"Překvapilo nás to. Dvě onemocnění jsme teď zaznamenali na Tišnovsku a jedno ve Viničných Šumicích. Velký výskyt klíšťat je dán zřejmě mírnou zimou," domnívá se epidemioložka krajské hygienické stanice Renata Vaverková. Další dva potvrzené případy oznámili hygienici na dnešní tiskové konferenci.
Očkování je stále možné
Klíšťová encefalitida je virového původu. Za celou loňskou sezonu lékaři evidují 40 případů tohoto onemocnění, ale žádný se neobjevil tak brzy - už v květnu. Smutný rekord za posledních pět let drží rok 2006 s celkovými 96 případy klíšťové encefalitidy.
. největší přírodní ohniska nákazy v regionu- část Blanenska zasahující oblast Vírské přehrady |
"Jde o onemocnění virového původu, proti němuž lze ještě stále očkovat, a sice ve zkráceném intervalu. Doporučovala bych to zejména starším nebo zdravotně oslabeným lidem. Lidé by měli myslet na prevenci. Chodit do lesů v uzavřených botách a dlouhých kalhotách a také se povinně večer prohlédnout," doporučuje epidemioložka Vaverková.
Podle ní už dvě dávky proti nemoci ochrání na jednu sezonu, po třetí tato ochrana vydrží až pět let.
Když se klíště přisaje, může člověku vpustit do těla i nejrůznější typy bakterií. Jedna z nich způsobuje také boreliózu. Na rozdíl od encefalitidy se proti borelióze očkovat nedá. Tato nákaza se v polovině případů projeví zarudnutím kůže. Nákaza má ale dlouhou inkubační dobu. Někdy se charakteristická skvrna udělá třeba až za půl roku.
Riziko hlavně kolem přehrad
Nakažený může mít bolesti kloubů, mravenčení v končetinách a další příznaky. "Když člověk přijde včas, lze boreliózu léčit snadno antibiotiky," dodala lékařka.
"Jižní Morava je bohužel velice bohatá na přírodní ohniska nákazy. Táhnou se zejména v zalesněném okolí přehrad, Brněnské, Vranovské i Vírské," uvedl Milan Pejčoch z brněnského pracoviště zdravotního ústavu.