„Byla teplá zima, tak se jim daří. Poprvé jsme letos zaznamenali jejich výskyt už v polovině března, což je o měsíc dřív oproti normálu,“ uvedla Alena Žákovská z oddělení Fyziologie a imunologie živočichů na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
Se studenty zkoumá výskyt klíšťat v Brně a jeho nejbližším okolí. Klíšťata hledají na zhruba čtyřech hektarech na Brněnské přehradě a v Pisárkách. Malí paraziti se totiž nejčastěji vyskytují blízko vody a na přechodu luk a lesů.
Na začátku měsíce, v době, kdy dokonce ještě sněžilo, jich nachytali na brněnské přehradě už šest. Zkoušeli je sbírat také v parcích po Brně, ale tam na žádná nenarazili.
„Tam je vychytají pejsci a kočky,“ vysvětila Žákovská. Zelených ploch v centru Brna se tak lidé nemusí kvůli klíšťatům bát.
Meteorologové pravidelně od jara do podzimu vydávají společně se Státním zdravotním ústavem předpověď aktivity klíšťat. Pro tento víkend hlásí pátý stupeň z deseti, což znamená středně velké riziko.
„Myslím, že na tuto dobu je to hodně vysoký stupeň,“ poznamenala Žákovská. Lidem se proto doporučuje před cestou do lesa použít repelent a nesedat si a nelehat si do trávy v přírodě.
Jih Moravy je klíšťaty zamořený
Teplé a vlhké počasí může počet klíšťat vyhnat rychle nahoru. Klíště může po přisátí způsobit také několik onemocnění, třeba klíšťovou encefalitidu. Proti ní se lze očkovat. Například do ordinace brněnské lékařky Alžběty Kryštofové přichází ročně 120 lidí.
„Jsou dobře informovaní a sami se na očkování ptají,“ uvedla lékařka. Oproti tomu ordinaci Evy Číhalové v Dubňanech na Hodonínsku navštíví měsíčně kvůli očkování dva lidi.
A podobně jsou na tom i další ordinace na Hodonínsku. Jih Moravy je přitom klíšťaty doslova zamořený.
Druhou častou infekcí, kterou klíšťata přenáší, je lymská borelióza. Proti ní ale vakcína neexistuje. Vyskytuje se přibližně u každého desátého klíštěte.
V Brně je situace v průměru nebo pod ním. Naopak na jihu Moravy kolem Dyje má tuto infekci až čtvrtina z nich.
Alena Žákovská se studenty také zkoumá účinnost jednotlivých repelentů. „Je v nich rozdíl. Dá se však říct, že doba, po kterou působí, se pohybuje kolem tří hodin,“ dodala.
Podívejte se, jak správně vytáhnout klíště:
24. června 2008 |