drboly od Babic. Autoři literatury faktu v ní popisují, jak v 50. letech komunisté nespravedlivě odsoudili a popravili dva oblíbené kněze.

Osvědčené spisovatelské duo Luděk Navara (který je dlouholetým spolupracovníkem MF DNES) a Miroslav Kasáček, věnující se pravidelně důsledkům komunistické totality, v ní s bohatým obrazovým doprovodem popsalo příběhy vrcholně nespravedlivých politických vražd.

Komunisté totiž začátkem 50. let 20. století v takzvaném Babickém případu zcela vykonstruovaně odsoudili a popravili katolické faráře, které zatkli týdny předtím, než se v Babicích opravdu vraždilo.

Ani to však rudé moci nezabránilo, aby zároveň s nimi ve vykonstruovaném procesu popravila i kněze Františka Pařila a ještě osm dalších, zcela nevinných lidí, většinou sedláků ze západní Moravy.

Celkem bylo v Babickém případu v patnácti procesech běžících od července 1951 do května 1952 odsouzeno 107 lidí. Kromě jedenácti vykonaných poprav udělily komunistické soudy tresty odnětí svobody v celkové délce přes 1 375 let.

Případ „řešil“ i major Zeman

Dvaatřicetiletý farář Jan Bula komunistům zvláště vadil. Rodák z Lukova u Moravských Budějovic vystudoval - stejně jako Václav Drbola - brněnský alumnát. V roce 1945 byl vysvěcen na kněze a v Rokytnici nad Rokytnou, kde působil, byl všeobecně velice oblíben.

V katolické obdobě Skautu se nezištně věnoval mládeži, ostatně podobně jako Drbola, jenž ve svém působišti v Bučovicích nacvičoval s dětmi úspěšná divadelní představení. Dokud mu to komunisté nezakázali.

Oba kněží se tak stali vítanými cíli totalitní moci a případ v Babicích záminkou k jejich odsouzení. Oba ve vězení prošli krutým mučením, jež je mělo zlomit a po vzoru tehdejších monstrprocesů donutit odříkat vynucené doznání.

Kněží odolávali statečně, ačkoliv Bulovi dozorci vymlátili všechny zuby, po Drbolovi šlapali a mlátili jej tyčemi do spánků, dokud neztratil vědomí. Po inscenovaném procesu v Jihlavě oběsili Václava Drbolu 3. srpna 1951 a Jana Bulu 20. května 1952.

Normalizační komunistická moc pak ve známém seriálu Třicet případů majora Zemana věnovala Babickému případu účelově zkreslený díl Vrah se skrývá v poli.

Po roce 1990 byli oba popravení rehabilitováni. A dnes běží ve Vatikánu proces, který by oba umučené kněze prohlásil za blahořečené.