Klíčovými cíli plánu jsou zejména snížení emisí vypouštěných do ovzduší a posílení schopnosti kraje přizpůsobit se novým podmínkám. „Dalším záměrem je energetická soběstačnost. Máme na to být v této oblasti lídrem mezi ostatními kraji,“ vyhlásil jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Jedním z důležitých pomocných kroků bude vytvoření expertní sítě energetických manažerů, kteří budou obcím poskytovat komplexní podporu při energetických úsporách. „Využívání obnovitelných zdrojů a snižování spotřeby energie budov se řádí mezi naše prioritní cíle. Chceme motivovat starosty k dosáhnutí uhlíkové neutrality jako vůbec první kraj,“ řekl hejtmanův náměstek pro životní prostředí Lukáš Dubec (Piráti).
Klimatický akční plán má být hotový do osmi měsíců. Pracuje na něm Jihomoravská agentura pro veřejné inovace (JINAG). Proces začíná expertní analýzou dat od Českého statistického úřadu nebo od Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky. Finální schválení dokumentu jihomoravskými zastupiteli je v plánu nejpozději v září.
Sucho sužuje jih Moravy už i v zimě, v některých obcích musí šetřit vodou |
„Jedná se o strategický dokument, který nám také umožní dosáhnout na evropské peníze určené na přizpůsobení klimatickým změnám,“ poznamenal náměstkův hejtman Jan Zámečník (KDU-ČSL) s tím, že kraj může takto získat až 30 milionů eur. JINAG už v jednom z programů uspěl, 34 milionů korun využije na zmiňovaný projekt energetických manažerů.
Ambiciozní plán hejtmanství ocenil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Klimatická změna není jen o tom, že tají ledovce. Jižní Morava má problémy s větrnou erozí i vysycháním půdy, jako Brňan mám s dopady klimatické změny reálnou zkušenost. Musíme proto okolí nejen přizpůsobit, ale zaměřit se také na snižování emisí. Věřím, že projekt Jihomoravského kraje přinese výsledky a stane se inspirací pro ostatní regiony,“ prohlásil.
20. května 2018 |